Не прехвърляйте вината, когато се провалите

Не прехвърляйте вината, когато се провалите

Ако не сте изпитвали чувство на провал в досегашната си кариера, значи не сте се опитвали да достигнете лимитите си. Ако сте истински предприемач, то вие не бихте се страхували да поемате рискове в различни ситуации, така че неуспехът би трябвало да е нещо очаквано за вас. Не се притеснявайте от провала в дадено начинание, но и не се втурвайте и след него, а се поучете от грешките си, защото от тях ще започнете да растете отново.

Хората, които се страхуват от неуспеха, не би трябвало да се занимават с бизнес. Голяма част от тях не могат да преодолеят психологическите страхове от това да сгрешат или да загубят пари. За тях би било по-добре да запазят ежедневната си работа, вместо да живеят и работят в постоянна несигурност и нерешителност. От друга страна успешните предприемачи извличат позитивното от всяка негативна ситуация, с която се сблъскат. Ето няколко примера:

Стийв Джобс е уволнен през 1985г. oт Apple, компанията, която без него не би съществувала. По-късно отива в Pixar, където постига значими успехи, които го карат да се върне обратно в Apple и да я превърне в един от най-успешните бизнеси за потребителски стоки за всички времена.

Дийн Кеймън, създателят на „Сегуей Хюман Транспортер“ и притежател на 440 патента в сферата на модерните технологии се шегува, че най-голямата му грешка е, че има твърде много, за което да говори.

Томас Едисон е изобретил електрическата крушка, централното захранване и фонографът, но се е провалил в усилията си да извлече нискокачествена желязна руда от пясък. Въпреки това, по-късно започва да се занимава с медиен и транспортен бизнес, които му носят значителни успехи.

Провалът може да бъде важен момент по пътя на успеха, ако знаете как да го отбележите или поне да оползотворите това, на което ви е научил, за да преминете към следващата си идея. Ето три съвета, които биха ви помогнали да прогресирате занапред:

1. Поемете отговорността, не прехвърляйте вината

Лесно е да обвините партньори, инвеститори или икономиката. Ако прехвърляте вината върху някой друг, никога няма да се поучите от грешките си. Не забравяйте, че доброволно сте поели по пътя на бизнеса, така че не може да бъдете жертва.

2. Възползвайте се от добрите отношения, които сте създали

Във всяка лоша сделка, която сте направили има и добри хора. Запомнете го! Много бизнесмени са предприели стъпката да си намерят нов партньор и да продължат напред. Добрите инвеститори ще ви подкрепят отново и клиентите с удоволствие ще се възползват от следващото ви предложение стига да сте се постарали да имате добри взаимоотношения с тях.

3. Учете се от грешките си

Несполуките са безценни уроци, така че трябва да се учим от тях, а не да ги избягваме. Допускането на грешки и взимането на поуки от тях е работа на предприемачите, а недопускането на такива е работа на обикновените служители.

Неуспехът не винаги е единично събитие, а по-скоро сбор от грешки и обстоятелства, които поставят на изпитание търпението ви. Провалът съчетан със силно чувство на етика в бизнеса може да допринесе за създаването на различни иновации. Ако липсват добрите обноски, обаче най-често се стига до пълно отчаяние, от което по-трудно бихте могли да се възстановите по-късно.

Провалът, даже множеството от провали могат да бъдат първия етап от едно много успешно преживяване. Успехът идва при тези, които имат желанието да се борят. Устойчивостта и гъвкавостта са единствените наистина важни ценности в бизнеса. Така че, когато преживеете първия си неуспех просто преглътнете егото си и продължете напред към следващото си начинание.

Мартин Зуилинг, основател и изпълнителен директор на Startup Professionals Inc, компания занимаваща се с консултантски услуги в бизнес средите в Америка.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ