Български проект с награда от престижен европейски конкурс
Българският проект "BEST Инженерно състезание" спечели третото място в надпреварата за европейската награда "Карл Велики" . Тя се присъжда на младежи за проекти, които насърчават сътрудничеството между млади хора от различни държави и усещането за обща европейска идентичност. Надпреварата се организира от Европейския парламент и от Фондацията за международната награда „Карл Велики” .
На първо място бе класиран проект от Германия, наречен "Европейска CNC мрежа - Влак за Европа". Втората награда отиде при ирландския проект за книга "Вие сте тук". Победителите бяха обявени днес на церемония в гр. Ахен, Германия, в която участва и Председателят на Европейския парламент Йежи Бузек. Участниците в конкурса минаха тежка селекция, която протича в два етапа. Първият етап е пресяване на национално ниво като журита във всяка от 27-те държави-членки на ЕС избират национален победител. За да се гарантира обективност националните журита включват най-малко двама члена на Европейския парламент и един представител на младежка организация. След това Европейско жури, съставено от трима членове на ЕП и председателя на Европейския парламент Йежи Бузек, както и от четирима представители на Фондацията за международната награда "Карл Велики" определя първите три измежду 27-те проекта, класирани от националните журита.
Освен чест и слава, първите три проекта бяха удостоени и с парични премии от съответно 5000, 3000 и 2000 евро. Представяме ви накратко трите отличени проекта
България - "BEST Инженерно състезание", трета награда
Проектът "BEST Инженерно състезание" е реализиран през октомври 2009 г. от екипа на BEST София, - част от европейската студентска организация BEST (Board of European Students of Technology). Целта на инженерното състезание е била да събере на едно място млади европейци, идващи от различни държави и да ги накара да си сътрудничат. В надпреварата са се включили 21 студенти, шест от които българи - пет от Техническия университет и един от Софийския университет. Останалите 15 участника са били от 10 различни европейски държави, избрани сред общо 150 кандидатствали студенти от техническите университети в Европа. Те са били разделени на общо пет отбора, които са се състезавали помежду си. Всеки отбор е трябвало да конструира два вида роботи за ограничено време.
При обявяването на третата награда за българския проект, кметът на гр. Ахен Марсел Филип каза "Сред университетите и студентските организации намираме изключителни примери за това, какво може да постигне Европа, ако обедини своите знания и работи задружно в обща посока. Българският проект впечатли журито, защото е именно такъв пример."
Ирландия - "Вие сте тук", втора награда
"Вие сте тук" е ирландски проект за написване на книга, в който 14 младежи са създали съвместно "пантология" (пан + антология) на хора, родени след 1980 година, които живеят и работят върху артистични, интелектуални или социални проекти в страни, в които не са родени. Книгата започва с падането на Берлинската стена и проследява как героите се вливат в една нова, по-широка, паневропейска традиция. При удостояването на проекта с второто място, бившият председател на ЕП Ханс-Герт Пьотеринг каза "Този проект свидетелства за обаянието за младите хора, което излъчва падането на Берлинската стена. Това е опит да се определи идентичността на младото поколение в една нова, млада и неразделена Европа".
Германия - "Влак за Европа", първа награда
"Влак за Европа" е мрежа за партньорство между училища, участващи в програмата на ЕС "Коменски". Тя се координира от професионалното училище в Bad Kreuzenah, Германия. Чрез нея 1500 ученици от 24 професионални училища са работели по модули, от които накрая да се създадат локомотив и вагони - на принципа, по който се произвеждат самолетите "Ееъбъс". Ширината между колелата на влака е 90 милиметра а неговата дължина е около 8 метра. Той се движи в кръг, по релси дълги 12 метра. "Проектът "Влак за Европа", който спечели първата награда, е пример за същината на Европейската идея: сътрудничество и преодоляване на препятствията на границите, откриване на разнообразието и на неговия потенциал",. заяви председателят на ЕП Йежи Бузек.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.