По света и у нас през май

По света и у нас през май

Традиционно месец май е наситен с много народни празници, като най-силно се открояват Гергьовден и Ден на българската просвета и култура.

В Европа едно от най-значимите събития е  Международният филмов фестивал в Кан, който привлича гости и туристи от всички краища на света.

България:

1 май – Ден на труда и международната работническа солидарност. Историята на празника се свързва с международното социалистическо движение през 19. век и работническите протести за зачитане на елементарните социални права. Началото се поставя на 1 май 1886 година в САЩ, когато профсъюзите провеждат национална стачка, в която вземат участие над 300 хил. работници с искане за въвеждане на 8-часов работен ден. След тридневни протести в Чикаго полицията и частните охранители разпръсват протестиращите, раняват около 200 души и убиват поне четирима.

1-10  май - Дни на Алеко в Стара Загора. Те ще бъдат открити с възпоменателен митинг по случай 112 години от смъртта на Алеко Константинов. Едно от най-атрактивните събития е националното състезание за демонстративно изкачване на най-високата сграда в града. Организатор на дните е Туристическо дружество „Сърнена гора” Стара Загора.

1-24 май - Майски културни празници в Силистра - Всъщност това е финалът на Пролетните дни на културата,  започнали в Силистра още през март.  Но през май културните прояви са особено интензивни,  както поради прекрасната специална програма до 24 май, която организира отдел „Култура” на Община Силистра и в която участват водещи оркестри,  състави,  дейци и институции,  но и поради традиционната активност на самите творчески сдружения на дейците на изкуството,  която е съвсем обяснима в навечерието на 11 май и 24 май. Традиционно чудесни концерти изнасят Градски духов оркестър,  Смесен хор “Седянка”,  талантите от Центъра за работа с деца, фолклорните ансамбли, както и специално гостуващите артисти, рок и джаз състави и т.н.

1 май - Годишнина от Априлското въстание, Клисура - Всяка година на Първи май се чества годишнина от Априлското въстание с тържествен митинг-заря. Възпроизвеждат се моменти от въстанието в Клисура. Празникът е съпроводен с богата художествена програма и народни хора. Клисурската местност "Зли дол" е своеобразен паметник на културата, запазил спомените за едно от най-страшните сражения на Априлското въстание, което градът губи в неравен бой срещу жестокия поробител и бива изцяло опожарен. Роденият в Клисура революционер Никола Караджов лично донася в града кървавото писмо на Тодор Каблешков, което обявява началото на Априлското въстание. 

1 – 31 май - Европейски младежки поп-рок конкурс „Сарандев” , гр. Добрич - Един от най-престижните фестивали за млади поп-рок изпълнители, място за творчески контакти и сверяване на художествени критерии и постижения. Първото издание на конкурса е през май 1988 г. Конкурсът предоставя сценична изява на млади таланти, стимулира талантливи изпълнители. контакти.

1 май – 31 октомври - Демонстрация на домашни занаяти - През летния сезон всяка събота и неделя в Етъра се правят демонстрации на различни стари домашни занаяти, които българите са практикували през многовековното си съществуване. Занаятчийската чаршия е представена от шестнадесет архитектурни образци. Нейните къщи са копия на съществували сгради в Габрово и региона. Занаятчийската чаршия в габровския музей на открито показва възрожденски занаяти -грънчарство, кожухарство, бакърджийство, куюмджийство, мутафчийство, хлопкарство, шекерджийство,  дърворезбарство,боядисване с растителни багрила, плетене на изделия от царевична шума, шиене с гайтан, и други.

1 – 31 май – „Седмица на камерната музика” 2011, гр. Добрич e музикално събитие с дългогодишна традиция и национално значение. Първото издание е през 1975 година по инициатива на проф. Константин  Илиев и маестро Йордан  Дафов, като ежегоден празник на класическата музика, за популяризиране на българското изпълнителско изкуство. На сцените се представят утвърдени български музиканти – солисти и състави.

5 -30 май – Майски салон на изкуствата, гр. Варна - Програмата съдържа литературни вечери, и редица културни забавления.

6 май – Гергьовден/ Ден на Българската армия - В българския народен календар Гергьовден е един от най-големите празници през годината и най-големият пролетен празник. Народът разделя годината на два цикъла: летен - от Гергьовден до Димитровден, и зимен - от Димитровден до Гергьовден. За това празникът е толкова значим. Гергьовден се празнува в чест на Св. Георги, традиционно схващан като повелител на пролетната влага и плодородието (отключва изворите и влагата, побеждавайки ламята; обхожда и наглежда полята и посевите), покровител на земеделците и най-вече на овчарите и стадата. Св. Георги е син на богати родители християни, той става страстен привърженик на Христовата вяра. Като неин защитник е жестоко изтезаван и обезглавен. Георги се превръща в образец на „идеалния воин-християнин" и светец-покровител на войната и войската. По традиция Жената в къщата става рано сутринта на Гергьовден още преди изгрев слънце, премита двора и пътя и закичва вратите със здравец, цъфнала клонка от плодно дръвче и люляк за здраве. Зеленината остава по вратите, докато изсъхне. Това се прави за здраве, щастие и берекет през годината. Наред с обичаите за здраве и плодородие се извършват и обреди за прогонване на злото, което може да повлияе на животните и да отнеме плодовитостта им. Народът упражнява защитна магия чрез използване на растения и храсти, покрити с тръни и бодли, жилещи и лютящи, със силна и натрапчива миризма- чесън, коприва, глог, къпина.

6 май - Празникът на Русе - В дните около тази дата всяка година се организира т.нар. тарла, т.е. панаир, който продължава около седмица. В деня на празника има интересна и разнообразна културна програма. Също така се организира шествие завършващо с тържествена церемония пред паметника на загиналите в Сръбско-българската война.

6 – 8 май - Средновековен фестивал -  в средновековния град Червен (днес крепостта Червен в едноименното село на 35 км от Русе) за поредна година ще се проведе средновековен фестивал. Посетителите ще могат да се докоснат до ежедневието на българите през периода на Второто българско царство (1185-1420). На фестивала ще има музей на открито с изложени реконструкции на средновековно въоръжение, изработено от организаторите от „Чигот", Варна. Ще бъдат показани различни средновековни занаяти като плетене, бродиране, обработка на кожа, дърворезба, фехтовка, стрелба с лък, хвърляне на копие, средновековни игри, средновековна кухня. 

6-8 май – Международен музикален фестивал “море и спомени”  - Фестивалът е основан през 1998 г. по инициатива на Музикална къща “Престо” на Йордан Попов и читалище “Васил Левски” със съдействието на община Варна. Провежда се ежегодно в продължение на три дни около средата на месец май. Първоначално фестивалът е национален, а след 1999 г. прераства в международен. Основната идея на организаторите е да разпространяват образците от популярната музика, създадена между 1940 и 1980 г. Програмата включва състезание между български любителски ансамбли и рецитали на чуждестранни участници. От 2006 г. участниците от чужбина също получават право да се включат в конкурсната програма.

6 май - Ромски празник, посветен на Гергьовден, гр. Банско - Най-големият пролетен празник почитан от ромите в България. Празнуването на Гергьовден е свързано с вярването, че Свети Георги е спасител на ромите. Празненствата обикновено продължават три дни. Най-важен елемент от празника е купуването на агне. Има поверие, че агнето за курбана трябва да пренощува в къщата и се гледа 2-3 дни. За това, когато агнето влезе в къщата започват празненствата. Портите се окичват със зелени върбови клонки, на главата на агнето се поставя венец и къщата се кади за здраве.

12 – 15 май - 33. Международен майски хоров конкурс „проф. Георги Димитров” , гр. Варна– Конкурсът се провежда от  1967 г. и е с международен статут. Конкурсът е член на Организационния комитет на международната асоциация връчваща Голямата Европейска награда за хорово пеене – „Гран при Европа”, който се провежда последователно в Арецо (Италия), Дебрецен (Унгария), Тур (Франция), Варна (България), Толоса (Испания) и Марибор (Словения).

18 май – Международен ден на музеите – Събитието се чества за първи път на тази дата през 1978 г.. Решението за това е взето през 1977 г. в Москва на 11. генерална конференция на Международния съвет на музеите. В цял свят на този ден служителите на музеите и галериите празнуват своя професионален празник, като организират най-различни културни събития.

20 – 22 май - Международен фестивал на популярната музика „Откритие”, гр. Варна – фестивалът се провежда от 1991 г. До 1997 г. включва промоции на музикални проекти, театрални спектакли, книги и национален конкурс за поп изпълнители. От 1998 г. се провежда и международен конкурс за поп изпълнители, а от 1999 година включва и международен конкурс за популярна песен.

21 май- Празник на град Елена „Свети равноапостоли Константин и Елена”  - Организират се изложби, концерти, футболни срещи между ветерани, конкурс „Царица Елена”, детски празници.

22 – 26 май – Международен фестивал на поезията „Славянска прегръдка”, гр. Варна - Основната цел на форума е сближението на културите на славяните, обмен на културните ценности. Връчват се международните награди „Летящо перо” и „Атлант на славянството”.

22 май – 31 август - Международно биенале на графиката - В статута биеналето се определя,  като международен форум за среща на художници от различни страни, носители на богатството и многообразието на световната графика. То е призвано да играе активна роля за взаимното обогатяване на художниците-графици за духовното и всестранно сближаване на творците и народите в борбата за мир, красота и хуманизъм. Подрежда се в залите на Градската художествена галерия „Борис Георгиев”.

23 – 27 май - Единадесети международен куклено-театрален фестивал за най-малките, гр. Силистра  - Тази театрална проява е единствена в България, представя спектакли за деца до седем годишна възраст.

24 май - Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост. На този ден в България се чества българската просвета, култура и създаването на глаголицата от Кирил и Методий. Първите преводи на свещените писания Кирил и Методий записват на глаголица. Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в Шумен. За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий — създатели на глаголицата. Денят 11 май не е случайно избран от Найден Геров — това е общият църковен празник на двамата светии. Във възрожденската ни книжнина първите известия за празнуването на Кирил и Методий на 11 май, се срещат в "Христоматия славянского язъка" от 1852 г. на Неофит Рилски. Най-ранните данни за отбелязване на 11 май като ден на Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий датират от 12. век, като те са признати за светци още в края на 9. век. Поотделно паметта на св. Кирил се отбелязва на 14 февруари, а на св. Методий — на 6 април (дните на тяхната смърт). Празникът се отбелязва с много празненства в цялата страна.

24 май - Празник на Балчик, изпъстрен с поредица от културни събития на местни художници, поети, творчески колективи, както и на гостуващи формации. Кулминация е празничният спектакъл в центъра на града, който завършва с десет минутна заря.

24 май - Празник на град Велики Преслав  -По време на празника има много културни забави и връчване на общинската награда “Златен век” за значими, постижения в образованието, просветата, културата, спорта и обществената дейност, награждава ке и  първенеца на випуска.

28 май - Празник на Розата, гр. Карлово – Празникът е с близо 100-годишна история и се радва на огромен интерес. Привлича хиляди гости от страната и чужбина. Празникът на розата, типичен за карловския регион, е ден,  който  показва цялото многообразие от културни традиции и занаяти характерни за българина.

29 май- Празник на Асеновград – на патронния празник на града ще се проведат много забавни мероприятия на площад „Каварджията".

Европа:

3-8 май, Feria de abril de Sevilla, Севиля, Испания - Фестивалът се провежда ежегодно – 2 седмици след Великден. Фестивалът започва официално в полунощ в понеделник и продължава шест дни, завършвайки в неделя. Фестивалът датира от 1847 г., когато е бил организиран като панаир за добитък. По време на фестивала местните хора обличат традиционни испански тоалети, има паради, танци, шумни партита и всичко това във великолепна обстановка.

11-22 май, Международният филмов фестивал в Кан, Франция - Това е един от най-престижните кино форуми в света. За първи път се провежда на 1 септември 1939 в гр. Кан, южна Франция с филма “Гърбушкото от Нотър Дам.” Датата обаче се оказва съдбовна не само за провеждането на фестивала, но и за цялото човечество – нацистка Германия напада Полша и избухва Втората световна война. Възраждането на фестивала е през 1946 г. от 20 септември до 5 октомври. След това се провежда всяка година през месец май с малки изключения. До 2002 г. се използва името Филмов фестивал в Кан. Фестивалът е посещаван от много кинозвезди. Най-престижната награда, давана в Кан, е Златната палма за най-добър филм.

12 май – 4 юни, Пролетният международен музикален фестивал в Прага, Чехия - Световно известните триседмични серии от класическа музика и танцови изпълнения започват на годишнината от смъртта на Бедрих Сметана, на 12 май. Традицията за вечерта на откриването включва изпълнение на симфоничната поема на Сметана – „Моята страна”. По време на фестивала едни от най-добрите таланти на от цял свят идват в Прага, за да покажат уменията си в музикалното изкуство - опера, симфонии и камерна музика. Първият фестивал се провежда през 1946 г. под патронажа на Чехословашкия президент Едвард Бенеш. През същата година Чешкият филхармоничен оркестър чества своята 50. годишнина.

13 - 15 май, ATP All Tomorrow's Parties, Съмърсет, Англия - Това е рок фестивал, който е много отворен и приятелски. ATP е събитие с непредсказуеми и вълнуващи изпълнения. Концепцията се разширява и в други държави като Австралия, САЩ и Испания.  Фестивалът датира от 1999 г. Според Observer събитието е в списъка с 10. най-добри фестивала през годината. Основателят на събитието Бари Хоуган го определя така: “ATP е като отлична микс диск”.

14 май – 20 юни, Фестивалът във Виена, Австрия - Продължава 5 седмици и предлага широк спектър от изкуства, най-вече музика, но също танци и театър. Събитието е от 1951. В момента това е един от водещите културни фестивали в света и е сред най-значимите в годишната културна програма на австрийската столица.

21 май – 21 юли – Фестивалът „Бели нощи“, Санкт Петербург, Русия - Наречен на сезона, когато слънцето не залязва. Относително новият музикален фестивал „Бели нощи“ вълнува публиката с различни изпълнения и културни събития, в които основна роля играе превъзходната оперна и балетна трупа на Санкт Петербург и театърът, който е дал името й – „Киров“ по съветско време, днес (както в царските времена) Мариински. Културният фестивал дава на международната публика възможността да види галаспектакли в диапазона от класически руски балетни постановки до концерти на Санктпетербургската филхармония и гастролиращи артисти от световна класа.


25 май – 5 юни, Международният музикален фестивал Бат, Съмърсет, Англия - Класика и други музикални стилове могат да бъдат чути в този най-класически град във Великобритания. Създаден през 1948 фестивалът покрива широк спектър от музикални стилове: оркестрален, джаз, фолк и електроника. В момента артистичният директор на фестивала е Джоан МакГрегър.

 

26 - 28 май, San Miguel Primavera Sound, Барселона, Испания - Това е един от най-големите музикални фестивали в Испания, провежда се на Parc del Fòrum, на брега, на 6 км. североизточно от Барселона. Събитието се провежда годишно и има много почитатели. През 2010 г. фестивалът е бил посетен от над 100 000 души. Фестивалът е прочут е електронното си звучене, с фокус върху независимата музика. Иначе стиловете, които могат да бъдат чути са алтернатив, инди, поп, хип хоп, денс, фолк, джаз, метал и експериментал. Събитието датира от 2001 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ