Научете се да мислите като гении в 6 стъпки

Научете се да мислите като гении в 6 стъпки

Съществуват много определения на понятието гений. Ако погледнем обаче историческите фигури, най-често определяни като такива – Алберт Айнщайн, Леонардо да Винчи, Бетовен – ще видим, че всички те имат едно общо помежду си – могли са да мислят по начин, различен от този на мнозинството. Тази способност им е помагала да правят връзки между нещата и идеите, които никой друг не е правил. Тази схема на разсъждение може да бъде развита чрез няколко насоки и правила, които ще ви помогнат да се научите да мислите като гении.

1. Обичайте ученето

Гениите страстно търсят нови знания и се увличат от нещата, които обичат. Ако искате да мислите като гений, открийте истинската си страст и се хвърлете в нея с главата надолу. Съществуват три основни начина на учене – чрез слушане, вербално-лингвистичен (базиран на думите) и кинестетичен (базиран на усещанията). Важно е да откриете кой работи за вас и да залегнете на него.

2. Започвайте амбициозни проекти и ги завършвайте

Гениалните идеи често идват в преследването на нещо, което повечето хора определят като пълна лудост. Създавайте си възможности да откривате нови неща, като започвате начинания, за които никой досега не се е сетил или осмелил.

3. Обикнете промяната, несигурността и съмнението

Това са външните граници на познанието, където се случват иновациите и откритията. Не се бойте да поставяте под съмнение мъдростта – гениите са хората, които пренаписват мъдрите правила.

4. Бъдете плодотворни

Започнете с количеството преди качеството. За да създадете изключително добра работа, трябва да правите по много от специалитета си. Велики гении като Бах и Достоевски са работили неуморно и денонощно върху произведенията си. Това увеличава шансовете за успех, безкрайно умножава уменията и експертизата ви и намалява страха от провал и започване на нещо ново. Според една теория, за да станете майстори в нещо, са ви необходими 10 000 часа практика. Тази теория е многократно доказана от музиканти, компютърни програмисти и професионални шофьори.

5. Научете „таксономията на Блум”

Таксономията на Блум е разбивка на шестте нива на мислене – от най-ниското до най-високото. Използвайте я, за да мислите на по-дълбоко равнище.

- Знанието е приемането и вярата в един факт. Да знаете, че 2 + 2 = 4 не значи, че знаете какво означава, че 2 + 2 = 4.

- Приложението е да знаете как да използвате този факт. Може да определите, че 2 котки плюс 2 котки е равно на 4 котки. Не знаете точно какво значи 2 + 2 = 4, но може да приложите уравнението в практиката си.

- Разбирането е осъзнаването на факта – разбирате принципа на събирането и как 2 + 2 = 4.

- Анализът е разбиването на информацията на съставните й части. 4 – 2 = 2; (1 + 1) + (1 + 1) = 2 + 2 = 4.

- Синтезът е създаването на нещо ново. (2 + 2) + (2 + 2) = 4 + 4.

- Оценката е обсъждане на смисъла и ефекта от 2 + 2 = 4.

6. Мислете различно

Вие сте различен човек. Мислите различно от другите. Всеки гений Е различен и индивидуален. И всяко мнение крие частица истина и нещо, от което може да се поучите. Помнете, че различните идеи по традиция не се приемат добре в началото – това може да се случи и с вашата. Историческите гении не са позволявали това да ги спре – не позволявайте и вие!

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул 
На днешната дата, 18 май. Международен ден на музеите
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"