Интернет променя паметта ни

Интернет променя паметта ни

Интернет променя паметта ни

Компютрите и мрежата променят природата на паметта ни. Това гласи изследване, публикувано в британския журнал за наука, съобщава BBC.

Психологически експеримент е показал, че хората, на които са зададени сложни и трудни въпроси, веднага започват да мислят не за отговора, а за компютъра си. Когато на участниците са били зададени въпроси, чиито отговор е бил в паметта на компютъра им, те веднага са започвали да мислят къде точно се намира информацията, складирана на харддиска им, а не какъв би могъл да е отговорът според тях самите.

Учените твърдят, че интернет се е превърнал за хората в един вид „преходна памет”, на която вече разчитат да помни вместо тях.

Водещият автор на изследването Бетси Спароу от Колумбийския университет смята, че преходната памет е „идеята на хората, че има външни източници на памет – истински места за складиране”.

„Нещата, които можем да намерим онлайн обичаме да ги оставяме онлайн, що се отнася до паметта ни. Държим ги във външен източник”, казва тя.

„Не мисля, че Google ни прави глупави. Просто променяме начина, по който помним нещата… Ако можеш да намериш нещо онлайн, дори докато се разхождаш по улицата в наши дни, тогава умението да имаш, способността да помниш се превръща във въпрос къде да отидеш, за да намериш информацията”, коментира още Спароу.

Тя обяснява, че това явление е подобно на случаите, в които хората търсят да се осведомят по дадени теми винаги от човека, за който знаят, че е професионалист и специалист в областта. Тоест те възприемат компютъра като експерт. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ