Коледните подаръци от учените

Коледните подаръци от учените

Елха от 42 атома, маршрутът на Санта Клаус, как да удължим живота на елхата, коледният алкохол и къде се намира истинският Витлеем.

Сайтът Газета.ру разказва какви са подаръците на учените към света.

Наноелхата на професор Мориарти

Не, не е онзи Мориарти на Артър Конан Дойл, а професор от университета в Нотингам. Той обича да прави неща, които могат да изглеждат странно. В навечерието на Рождество решил да се позабавлява и да направи истинско коледно дърво от 42 атома. Днешните нанотехнологии правят това напълно възможно.

Впрочем, можел да направи дървото и по-малко, но като верен почитател на „Пътеводител на галактическия стопажия” на Дъглас Адамс, избрал числото 42 – „Отговора на Великия въпрос за Живота, Вселената и Всичко останало”. Публикувал е наноелхата в YouTube.

Пътуването на Дядо Коледа в реално време

Северноамериканското военновъздушно-космическо командване (НОРАД) следи придвижването на Дядо Коледа по Земята в реално време и го публикува в специален сайт. NORAD показва маршрута на вълшебната шейна от 1955 г. Помага му издайническия червен нос на елена Рудолф с топлината, която излъчва.

Доброволците и днес ще отговарят на телефонни обаждания и имейли от деца за легендарното пътешествие във Facebook, Twitter и на сайта www.NORADSanta.org. Тази година сайтът има анимирано джудже Радар. Името е избрано с гласуване във Facebook. Сайтът има и нова версия за смарфони.

Историята започнала случайно, когато местният вестник в Колорадо спрингс, където се намира щабът на НОРАД, публикувал рекламно съобщение на голям магазин, който давал телефонен номер за връзка с Дядо Коледа. Погрешка той се оказал спешният номер на тогавашното Командване за континентална въздушна отбрана CONAD, предшественик на НОРАД. 

Освен чрез сайта на военните, Дядо Коледа може да бъде следен и с помощта на специален портал на Google. Там е отбелязан и броят на подаръците, които получават деца и възрастни.

Как отсечената елха да остане жива по-дълго

Изкуствените елхи все по-често изместват отсечените елхи в домовете. И заради желанието на хората да спестят разходи, и заради прагматичното съображение, че изкуственото дърво може да се използва няколко години, а отсеченото дърво след празниците отива на боклука.

Учените още не са намерили универсална рецепта за решението проблема с изсъхването на отсеченото дърво, но са открили как може да бъде удлъжен животът му. За да остане по-дълго свежа елхата, трябва да бъдат извършени две прости действия. Първо, около четири литра вода, по четири чаени лъжици захар, белина и оцет или лимонов сок. Второ, тези съставки се смесват и слагате дървото вътре. Така то ще поживее значително по-дълго. В допълнение дървото трябва да се пръска с вода с пулверизатор по три пъти на ден.

Изследване на коледния алкохол

Почти няма Коледно тържество без алкохол. Важният въпрос не е останал встрани от интереса на учените – те проучили влиянието на различни концентрати върху храносмилането. И установили, че алкохолът само забавя храносмилането на висококалоричните коледни ястия, но не води до киселини в стомаха, подуване на корема или други симптоми на лошото храносмилане.

Но учените продължават да напомнят, че този извод е верен, само ако алкохолът и  храната са с мярка. Иначе човек може да пострада.

Този и другият Витлеем

Въпреки че за много хора Коледа е загубил първоначалното си религиозно значение, все пак празникът отпраща към деня на раждането на Исус Христос във Витлеем.

Според изследванията на израелски учени Исус се е родил в малкото село Витлеем в Галилея, на не във Витлеем на Западния бряг на река Йордан. Те подкрепят твърдението си с находка – разкопки на византийска базилика. Както и с хипотезата, че от селото се стига много лесно до Назарет, където Исус е прекарал детството си.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ