Кучето – домашен любимец в Европа от 18 000 години
Най-добрият приятел на човека – кучето – е опитомяван и отглеждан на европейския континент преди 18 000 години. Това показват резултатите от ново ДНК изследване, чиито резултати са публикувани от списание Science.
Изводът е направен от учени, анализирали генетичен материал от кучета и вълци, живели в древността и днес. По-ранни проучвания показаха, че модерното куче от всички породи произхожда от вълците, които се свързали с човешки общества в далечното минало в Близкия изток или може би в Източна Азия преди 15 000 години. Проблемът в тези твърдения беше, че пелеонтолози са откривали и фосили от поколение животни с кучешки вид преди 30 000 и повече години.
Д-р Талман и негови колеги от университета на Турку във Финландия представят заключенията от сортиране на ДНК на древни кучета и вълци. Анализът на финландския научен екип показва, че кучетата са тясно свързани с древните европейски вълци. Оказва се, че опитомяването им и превръщането им в приятелски настроено животно към човека се е случило преди 18 000 години – далеч по-рано от очакваното от предишни изследвания по темата.
Финландските учени отбелязват, че в периода между 18 000 и 32 000 години земите на съвременна Европа са живели и много по-големи животински предци от вълците – мечки и хиени. Заселването покрай вълчи стада в планините е било полезно за древните хора, защото е служело като вид алармена система за прииждането на другите големи и опасни хищници. Това е един от възможните сценарий за опитомяването на кучетата.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.