Как да се справим с нарцисизма?

Как да се справим с нарцисизма?

Как да се справим с нарцисизма?

Нарцисизмът е във възхода си в САЩ. Нещо повече, тази тенденция постоянно набира скорост от години. И ако през 1950 г. само 12 на сто от тийнейджърите били съгласни с нарцистични изявление като: "Аз съм важен човек.", до края на 80-те години тази цифра е скочила до 80 на сто, сочат сравнителни данни от редовно провеждани проучвания в щата Минесота.

Като се има предвид увеличаването на хората, които смятат себе си за важни, не е чудно, че американските работни места често са толкова спорни. Ако всеки се възприема като важен човек, който има право на специално внимание, мениджърите просто не биха могли да създадат сплотени екипи, чиито членове са си взаимно полезни.

За да се реагира на този проблем, е важно да се разберат чертите, които нарцисистите проявяват. Терминът води началото си от древногръцкия мит за красивия Нарцис, който паднал, безнадеждно влюбен в своето отражение, когато спрял да отпие от потока. Опиянен от отражението си, той прекарал последните си дни, край потока, в който съзерцавал отражението си и му се обяснявал в любов.

Хора, които днес са определени като нарцисисти, изпитват подобна любов към себе си, което се проявява в преувеличена и нереалистична представа за тяхната важност и способности.

Още по-тревожно от склонността към надценяване на собствените способности е убеждението" Заслужавам специално отношение!" Нарцисистите смятат, че правилата се прилагат само за другите и често изискват от шефа си да им предостави екстри или да направи компромис с правилата заради тях. В екип те ще откажат да си сътрудничат или ще избухнат в ярост, когато техните съотборници не успяват да разберат колко са ценни техните идеи и труд.

Така че как може да се овладее нарцисист на работното място? Един от най-добрите подходи е превенцията. Това означава, че трябва можем да различим нарцисиста, преди да го наемем.

Има няколко червени лампички, които сигнализират, че пред вас е нарцисист. Първо, този тип хора са склонни да преувеличават постиженията си. Те смело ще заявят, че без чужда помощ са направили успешния маркетингов план на компанията, в която са работили.

Друг сигнал е критикуването на бившите колеги, с цел да се изтъкне собственото превъзходство. Това е особено вероятно да се случи, когато бъдат попитани защо са напуснали предишната си позиция.

Трето, нарцисистите се интересуват повече от това какво ще им донесе постът, отколкото с какво те ще допринесат за общия успех. Те ще настояват за специални ползи и индикатори на по-висок статус, които по принцип не вървят с позицията, за която кандидатстват.

Най-големият проблем обаче остава при овладяването на нарцисист, който вече имате. Това изисква кураж, находчивост и разбиране как да използвате собственото им чувство за важност в своя полза.

На първо място нарцисистите търсят връзка с хора, които имат по-висок статус. Бъдете сигурни, че спазвате дистанция и изискване необходимото уважение, които позицията ви заслужава. Покажете им, че действията ви пряко се подкрепят от шефа и главния мениджър, към когото се обръщате на малко име.

Второ, имайте предвид, че нарцисистите не работят добре в екипи, когато в тях има хора, които те смятат за равни. Ако искате да ги направите част от екип, сложете ги заедно с хора, на които се възхищават и които имат по-висок пост.

На трето място, придържайте се към правилата. Нарцисистите са способни да искат от вас специални услуги или да се отклоните от правилата за тях.

Четвърто, защитете работата си. Нарцисистите често правят крачка напред, за да се позоват на славата, така че уверете се, че знаете кой наистина заслужава кредит на доверие. Като част от това, предложете стимули за възнаграждение за работата в екип и кооперирането, а не за индивидуални акции.

Д-р Томас Гутейл, професор в Харварския университет по медицина, твърди, че нарцисизмът може да бъде смъртоносен за кариерата на човек. Хората, които са обсебени от себе си, често са част от вредни конфликти на работното място и също така имат проблем при реализирането на собствения потенциал.

И накрая, имайте предвид, че в днешния комерсиален свят за всички нас е много лесно да станем част от нарцисизма и да забравим, че никой не успява сам.

Мира Уайт, Harvard Business Review

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ