Кое е най-мръсното място в дома ни

Кое е най-мръсното място в дома ни

Тоалетната чиния отдавна се слави с репутацията на най-мръсния елемент в един средностатистически дом. Ново изследване обаче сочи, че има далеч по-мръсни места. За някои от тях дори не бихте предположили, пише Би Би Си.

Д-р Чък Герба – професор по микробиология в Университета на Аризона - изследва начина, по който заболяванията се пренасят в околната среда. Нещо повече – той изчислява колко бактерии има по повечето ни домакински предмети и какъв тип развиват като цяло.

Д-р Герба проявява най-голям интерес към фекалната бактерия E.coli, както и към стафилококът. Той открива, че средностатистическата тоалетна чиния съдържа по около 20 бактерии на квадратен сантиметър. „Това е най-чистото място по отношение на микроорганизми – коментира д-р Герба – Направо е златен стандарт – едва ли има по-чисто място от тоалетната чиния, когато става дума за микроби“.

Оказва се, че трябва да се притесняваме повече от останалите си домакински предмети. „Обикновено има около 200 пъти повече фекални бактерии на една средностатистическа дъска за рязане, отколкото на тоалетната чиния“, казва той.

Фекалните бактерии попадат на дъската за рязане най-вече от рязането на месни продукти или от при разрязването на дадено животни, в чийто вътрешности съществуват множество фекални бактерии.

Дали д-р Герба би бил по-склонен да реже зеленчуците си на тоалетната чиния? „Тя изглежда като по-безопасното място – коментира той. – Не, че бих я препоръчал, но може би трябва да третирате вашата дъска за рязане по същия начин, по който и тоалетната чиния.“ Т.е. да я почистваме много по-често.

Най-мръсните предмети в дома ни обаче се оказват кухненската гъба и арцал. Според д-р Герба в една гъба има около 4 млн. бактерии на квадратен сантиметър. На кърпата тази бройка е по-малка, но също така внушителна - около 400 хил. на квадратен сантиметър. С други думи – една кухненска гъба е около 200 000 пъти по-мръсна от тоалетната чиния, докато една кърпа – 20 000 пъти.

Нещо повече – изследване, проведено сред домакинствата в девет различни държави, показва, че 21 процента от „видимо чистите“ кухненски парцали са с високо съдържание на бактерии.

Какъв е изводът? Сменяйте гъбите и парцалите колкото се може по-често! 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ