Научете се да мислите като гении в 6 стъпки

Научете се да мислите като гении в 6 стъпки

Съществуват много определения на понятието гений. Ако погледнем обаче историческите фигури, най-често определяни като такива – Алберт Айнщайн, Леонардо да Винчи, Бетовен – ще видим, че всички те имат едно общо помежду си – могли са да мислят по начин, различен от този на мнозинството. Тази способност им е помагала да правят връзки между нещата и идеите, които никой друг не е правил. Тази схема на разсъждение може да бъде развита чрез няколко насоки и правила, които ще ви помогнат да се научите да мислите като гении.

1. Обичайте ученето

Гениите страстно търсят нови знания и се увличат от нещата, които обичат. Ако искате да мислите като гений, открийте истинската си страст и се хвърлете в нея с главата надолу. Съществуват три основни начина на учене – чрез слушане, вербално-лингвистичен (базиран на думите) и кинестетичен (базиран на усещанията). Важно е да откриете кой работи за вас и да залегнете на него.

2. Започвайте амбициозни проекти и ги завършвайте

Гениалните идеи често идват в преследването на нещо, което повечето хора определят като пълна лудост. Създавайте си възможности да откривате нови неща, като започвате начинания, за които никой досега не се е сетил или осмелил.

3. Обикнете промяната, несигурността и съмнението

Това са външните граници на познанието, където се случват иновациите и откритията. Не се бойте да поставяте под съмнение мъдростта – гениите са хората, които пренаписват мъдрите правила.

4. Бъдете плодотворни

Започнете с количеството преди качеството. За да създадете изключително добра работа, трябва да правите по много от специалитета си. Велики гении като Бах и Достоевски са работили неуморно и денонощно върху произведенията си. Това увеличава шансовете за успех, безкрайно умножава уменията и експертизата ви и намалява страха от провал и започване на нещо ново. Според една теория, за да станете майстори в нещо, са ви необходими 10 000 часа практика. Тази теория е многократно доказана от музиканти, компютърни програмисти и професионални шофьори.

5. Научете „таксономията на Блум”

Таксономията на Блум е разбивка на шестте нива на мислене – от най-ниското до най-високото. Използвайте я, за да мислите на по-дълбоко равнище.

- Знанието е приемането и вярата в един факт. Да знаете, че 2 + 2 = 4 не значи, че знаете какво означава, че 2 + 2 = 4.

- Приложението е да знаете как да използвате този факт. Може да определите, че 2 котки плюс 2 котки е равно на 4 котки. Не знаете точно какво значи 2 + 2 = 4, но може да приложите уравнението в практиката си.

- Разбирането е осъзнаването на факта – разбирате принципа на събирането и как 2 + 2 = 4.

- Анализът е разбиването на информацията на съставните й части. 4 – 2 = 2; (1 + 1) + (1 + 1) = 2 + 2 = 4.

- Синтезът е създаването на нещо ново. (2 + 2) + (2 + 2) = 4 + 4.

- Оценката е обсъждане на смисъла и ефекта от 2 + 2 = 4.

6. Мислете различно

Вие сте различен човек. Мислите различно от другите. Всеки гений Е различен и индивидуален. И всяко мнение крие частица истина и нещо, от което може да се поучите. Помнете, че различните идеи по традиция не се приемат добре в началото – това може да се случи и с вашата. Историческите гении не са позволявали това да ги спре – не позволявайте и вие!

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ