Любимите книги на Бил Гейтс през 2015 г.

Любимите книги на Бил Гейтс през 2015 г.

И тази година най-богатият човек на света, съосновател на Microsoft и филантроп Бил Гейтс разкрива кои са най-добрите за него книги, които е прочел в последните 12 месеца. Обикновено подборът му зависи от лични преживявания и интереси, като посещения на музеи със сина му, теми за бъдещето. Ето и списъка му за 2015 г., цитиран от Business Insider. 

"Thing Explainer: Complicated Stuff in Simple Words" на Рандал Мънроу. Обяснява как работи всичко - от ракетите, през смартфоните, до американската Конституция, използвайки само 1000 думи - 1000-те най-често ползвани думи в английския език. Според Гейтс това е брилянтна концепция, защото ако не можеш да обясниш нещо по прост начин, ти не разбираш наистина как то работи.

"Mindset" на Каръл С. Дуек. Не всички любими книги на Гейтс през 2015 г. са издадени в нея. Тази е издадена през 2006 г. - от психолога на Станфордския университет Каръл Дуек. Считана е за шедьовър. Гейтс казва "ако погрешка вярвате, че способностите ви произлизат от вашето ДНК и съдбата, вместо от труда и упорството ви, тогава оперирате с това, което Дуек нарича "фиксирана умствена настройка", вместо с "умствена настройка за растеж". 

"The Road to Character" на Дейвид Брукс. Гейтс нарича колумниста на "Ню Йорк Таймс" Дейвид Брукс автор на една "нова медитация за воденето на морален начин на живот". Тази книга му е била полезна да оцени собствения си начин живот. Брукс определя ценностите по два начина: ценности от CV-то - задачите, които изпълняваш и статуса, с който се сдобиваш, и ценности на възхвала или вътрешият характер на човека, който взаимодейства с външния свят. 

"Being Nixon" на Евън Томас. Президентска биография, която изследва "очарователно сложния" живот на Ричард Никсън. Според Гейтс, от нея човек може да се поучи колко е важно възпитаването на трудолюбие в децата. Социалните обиди, които е преживял Никсън като дете, са сложили отпечатък върху личността му за цял живот.

"Eradication: Ridding the World of Diseases Forever?" на Нанси Лейс Степан. Историкът от Колумбийския университет Нанси Степан проследява опитите на активиста Фред Сопър да се бори с едрата шарка - една болест, която убива около 300 млн. души през 20 век, преди да бъде овладяна през 1980 г.

"Sustainable Materials with Both Eyes Open" на Джулиан М. Олууд и Джонатан М. Кълън. Гейтс традиционно проявява интерес към материалите. В тази книга изследватели на университета "Кеймбридж" и Джонатан Кълън посочват как може хората да заживеят по-умно и устойчиво, използвайки материали за производство, за да не вредят толкова много на планетата. Идеята е да се разбере как може да се използват по-малко материали, за да се произведат повече продукти, които траят по-дълго и могат да се употребяват повторно и рециклират.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ