Германски учени разчетоха карта на Птолемей

Германски учени разчетоха карта на Птолемей

Немски специалисти успяха да разшифроват карта на Германия от 2 в. сл. Хр., изработена от древноегипетския географ, астроном и астролог Клавдий Птолемей.

Информацията в показаното на картата дълго време беше загадка. Сега записаното в нея стана ясно, съобщи електронното издание на списание "Шпигел”.

Група от класически филолози, историци и математици в Техническия университет в Берлин успяха да свържат местата в картата със съвременното им разположение. Те устаниха, че някои от съществуващите германски градове са цели 1000 г. по-стари.

Картата показва състоянието на земите в Централна Европа преди 2000 г. От нея става ясно, че Северно и Балтийско море във времето на създаването й са били назовавани "Германски океан”. Горите в северната част на провинция Бавария са били наричани "Судети Моте". В картата фигурират три саксонски острова на фризийския бряг в северозападна Германия, познати като Амрум, Фьор и Силт. Източногерманският град Йена се е казвал Бикургиум, а Есен – Навалиа.

"От край време се знае, че Рим съществува точно от 753 г. За Санкт Петербург е известен дори конкретният ден, откогато градът съществува. Досега обаче не можеше да се говори с такава точност за историята на германските градове Хановер, Киел или Бад Дрибург", коментира "Шпигел”. Затова разчитането на картата е изключително ценно.

Липсата на прецизни познания за развитието на германските земи се дължи на недостатъчната образованост на племената, които са ги обитавали. Германските племена в продължение на столетия не документират случващото се в територията им. Те не могат да пишат.

Създателят на записките Птолемей (или Птоломей) през 150 г. сл. Хр. започва мащабен проект на изобразяване на местата в целия познат на неговите съвременници свят. Докато живее в Александрия, древният учен изрисува с мастило 26 карти от обработена животинска кожа.  

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ