Внимание! Новите технологии рушат кариери

Внимание! Новите технологии рушат кариери

Внимание! Новите технологии рушат кариери

Много началници харчат луди пари, за да снабдят служителите си с последната дума на техниката – компютри, смартфони и какви ли не други джаджи, само и само производителността да расте. Лошото е, че постигат точно обратния ефект, показа проучване, цитирано от в. „Дейли мейл”.

От 1140 британски офис служители по-голямата част били толкова пристрастени към новите технологии, че не можели да се спрат да приемат разговори по телефона, есемеси или нови съобщения в някоя от социалните мрежи. Това се оказало просто свръх силите на модерния бизнесмен.

Дори по време на важни бизнес преговори и срещи нуждата да бъдат „в контакт” била толкова силна, че англичаните прибягвали до най-изобретателни хитрости, само и само да погледнат какво става във Facebook например. Дори и изрично да им е казано да си изключат телефона или да оставят на мира айпада или лаптопа си.

Мнозина извиняват лошите си маниери уж със стремежа да са непрекъснато в час със всичко, което може да им помогне в работата. Истината обаче е, че постоянното разсейване не позволява на проучените служители да свършат почти никаква работа.

Според фирмата, поръчала изследването – софтуерния разработчик harmon.ie, пъпната връв между бизнесмените и новите технологии просто е станала твърде дебела. Съществува коренна промяна в офис културата и поведението, която пряко се отразява на работните резултати а оттам вероятно и на икономиката и обществото в по-широк мащаб.

Цели 41% от служителите оставали залепени за техно джаджите си дори по време на бизнес срещи с един единствен важен партньор. Работещите в лондонското Сити всяка минута проверявали гласовата си поща, пускали есемеси и имейли и чатели в социалните мрежи.

„Изглежда, че на работното място се налага класически двоен стандарт”, смята Дейвид Лавенда от harmon.ie. „82% от служителите се оплакват, че другите имат навика да прекъсват работата, като отговарят на обаждания, пишат в Туитър или обновяват социалния си статус. 70% от хората, които сами са свикнали грубо да прекъсват работните срещи, биха се обидили, ако някой направи същото пред тях. Явно е, че въображаемото напрежение да останем „свързани” се отразява изключително зле на работните ни маниери.”

Освен това Туитър може да навреди и на кариерата ви. Една трета от запитаните отговорили, че са им необходими повече от 20 минути да се пренастроят за труд, след като са били разсеяни от есемес, имейл или съобщение във Фейсбук. 22% са съобщили, че все повече се затрудняват да мислят творчески, а още 20% - че се затрудняват да работят като цяло, защото мислят само за мобилните връзки. Малко работодатели биха погледнали с добро око на това, особено в напрегнати времена като последните няколко години.

И проблемите не спират на работното място. 85% проверяват служебната си поща и през уикендите, а 74% - и през отпуските. Почти половината имат обичай да сърфират в интернет всяка вечер в леглото.

„Комуникациите и социалните инструменти са създадени, за да ни освободят време в офиса, като ни направят по-продуктивни. Постига се обаче точно обратният ефект и при това технологиите започнаха да изсмукват и личното ни време”, предупреждава Лавенда.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ