На днешната дата, 3 март. Честит празник, българи! Имен ден празнуват Тодор, Теодор, Теодора, Божидар, Божидара

На днешната дата:

  • През 1431 г. започва понтификата на папа Евгени IV.
  • През 1585 г. във Венеция е открит Олимпийския театър, проектиран от Андреа Паладио.
  • През 1845 г. Флорида става 27. щат на САЩ.
  • През 1855 г. Александър II официално се възцарява като император на Руската империя.
  • През 1857 г. Франция и Великобритания обявяват война на Китай.
  • През 1861 г.  Александър II премахва с манифест крепостното право в Русия.
  • През 1875 г. е премиерата на операта Кармен в парижката "Опера Комик".
  • През 1878 г. по време на Руско-турска война (1877-1878) Русия и Османската империя подписват прелиминарния (предварителен) Санстефански мирен договор, с който се слага край на войната и де факто се създава Третата българска държава.
  • През 1891 г. в правилата на футбола е въведена дузпата.
  • През 1904 г. чрез използване на цилиндъра на Томас Едисън е направен първият запис на политическа реч — на кайзерът на Германия Вилхелм II.
  • През 1913 г. е основан първият футболен клуб в България — „Тича”, известен днес като ФК „Черно море”.
  • През 1924 г. с детронацията на халиф Абдул Меджид II е сложен край на 1400-годишния ислямски халифат, Турция става република и в длъжност встъпва президента Кемал Ататюрк.
  • През 1931 г. е приет съвременният Химн на Съединените американски щати.
  • През 1992 г. Босна и Херцеговина обявява независимост от Югославия.
  • През 1997 г. е открита най-високата постройка в Нова Зеландия — кулата Скай Тауър (328 м), построена в Окланд за две години и половина.
  • През 2002 г. народът на Швейцария решава с референдум страната да стане член на ООН.
  • През 2005 г. американският пилот Стив Фосет приключва околосветския си полет със самолета GlobalFlyer без междинно зареждане с гориво, започнат на 28 февруари.

Рождениците днес:

  

Георги Божинов – депутат

 

  

Георги Костадинов - шампион по бокс

 

  

Георги Новаков – актьор

 

 

 

 

 

Желю Желев - бивш президент на България

 

 

Празници:

Освобождението на България от турско робство – Това е може би най-значимия празник в съвременната българска история. На тази дата преди 134 години е подписан  Санстефанския мирен договор, с който се слага край на продължилото пет века османско иго и се поставя началото на утвърждаването на България като суверенна държава. Основно значение за Освобождението има Априлското въстание през 1876 г., което е удавено в кръв. Загиват над 30 хил. души, но животът им не е погубен напразно -  саможертвата им привлича погледа на света. Най-великите умове по това време като Виктор Юго, Чарлз Дарвин, Оскар Уайлд, Лев Толстой, Достоевски и много други издигат своя глас в защита на българската независимост. Това дава повод на Русия активно да се намеси в решаването на Източния въпрос и на 12 април 1877 г. руската държава обявява война на турската империя. За осем месеца руските войски превземат цяла България и стигат до Константинопол. На паметната за всички българи дата 3 март в малкото селце Сан Стефано, разположено на 12 км от Истанбул е подписан мирният договор между Русия и нейните съюзници Румъния, Сърбия и Черна гора от една страна и Османската империя от друга. Според документа, България става трибутарно княжество (което плаща данък на султана). Тя трябва да има управител християнин и местна войска. Границите й се покриват с границите на Българската екзархия, и са утвърдени със султанския ферман от 1870 г., когато получаваме църковната си независимост.

Православната църква чества Свети Теодор Тирон Тодоровден, празник, който се празнува в първата събота на Великия пост. Според поверието, Свети Теодор съблича своите девет кожуха, яхва бял кон и отива при Бог да измоли лято. Когато пристига, Свети Теодор слиза от коня и забожда маждрака си (копието си), а после влиза при Бога, за да го моли да прати лято на земята. По традиция, преди изгрев слънце жените приготвят обредни хлябове с форма на конче или подкова, украсени с орехови ядки, скилидки чеснов лук и сол. Всяка домакиня раздава от тези хлябове, като подскача, бяга, имитира движението и цвиленето на конете. Стремежът на всяка жена е да не остане последна в ритуалната надпревара. От обредните хлябове се слага и в храната на конете. За тяхно здраве се раздава и варена царевица. Най-интересният ритуал от Тодоровден е кушията (надбягване с коне). На празника се изпълняват и обреди, свързани с младите невести, които са в първата година от сватбата. Така например в Западна България младата булка, облечена в невестинската си премяна, отива в петък вечер на църква. Придружава я свекървата, която носи тепсия с варена царевица и отгоре специален колак. Невестите остават отвън, а свекървите влизат вътре, където свещеникът „отчита донесеното”. По пътя до вкъщи те и другите жени ритат невестите. Върнатата царевица разпръскват по градините, за да расте посятото. В цялата страна се организират конни надбягвания.

Имен ден празнуват: Тодор, Теодор, Тодора, Теодора, Тошо, Божидар, Божидара, Божанка, Даринка, Божо, Доре, Дарчо, Дора, Дорка и Дарка.

Международен ден на писателите.

Честит празник, българи!

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тръмп симпатизира на противопоставянето от страна на Русия на членството на Украйна в НАТО
Тръмп обмисля да обяви извънредно положение в САЩ заради програма за митата
На днешната дата, 8 януари. Бабинден
Пожарите в Лос Анджелис излизат от контрол, хиляди жители на града и околностите бягат от бедствието (снимки)
Тръмп не изключва използването на военна сила за овладяване на Гренландия и Панамския канал
Какво научихме за емоционалната интелигентност през 2024 г. и как да го използваме през тази година
Паднаха три от поисканите от Сарафов депутатски имунитета
Цитат на деня