Какво трябва да знаят децата за паритe? (1)

Какво трябва да знаят децата за паритe? (1)

Повечето деца имат симпатичния навик да "профукват" джобните си пари за седмицата за мелодии и картинки на телефона си. А повечето родители не са достатъчно бдителни с финансовите си напътствия към малчуганите. В училище също не се преподава едно от най-важните умения в живота - да управляваш финансите си, което би могло да се превърна в добра основа на умението да управляваш въобще финанси. Нали в крайна сметка това е залогът за един успешен мениджмънт и устойчивото дълголетие на една компания?! Затова е важно семената да се посеят още в ранна детска възраст и ето как може сами да се превърне в полезни финансови съветници на най-скъпите ви същества.

Какво трябва да знаят 9-годишните?

Има няколко неща, които можете да направите за децата си в образователно отношение. Ще стигнем и до тях. Нека първо уточним някои основни показатели: До 3- годишна възраст детето трябва да може да разпознава монетите , а на 5 да знае стойноста им. Навършили веднъж 9 години, децата трябва да бъдат в състояние да връщат ресто, да четат етикетите с цени, да знаят как да правят рекламация на даден продукт и най-вече да знаят как да изкарат пари от свой допълнителен труд. Те трябва да са наясно каква е разликата между желания и нужди и как спестяването ще им позволи да си купят нещо по-добро, по-голямо или по-стойностно в бъдеще.

Съвет: Джобните за седмицата трябва да са размер на половината от възрастта на съответното дете в съответната валута на държавата, в която живеят. Тези пари заедно със сумите, които получават по празнични поводи и обикновено са доста по-големи трябва да се пазят в три отделни касички, разпределени по следния начин: 60% от тях трябва да са в отделение за текущи или спешни разходи, 30% за една или две дългосрочни инвестиции и 10% трябва да бъдат отделени за благотворителни цели. Оставете ги да харчат тези средства както те пожелаят, но в рамките на тези условия. Това ще им помогне да разберат разликата между краткосрочни и дългосрочни цели.

Какво трябва да знаят 13- годишните?

Обърнете внимание на този изумителен факт: тинейджърите по света харчат около 200 млр. долара годишно за играчки, компютърни игри, дрехи, филми, събития на живо – т.е. всички форми на моментни удоволствия, които противоречат на стабилните дългосрочни парични практики. На тази възраст децата са готови да очертаят пътя си през пилеенето с широка ръка като е добре преди това да научат няколко основни концепции. На този етап те трябва да са добре запознати със спестовните методи и да разберат как импулсите и натиск от страната на техните връстници могат да променят целите им в дългосрочен план. Един тинейджър трябва да е способен да състави собствен бюджет и да може да го управлява, независимо от всички странични фактори.

Съвет: Намерете лесен начин да преподавате паричните уроци на децата си. Когато пазарувате и платите с кредитна карта, например, обяснете им накратко как се борави с нея. Постарайте се да разберат, че сега плащате, а самата сметка ще дойде по-късно. Докато сте на тази тема покажете им какви разходи имате вие и в какви рамки трябва те да се ограничават. Дайте им авансови средства за облекло и ги оставете сами да направят избора. Ако отправят молба към вас за още средства постарайте се да разберат, че понякога се налага да правят компромиси и да си останат вкъщи събота вечер. Цената е сумата, с която не им излизат сметките.

Очаквайте продължение!

Дан Кадлек за сп. „Тайм“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ