Днес Обама постави исторически рекорд
Фактът, че Барак Обама се събуди и тази сутрин е важно историческо събитие, което обаче малко медии ще отразят – минаха 18 967 дни откакто за последно американски президент почина по време на мандата си, пише списание Quartz. Това значи, че САЩ навлязоха в най-дългия си период без техен държавен глава да загуби живота си в следствие на политическо убийство или болест.
Този рекорд отразява впечатляващия напредък в медицината и растящото превъзходство на президентската охрана – като изключим редките случаи, в които някой успява да прескочи оградата на Белия дом. Предишният рекорд бе 18 966 дни – от встъпването в длъжност на Джордж Вашингтон на 30 април 1789 година до смъртта на Уилям Хенри Харисън в следствие на пневмония на 4 април 1841 година.
„Днес хората не разбират какво нещастие е загубата на държавен глава“, казва Роналд Кеслер, журналист и автор на книгата In the President’s Secret Service: Behind the Scenes With Agents in the Line of Fire and the Presidents They Protect. „Повечето американци възприемат политическото убийство или смъртта като малко вероятни.“
И все пак някога кончината на президент е била необяснимо често явление. Когато Джон Ф. Кенеди бе убит в Далас на 22 ноември 1963 година, той се превърна в 8-мия държавен глава, загубил живота си по време на мандат за период от 122 години. Освен него, от ръката на политически противници живота си са губили още Ейбрахам Линкълн, Джеймс Гарфийлд и Уилям МакКинли – в рамките на 36 години, между 1865 и 1901.
В един момент честотата на смъртните случаи дори възроди суеверието, познато като „Проклятието на Текумзе". Легендата гласи, че Уилям Харисън, по онова време губернатор на територията Индиана, си навлякъл проклятието, когато елиминирал съпротивляващите се индианци по време на експанзията на САЩ през 1811 година. Появили се слухове, че Текумзе, лидер на племето Шони, е отмъстил на Харисън, прокълнавайки нацията да губи всеки бъдещ президент, избран в година, завършваща на числото 0. Уилям Харисън, който е избран през 1840 година, умира от усложнения в следствие на пневмония само 32 дни след началото на своето управление. "Прокълнатата" върволица свършва при Роналд Рейгън - избран през 1980 година и оцелял след опита за покушение на Джон Хинкли – или Джордж У. Буш, избран през 2000 година (зависи кого питате).
Но какви са причините за дълголетието на американските президенти през последните десетилетия? Един от важните фактор е, че те са по-млади и в по-добро здраве, смята Джефри Енгел, директор на Центъра за президентска история към Southern Methodist University.
“Картър, Буш-младши, Клинтън и Обама наистина понижават средната възраст на държавните глави“, казва той. „Статистиката сочи, че при тях шансът да умрат е по-малък."
Значима роля играят и пробивите в медицината. Рейгън със сигурност нямаше да оцелее, ако беше прострелян в коремната област 30 години по-рано, смята Брукс Симпсън, историк в Arizona State University.
Ако пък бяха простреляни в наши дни, Гарфийлд и МакКинли може би щяха да оцелеят. Вместо това, първият губи битката за живота си 11 седмици след опита за убийство, в следствие на инфекция, а вторият се мъчи само 8 дни. По същия начин, днес Харисън не би починал от пневмония.
Няколко други фактора също играят важна роля:
- От 1991 година насам президентите винаги са съпроводени от поне едно медицинско лице и запас от кръвни банки (преди това тайните служби са били натоварени със задачата да закарат например Кенеди в болницата възможно най-бързо);
- Фокус върху превантивната медицина – държавните глави непрекъснато дезинфекцират ръцете си, когато никой не ги снима;
- Строгата охрана – колкото и грешки да са допускали тайните служби през последните десетилетия, държавните глави вече не се возят в открити лимузини, а и достъпът до Белия дом е доста по-ограничен отколкото по времето на Джон Адамс, който бил принуден сам да усмирява мъж, нахлул в офиса му и започнал да го заплашва. Енгел отбелязва, че Обама е бил мишена на поне 10 пъти повече животозастрашаващи заплахи от предците си, но все пак не е претърпявал нито един сериозен инцидент.
Има обаче причина американската нация да се бои от загубата на поредния държавен глава. Средната възраст на 4-ма от водещите кандидат-президенти за изборите през 2016 – Доналд Тръмп, Хилари Клинтън, Бърни Сандърс и Бен Карсън – е 69 години. Освен това заплахата от международен тероризъм, както и яростния тон на съвременната политика, биха могли да доведат до появата на политически убийци. Една грешка в сигурността или лекарски гаф биха могли да предизвикат трагедия. И да събудят "Проклятието на Текумзе".
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.