Слушайте възрастните си родители – полезно е за тях!

Слушайте възрастните си родители – полезно е за тях!

След като в тийнейджърските си години тотално са отрекли ценностите на родителите си, някои млади възрастни преоткриват радостта от семейния живот и отново виждат смисъл в гледните точки на по-зрялото поколение. Кой знае? Може би дори има полза от фукането с акъла на „нашите”. Започването на разговор с „Мама винаги казваше…” или „Татко умееше да…” би могло да помогне на един неопитен двадесет-и-няколко-годишен да звучи като извор на мъдрост.

Но колкото и ядно да се възхищават на проницателността на предците си, младите възрастни вероятно възприемат едва малка част от техните съвети. Защото… ами, светът е различен от времето на техните младини. А и кой се вижда с родителите си всеки ден, откакто се е изнесъл от бащиното огнище? И какво ли знаят мама и татко за стреса в съвремието? Ама сериозно!

Тъжно, ако нещата наистина стоят така. Защото според ново проучване, публикувано в мартенския брой на Social Psychology Quarterly, хората на възраст над 60 години, които намират възможности да споделят мъдростта си и да дават полезни съвети, намират живота си за по-пълноценен.

Изследването, проведено сред 2583 американци, сочи, че 90% от запитаните в посочената възрастова група, които през последната година са посъветвали приятел, роднина, съсед или непознат, смятат житейския си път за по-стойностен. За сравнение, само 60% от респондентите, които не са имали възможност да дадат напътствие, са на същото мнение.

Запленен от явната връзка между удовлетвореността от живота и предаването на мъдрост, един от авторите на изследването, Маркус Шафер, казва: „Много хора на възраст 60+ от скоро са пенсионери. Може би гнездата им неотдавна са се опразнили и в момента се опитват емоционално да се разделят с работното място и семейните задължения, и да преминат към заниманията и тревогите, които съпровождат старостта. Може би за първи път от десетилетия се чувстват незначими. Даването на съвети може да им помогне да се чувстват свързани.” 

Вероятно изненадващо, анализът на резултатите от анкетата показва, че ползите от даването на съвети за удовлетвореността от живота драстично намаляват след 70-годишна възраст. Според Шафер, причината е, че когато достигнат 70+, повечето хора са завършили прехода от работни и семейни задължения и са открили нови начини да се чувстват значими и да останат свързани със света. С годините може би са изнемощели физически, но пък се справят както могат.

Покер, някой?

Ребека Кофи, научен журналист, хуморист и романист; автор на фактологичния роман Hysterical: Anna Freud’s Story, за Psychology Today   

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ