За пръв път заснеха как гигантски плъх отваря кокосови орехи на отдалечен остров
Първите изображения на гигантския плъх - неуловим гризач, който може да порасне до 45 см. и е известен само от един екземпляр, паднал от дърво преди шест години, са направени от изследователи на Соломоновите острови.
Използвайки капани за камери и особено вкусна примамка, екипът направи снимки на четири гризача, поне два пъти по-големи от обикновените плъхове, които се движат из гората на Соломоновите острови, архипелаг североизточно от Австралия в Тихия океан.
Гризачите са "неопровержимо идентифицирани" като гигантски плъхове Vangunu (Uromys vika) поради големия си размер, дълги опашки и много къси уши, според проучване, публикувано на 20 ноември в списание Ecology and Evolution.
„Заснемането на изображения на гигантския плъх Vangunu за първи път е изключително положителна новина за този слабо познат вид“, казва в изявление водещият автор на изследването Тайрън Лавери, преподавател по биология на местните гръбначни животни в Университета на Мелбърн в Австралия.
Местните жители, живеещи на остров Вангуну, който се намира в центъра на Соломоновите острови, отдавна знаят, че в тяхната гора живеят толкова големи плъхове, че могат да дъвчат кокосови орехи, но този вид е убягвал на учените. Първото осезаемо доказателство за съществуването му дойде през 2017 г., когато търговски дървосекачи повалиха дърво на Вангуну и гигантски плъх падна мъртъв от него.
Няколко години по-късно местните жители от общността Зайра, които управляват най-големия останал участък от девствената гора на Вангуну и притежават задълбочени познания за нейната екология, помогнаха на същите изследователи да поставят капани за камери, за да документират най-накрая тайните гризачи в местообитанието им.
Снимките идват „в критичен момент“, посочва Лавери. Гигантските плъхове Vungunu може скоро да изчезнат поради търговската сеч, която е унищожила голяма част от гората на острова - включително района, където първият екземпляр от гигантски плъх е открит през 2017 г., според проучването.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.