Критиците са движещата сила на работния процес

Критиците са движещата сила на работния процес

Критиците са движещата сила на работния процес

Професионалните екипи, натоварени с нелеката задача да създават нови продукти и услуги или да подобряват вече съществуващите такива, се нуждаят от напрежение, за да правят истински качествени пробиви, смята експертът по мениджмънт Бет Комсток.

Правилната доза напрежение се създава от сблъсъка на различни гледни точки. Той е основното гориво на истински креативните екипи. За да сте сигурни, че отделът ви е въоръжен с разнообразни мнения и многостранен опит, първата и най-важна крачка, която трябва да направите, е да откриете кои от хората ви са най-критично настроени към предизвикателството, върху което работите.

Това може да са служителите, които смятат, че проектът ви е загуба на време и ресурси или хората, които се стремят да го поведат в различна от избраната от вас посока. Проведете разговори със служителите, за да набележите най-критично настроените.

След това организирайте неофициални срещи с всеки от тях. Изслушайте тези хора. Позволете им да ви кажат точно какво мислят за колективната работа. Не заемайте отбранителна позиция. А накрая – и това е най-трудната част – помолете критиците да станат активна част от екипа, работещ върху актуалния проект.

В най-лошия случай ще получите отказ, но дори тогава разговорите ще са ви помогнали да научите за алтернативни начини да решите проблемите си. В най-добрия случай пък поне един от критиците ще приеме да стане ваш съюзник. Има ли по-голяма победа от тази? Вие ще сте превърнали един яростен противник в страстен поддръжник на идеята си и ще сте спечелили на своя страна човек, който няма да щади сили и идеи за напредването на работата. Най-големият актив обаче ще бъде творческото разнообразяване на работния процес. Защото никой проект не печели, когато единствената дума, която се чува наоколо, е „да”.

По материали от HBR.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ