В преследване на щастието

В преследване на щастието

Крис Гарднър знае какво е да преоткриеш живота. Неговото истинско пътуване от бездомен баща до борсов агент милионер вдъхновява сюжета на филма "Преследване на щастието" ("Pursuit of Happiness") с Уил Смит от 2006 г.

В тази вдъхновяваща история, която претворява живота на Гарднър, Уил Смит влиза в ролята на търговец от Сан Франциско, който се опитва да изгради бъдеще за себе си и за 5-годишния си син Кристофър, когато приятелката му ги изоставя. Когато трябва да се грижи сам за сина си той получава стаж в брокерска къща, където ще бъде назначен само един от 20 стажанти.

Въпреки че тези времена са отдавна  отминали за Гарднър, той продължава да си спомня за тях, разказват авторите на американското сп. Entrepreneur. Той влага 4 години и милиони долари в това да създаде инвестиционен фонд, който да подпомага бизнес развитието в Южна Африка. Кризата не позволява плановете му да се сбъднат. Сега той започва проекта отново с други бизнес партньори.

В сайта на Entrepreneur Крис Гарднър дава няколко съвета. Според него те могат да помогнат на хората, които опитват да изградят живота си и да достигнат до непознати успехи и висини. Неговата борба за оцеляване може да е различна от тази на всеки друг човек, но той твърди, че отговорът да „изстреляш” себе си винаги е един и същ. Ето какво казва:

1. Никой няма да свърши вашата работа, само вие можете да го направите. Забравете какво мислят или казват другите хора. Занимавайте се с това, което ви прави щастлив/а. Страхуваме се да действаме, заради мисълта, че на околните може да не им хареса. Трябва да натиснете бутона "старт".

2. Започнете с това, което обичате, но останете приземени. „Може би най-трудният въпрос, който ме питат, е: „Как да избера между страстта и практичността?”, разказва той. „Не мога да отговоря. Аз трябваше да правя и двете. Бях запален да преследвам кариера във финансовите услуги. Но същевременно бях запален и да храня детето си”.

3. Стартирайте бизнес, добавя той в един глас с хор от експерти, които предвиждат вълна от старт на нови фирми, управлявани от хора със семейства, изблъскани от корпоративния свят заради възрастта им или лошата икономика. Това е ОК, казва той, защото предприемачите над 50 г. са в по-добра позиция от по-младите работници, които инвестират в изграждането на репутация.

4. Винаги имайте план. Ако започвате бизнес, надеждата сама по себе си не е достатъчна. Имате нужда от план, който е ясен, стегнат, неустоим и последователен. Отгоре на всичко, трябва да бъдете отдадени на това, с което сте решили да се занимавате.

5. Заложете на силните си страни. Вашите умения, талант и гледна точка могат да преминават през преходи, така че да попаднете в други типове работа и индустрии.

6. Оглеждайте се наоколо, бъдете нащрек. Подкреплението може да не дойде. Нещата може да станат по-лоши.

7. Помнете кое е истински важно. Хората работят дълго, за да получат нещата, коиот искат или за които са мечтали. Време е да се фокусираме върху нещата, които наистина имат значение – семейството и приятелите.

8. Всеки прогрес е прогрес. Когато се движите напред, се броят и бебешките стъпки, казва още Гарднър.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ