Дубай - перлата на Близкия Изток

Дубай - перлата на Близкия Изток

Дубай продължава да нараства, като мираж в пустинята, но това не е достатъчно да отидете там. 

Климатизираните молове символизират Дубай в останалата част от света по същия начин, по който пирамидите представляват Египет. С повече от 70 търговски центъра, Дубай най-гъсто населеното от седемте емирства в ОАЕ, с най-голям брой туристи - с право се счита за шопинг столицата на Близкия изток.

Свържете тези данни с най-големия мол в Дубай: това е най-големият център за пазаруване в света, с 1200 магазина и повече от 160 хранителни обекти, които обхващат 548,000 квадратни метра. В него се намира и легендарният аквариум , където купувачите могат да се насладят на 33,000 морски същества, а целият комплекс е разположен в подножието на най-високата сграда на Земята, но за това по-късно.

Dubai Mall с олимпийските си размери има дори ски писта. Моловете на Дубай не съществуват във вакуум. Зад техните мраморни ограждания е дългата традиция на търговците, които носят екзотиката на Персийския залив.

Madinat Jumeirah е средата на разстоянието между стария и новия Дубай. Това е търговски курорт-ресторант-развлекателно селище. Това е архитектурно вдъхновение от преди 1960 г., което е като търговско пристанище, далеч от всичко останало в емирството е много в духа на 21-ви век.

Така наречените сукове, които са търговска традиция в Близкия Изток са по-осезаеми в Дейра и Бур Дубай. Разположен между историческия Бастикия и Шиндага Бур Дубай се откроява с пазара си на тъкани най-вече от Индия.

По прашните улици на Дейра търговците идват от далечни страни като Етиопия, Иран, Пакистан и Филипините. Сука за подправки предлага шафран, смрадлика и сушени лимони от южната част на Оман. В съседство е сука за злато, който предлага лъскави колиета и гривни в град, където двама от трима души купуват злато, най-малко веднъж годишно.

Традиционно сук магазините затварят за няколко часа в следобедните часове. В суковете, както и в моловете петък вечер след края на молитвите е най-натоварено.

Преди 2009 г. на въпроса "Коя е най-високата сграда в света?" отговорът не беше лесен и еднозначен. За щастие Бурж Халифа приключи дебата, надминавайки титулярите във всички категории, достигайки 828 м височина.

Кулата достигна върха, малко преди настъпването на световната финансова криза да удари пазара на имоти в Дубай. Плановете за изграждане на изкуствени острови във формата на палмови дървета бяха задържани, като само едно от палмовите леста бе завършено.

Архитектите на Бурж Халифа отчитат фактора "коминен ефект" - движение на въздуха, което е резултат от температурните разлики в горната и долната част на много високите сгради. Все пак строителите на Дубай имат много по-дълга история на проектиране на сгради, адаптирани към климата, показва разходка в квартала Бастикия.

Районът се превърна в нещо като хъб за артистични къщи за гости, културни центрове, заведения за хранене и галерии.

Дните на водолазите, които се гмуркаха за перли и бедуинските лагери отдавна са отминали. Дубай се превърна в оазис в пустиня и нарицателно на успеха и модернизацията на Близкия Изток.

BBC Travel

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ