По света и у нас през август
България:
1 – 31 август - Фестивал на бразилската култура, гр. Варна – организира се за четвърта поредна година от посолство на Бразилия в България, Община Варна, Почетно консулство във Варна. По време на събитието, на сцените на Летен театър – Варна, Фестивален и конгресен център, Археологически музей и из улиците на Варна се включват десетки участници, които изпълняват различни художествени и забавни творби от бразилската култура.
1 – 31 август - Международни събори „Краище” – традиционни за кюстендилския край. Провеждат се през месец август в село Бобешино и септември в местността Голеш и са повод за среща между българи, сърби и македонци. Дават възможност за сътрудничество и споделяне на близки духовни ценности, както и обогатяване на цялостния културен облик на региона.
1 – 3 август - Рок фестивал за млади таланти „Балканска рок зона”, гр. Кюстендил – фестивалът се провежда в Кюстендил под патронажа на общината и по инициатива на сдружение "Младежка алтернатива". В продължение на два дни, младежки рок групи от балканския регион представят своята музика. Чрез нея талантливите музиканти доказват за пореден път, че рок музиката е интернационален културен инструмент за социализация. Името на фестивала „Балканска рок зона” е свързано с геостратегическото положение на град Кюстендил, който се намира близо до границата с Република Македония и Република Сърбия и е своеобразен център за интеркултурен обмен. Балканският рок фестивал се провежда вече две поредни години. През май 2009 бе първото издание, в което участваха групи от България, Македония, Сърбия и Румъния.
1 – 3 август - III Международен фестивал на младежките аматьорски театри, гр. Горна Оряховица – целта на събитието, което се провежда за трета поредна година, е да се възстановяват традициите в аматьорския театър у нас.
1 – 7 август – седмица на морето, гр. Варна – по време на събитието се организират множество концерти, изложби, спортни състезания и забави. Всичките мероприятия се провеждат на открито и събират множество туристи от цял свят.
1 – 3 август - Национален фолклорен събор ,,Рожен" – Роженските ливади над Смолян са не просто част от прекрасния планински пейзаж наоколо, а знаково място както за самия град, така и за Родопите. Някога, тук се събирали жителите на три, изкуствено разделени околни села, а по време на тези родови срещи, българите, освен, че приготвяли традиционното родопско чеверме и разменяли взаимно семейни новини, не спирали да пеят народни песни под съпровода на гайда. Така, постепенно тези родови срещи прерастват в национален събор на всички родопчани, изселили се във вътрешността на страната, докато през 1961 година – точно на Роженски ливади, се ражда прочутият гайдарски оркестър "Сто каба гайди", превърнал се по-късно в емблема за роженския събор. Постепенно, Рожен, освен в синоним на родопската песен, се превръща и в най-голямата сцена за нейната изява и представяне, и така – до обявяването на събора за общонационален. Провежда се на всеки четири години през месец август и продължава два дни. По традиция, откриването става с песента “Бела съм бела, юначе” – химн на Родопите, под съпровода на Стоте каба гайди.
2- 6 август - Международен Фолклорен фестивал, гр. Варна - Провежда се всяка година от 1992 през първата седмица на август. Първото издание се провежда съвместно от Община Варна и Сдружение „Булгар фолклор фест”, а впоследствие в партньорство с Дружество на хореографите-Варна. По време на събитието различни трупи от цял свят показват своите народни танци.
6 – 15 август - Дни на класиката в Балчик - Първото издание на музикалния фестивал „Balchik Classic Days” бе успешно попадение в привличането на туристите към шедьоврите на класическата музика. Блестящите изпълнения на Дерек Хан, братята Мартин Пантелеев и Веско Ешкенази, Ласло Феньо, Лида Кънчева, Виктор Чучков, Берлинските симфоници и фестивалния оркестър дават неповторим чар на откритата сцена на брега на морето.
6 август - Национален тракийски фолклорен събор „Богородична стъпка” – с участието на самодейни състави, групи за автентичен фолклор и индивидуални изпълнители, представящи народни обичаи и традиции. Провежда се ежегодно в курорта Старозагорски минерални бани през първата събота на август.
7 август - Международен гайдарски фестивал, село Широка Лъка - самото село е архитектурен и фолклорен резерват заради автентичните си родопски къщи и голямото му значение за развитието на българския фолклор. През 1972 г. в него е открито Средно музикално училище за народни песни и инструменти. Училищното ръководство всяка година през първата неделя на месеца август организира „Гайдарски фестивал с международно участие”. Музиката всъщност, е най-големият символ на селото, защото всяко семейство тук е свързано с родопския фолклор.
7 август - Празник на Рила - провежда се на хижа „Мусала”. Много от участниците се качват и до връх Мусала. За първи път празникът на Рила е бил отбелязан през 1925 г.
7 август - Ден на Пирдоп - традиционният събор се провежда на Еленската базилика с участието на гости от гр. Егоревск, Московска област и Руската федерация.
8 – 13 август - Летен Джаз Фестивал , гр. Банско - в него взимат участие популярни музиканти от страната и чужбина. На откритата сцена на площада в Банско музиката се превръща в ключ за разбирателство между хората. Чужденците и банските баби я слушат с еднакво удоволствие и я разбират, всеки по своя си начин.
12 – 14 август – „Духът на Бургас” (Spirit of Burgas) - Фестивалът се провежда всяка година в средата на месец август и събира меломани на територия от 58 хил. кв. м., включваща шест сцени, барове, ВИП-зона, прес зона, гримьорни за изпълнителите, зони за танцуване и др. Стартирал през 2008 година, „Духът на Бургас” е първото по рода си събитие в страната, предлагащо разнообразие от сцени и разнородни изпълнители, обхващащи всички музикални жанрове. Фестивалът продължава да расте с всяка изминала година. Той бе номиниран за „Best European Festival” на UK Festival Awards през 2008 г. и в категорията "Best Overseas Festival" през 2009 г. През същата, 2009 г., събитието бе посочено от „Таймс” като една от 20-те най-добри фестивални дестинации, а програмата му бе разпространена в европейската мрежа на MTV в 16 страни. През тази година участие ще вземат: „Оникс”, „Моби”, „Лефтфилд” и др.
13 – 15 август - "Панагия" - Въздигане на хляба в Кюстендил - 15 август е “Успение на Пресвета Богородица” и Кюстендил отбелязва “Панагия” - Въздигане на хляба.“Панагия” е името, с което се нарича Богородица. “Панагия” са медальоните с богородични изображения. На “Панагия” са наречени църкви, крепости, дори и градове. На 13 август се представя традицията по замесването на богородичния хляб и изпичането му в подница. Освещава се житото, а ”жената-майка” учи и предава тайнството на най-личните момичета. На 15 август по традиция жените в Кюстендил месят хлябове с молитва за добруване, украсяват ги с пластики от самото тесто, изразяващи най-значимите идеи от бита и ги носят в храма с благодарност към Богородица.
15 август - Успение Богородично или Голяма Богородица е един от най-големите християнски празници, честван еднакво от православни, католици и от други християнски деноминации. Този ден е посветен на смъртта на Божията майка или на успението й. Според преданието на този ден апостолите се събрали от местата, където проповядвали, за да се простят със Света Богородица и да погребат пречистото й тяло. Според Светото писание, това е денят, в който Божията майка, на 64-годишна възраст, напуска земния живот и отива при сина си. Три дни преди смъртта Архангел Гавраил й съобщава, че Бог е пожелал да я вземе при себе си в своето царство, за да царува вечно с него. Последното й желание е да види Светите апостоли заедно. По чуден начин те се пренасят пред вратите на дома й в Йерусалим. Три дни след това сам Исус Христос в небесна слава, обкръжен от ангелски ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица. Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, за да се поклони пред светицата закъснелият апостол Тома, намират само плащеницата й. На Голяма Богородица, след тържествена литургия в църквата, се освещават обредни хлябове, които жените след това раздават за здраве и за починалите близки. Вярващите търсят покровителството на Света Богородица. На този ден се правят родови срещи, свързани с жертвоприношение - курбан за живот, за здраве, за плодородна година, против премеждия и болести. Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с орнамент, пиле каша, варено жито, царевица и тиква. Непременно се ядат диня и грозде. Стари поверия съветват в този ден да се избягва пипането на всичко, което е червено, за да не стават ялови младите булки. Вярва се, че Богородица помага на бездетни жени да се сдобият с рожба. Затова на празника Успение Богородично младите булки и невестите без деца носят дарове - домашно изработени кърпи, престилки, чорапи, цветя, и ги поставят под иконата на светицата
15 август - ден на град Варна - в Катедралния храм „Св. Успение Богородично” се провежда празнична литургия и литийно шествие. На сцена „Раковина” в Морската градина през целия ден се представят изпълнители и ансамбли от различни жанрове. В Летния театър се организира Тържествен концерт, а късно вечер на входа на Морската градина се провежда концерт с участието на поп и рок изпълнители.
15 август - Дебелянова вечер, гр. Копривщица - Дебеляновата вечер се провежда всяка година на 15 август в двора на къщата музей „Димчо Дебелянов”, където в изпълнение на талантливи актьори и поети прозвучават стиховете на най-нежният български лирик Димчо Дебелянов. В ежегодния празник на поезията в Копривщица гостуват и известни съвременни български и чуждестранни поети, които представят и свои нови произведения. Ежегодно се присъжда и Националната литературна награда за поезия „Димчо Дебелянов”.
17 – 25 август - Международен детски фестивал „Трикси”, гр. Балчик - Фестивалът популяризира изкуството и творчеството на младите таланти.
19 август - Беглика Фест - фестивал за театър, музика, танци край язовир Голям Беглик. Нестандартен начин за подкрепа на природосъобразния живот и запазване на природните ресурси в района на Беглика.
21 август - Празник на град Самоков - празникът започва със св. литургия в храм ,,Рождество Богородично", която завършва с водосвет за здраве и просперитет, след което се осветява и раздава курбан. Всяка година на празника на Самоков се провежда традиционен фолклорен фестивал на Бельова черква. Самодейните състави от читалищата в Общината пеят и играят в двора на църквата. По случай празника на Самоков се организират много културни мероприятия, концерти, състезания, фестивали и традиционния събор на каракачаните.
23 – 29 август - Летни културни празници на гр. Малко Търново. Провеждат се през втората половина на август, непосредствено след тържествата в местност Петрова нива. Откриват се с Дионисиев празничен ритуал- спектакъл. В едноседмичната програма на празниците са включени разнообразни по форма и съдържание културни изяви в областта на фолклора, традиционната духовна култура на района, изложби, срещи с именити творчески личности. Празниците приключват с традиционния Църногоровски панаир.
23 август – 3 септември - Международен пленер по живопис „Странджанска палитра”, гр. Малко Търново - целта на инициативата е да се популяризират чрез живописни творби уникалната странджанска природа, архитектурно-исторически забележителности, бит и духовност на странджанския край, изразени чрез митологичните предания, фолклор, нрави и обичаи на хората. Празничната церемония включва фолклорни картини от бита на странджанци, музикални моменти, издигане флага на празниците. Вечерта завършва с нестинарски игри, както и с обичайните страндажнски хорá на площад „Преображение”.
26 август – 1 септември - Международен филмов фестивал „Любовта е лудост”, гр. Варна - провежда се всяка година в продължение на шест дни, като началото му е в последния петък на август. Основен организатор е Фестивален и конгресен център - Варна. Програмата има конкурсен характер и обичайно включва около 13 селектирани филми, създадени през последните две години и третиращи темата за любовта. Извън състезателната програма се организират специални кинопанорами, ретроспекции на кинотворци и произведения от млади автори.
26 август – 3 септември - Международен пленер по живопис ,,Боженци-2011" - архитектурно-историческият резерват „Боженци” ще вдъхновява със своя автентичен възрожденски колорит участниците в Международния пленер по живопис. Организатор на събитието е Община Габрово, съвместно с представителството на Съюза на българските художници – Габрово и Художествена галерия „Христо Цокев”. Възродил съществувалата през осемдесетте години традиция на подобни форуми в региона, от първото си издание през септември 2005 година до сега пленерът успешно се вписва в съвременната културна политика на Община Габрово, насочена към открит диалог и партниране с различните творчески организации.
27 – 28 август - „Сватбата – единство и многообразие” - възстановки на сватбена обредност - в досегашните две издания на проекта са взели участие 14 формации (над 330 души) от областите: Варна, Бургас, Габрово, Разград, Пловдив и Добрич. Представят се моменти от сватбената обреднос,т характерна за каракачани, гърци, турци, гагаузи, цигани, руснаци-старообредници.
27 август – 7 септември - Meждународен симпозиум за съвременно изкуство ,,Виа Ломеа", гр. Русе се организира от дирекция на Природен парк "Русенски Лом". Той събира и осигурява условията за работа на художници в изпълнение на целта си - възстановяване на културните традици на Поломието.
29 август – 4 септември - Международен детски фолклорен фестивал „С фолклора от миналото - заедно в бъдещето", гр. Две Могили - от 2008 год., с решение на Общински съвет последната седмица на месец август е определена за честване на седмица на общината. Този празник е изпълнен с много културни, спортни и забавни прояви. Сред събитията от културния живот на общината се откроява ежегодния Международен детски фолклорен фестивал „С фолклора от миналото - заедно в бъдещето, който всяка година я превръща в място за международен културен обмен. Деца от различни държави и етноси взаимно опознават традициите, песните и танците си, докосват се до многообразието във фолклора на различните народи, обединени не само от любовта си към традицията, а и от посланията, които носи изкуството - послания за един по-добър, по-човечен свят, свят без граници - пъстър и многообразен, свят на толерантността, човечността, приятелството и добротата.
Европа:
През всяка събота на август – „Рейн в пламъци” – фойерверк-спектатъл, провеждащ се ежегодно от 2001 г. Празникът е един от най-пъстрите и ярки в цяла Европа. Всяка вечер след залез слънце започва шоу с фойерверки, синхронизирани с музика. По традиция около 60 пасажерски кораба отплават по река Рейн. От техните палуби се изстрелват най-зрелищните фойерверки. Цялото шествие е придружено от музика и светлините на 500 хил. бенгалски огъня, които се раздават на публиката и биват запалени едновременно.
10 – 14 август – Гуча тромпет фестивал (Guca Trumpet Festival или Dragacevo Assembly) Драгачевският събор - е ежегоден фестивал на духовата музика, фолклора и народното творчество, който се провежда в село Гуча, региона на Драгачево. Събитието посреща повече от 600 хил. гости от Сърбия и цял свят в едно градче с население от 2 хил. души. Това е най-мащабният тромпет хепънинг в цял свят. Първият Драгачевски събор в Гуча е проведен съвсем скромно, в средата на октомври 1961. Идеята за него е на дългогодишния журналист Благойе Блажа Радивойевич, а писателят Бранко В. Радичевич го кръщава: Велики (народни) сабор „Са овчара и каблара“. По идея на Бранко, в популяризирането на събора се включва и вестник „Вечерње новости“, който няколко години по-късно започва да дава наградата „Златна труба“ на най-добрия музикант.
5 – 29 август - The Edinburgh Festival Fringe, Шотландия е официално най-големият арт фестивал в света, който се провежда за около три седмици през август всяка година в столицата на Шотландия - Единбург. Фестивалът започва през 1947 година, с 8 театрални групи, които се появяват неканени на първия Edinburgh International Festival (Единбургски Интернационален Фестивал). С времето, много повече артисти прииждат да участват в различни представления и така до 1958 г., когато се създава The Festival Fringe Society - организация, която предоставя информация, организира и публикува програма за всички представления. Фундаментално за организацията е, че всеки с ''история за разказване'' и с нает подиум може да стане част от фестивала. The Fringe не само, че е най-големият арт фестивал в света, но и предлага за всекиго по нещо - театър, комедия, музика, изложби и още много.
13 – 22 август – Fleadh Choeil, Ирландия е едно истинско празненство на ирландските музика, танци и изкуства. Събитието обединява над 10 хил музиканти. Това е вторият по големина фестивал в Ирландия. Той привлича десетки хиляди посетители. Fleadh е вълнуваща седмица на забавленията за цялото семейство. Сесии, забавни дни, шествия, състезания, концерти, песни, трагични спектакли, изложби и още много видове изкуства – всичките са част от най-голямото културно събитие на Ирландия.
21 – 29 август - Bilbao Aste Nagusia, Испания - от кога съществуват баските и техния език остава загадка, не е загадка обаче кога се провежда голямата фиеста в Билбао - края на август. Името на фестивала е Aste Nagusia или "Голяма седмица" и включва, музика, певци, турнири по традиционна борба, месни деликатеси и, разбира се - корида. За десет дни центърът на града се изпълва с хора на всякакви възрасти, които се наслаждават на музиката, танците и спорта (всъщност всякакви видове спорт - от повдигане и хвърляне на камъни до състезание по цепене на дърва), а също и по-модерни спектакли, които задължително са придружени от качествена храна и вино. Звуците на акордеони изпълват града, докато групи танцьори показват забележителни умения.
26 – 28 август – Reading Festival в Беркшир, Англия – това е най-старият фестивал за популярна музика, съществуващ и до днес. За първи се провежда през 1961 г. като Национален джаз и блус фестивал. Reading привлича над 80 хил. души всяка година. През годините е имало различни музикални фази, като доминиращи са били стиловете рок, алтернатив, инди, пънк, метал и други.
26 – 28 август – Creamfields в Чешир, Англия – най-големият денс музикален фестивал във Великобритания. Той е провеждан и на други места в Европа катонапример Андалусия, Прага и Лисабон. Успехите му го извеждат извън границите на Европа до градове като Сидни, Истанбул и Буенос Айрес. По време на фестивала се изявяват различни диджеи, има и много живи изпълнения. Иначе ежегодно фестивалът се провежда в един уикенд през август в Дерсбъри, Чешир, в близост до Ливърпул, където в миналото е вървял години наред. Организаторите на фестивала са хората, които са свързани с известната в Ливърпул клубна марка Cream.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.