Защо добрите служители правят лоши неща

Защо добрите служители правят лоши неща

Защо добрите служители правят лоши неща

Престъпленията в бели якички, които доведоха огромни компании до колапс, започват с привидно дребни нарушения и продължават да се развиват в нещо много по-голямо, забранено и фатално за бизнеса.

Въпросът какво мотивира младите, образовани и талантливи хора да извършват служебни престъпления в продължение на десетилетия представлява интерес за психологията. Сега той е обект на анализ на нов доклад, изготвен от д-р Муел Каптайн от Училището по мениджмънт на Ротердам. За този анализ разказва Business Insider. В него се изброяват 27 психологически причини, поради които добрите хора правят лоши неща в компанията. Тук следват най-интересните прозрения за ситуациите и условията, които водят до развитието на престъпления и моделите, които отвеждат хората към забранени дела. Ето кои са:

1.Тунелно зрение. Да си поставяш цели и да ги постигаш е важно, но прекалено стесненият фокус с една единствена идея на ум може да заслепи хората и да им попречи да видят етичните съображения да не извършат нещо. Въпросът е за целта и средставата. 

2. Силата на имената. Когато подкупите станат „смазване на колелата” и счетоводната измама стане „финансово инженерство”, неправилното поведение се струва на човека по-малко лошо.

3. Теорията на социалните връзки. В големите организации хората могат да започнат да се чувстват много повече като номера или като зъбци на машината, отколкото като отделни личности. Това води до депресия и престъпления.

4. Ефектите на Галатея. Самовъзприятието определя поведението. Хората, които имат по-силно усещане за себе си като индивиди и повече определят сами пред себе си кои са, е по-малко вероятно да направят неетични неща. 

5. Натискът на времето. В едно изследване на група студенти по теология е била разказана притчата за добрия самарянин. След това младежите са били помолени да отидат до друга сграда, където трябвало да бъдат заснети. По пътя си между двете сгради, те срещнали мъж, който бил в очевидна беда. Когато им било дадено достатъчно време да се придвижат до другата сграда, повечето от тях му помогнали. Когато нарочно били задържани до по-късно в първата сграда, само 63% му помогнали. Когато били окуражени да вървят колкото се може по-бързо към другата сграда, 90% от тях игнорирали мъжа. Нямало време. 

6. Приемането на малката кражба. Има десетки малки изкушения на работното място. Пакетчета захар, чаши, всякакви видове хартия от помещенията отиват по домовете със служителите. Тези малки кражби се игнорират, както и по-късно по-големи като разписване на по-високи разходи от командировки и приемане на неоторизирани бизнес подаръци. Не отнема много време на някои от служителите, преди да започнат да разширяват тези граници.

7. Отклонения в служба на самия себе си. Много малко хора вярват, че са средностатистически. Повечето мислят, че са по-умни и по-етични от останалите около себе си. Това може да доведе до чувство за несправедливост, ако някой друг получи повишение. Човекът започва да си мисли, че повишението на другия трябва да се дължи на нещо друго, след като не е заради по-ниските му способности и изпълнение на служебните задължения. Тези чувства водят до лошо поведение в работата.

8. Очебийна консумация. Крайното богатство или средата, която отговаря на такова, могат да доведат до кражби. Служителите, които виждат раздаване на увеличаващи се бонуси или облаги и получават много такива (следователно в тях не се поражда чувство за несправедливост), могат да развият склонност към неморално поведение. Наличието на пари прави хората по-себелюбиви. Те започват да се фокусират върху успеха и индивидуалните нужди, не толкова върху други фактори.

9. Ефектите на Пигмалион. Начинът, по който се гледа на хората и отношението към тях определя как те постъпват. Когато на даден служител се гледа с подозрение, като на потенциален крадец, е много по-вероятно той да стане такъв. Ефектът се появява в хора, които дори не са вътрешно склонни към подобно поведение. 

10. Влиянието на средата. Служителите отговарят на средата си. Ако корупцията е част от работната им сила, в крайна сметка те стават слепи за появата й и потенциалните вреди. Изследвания от разнообразни региони на света показват, че колкото по-корумпирана е държавата, толкова по-склонни са хората в нея да вземат и получават подкупи. 

Очаквайте продължението!

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ