По света и у нас през май
Традиционно най-зеленият месец от годината е наситен с много народни празници, сред които най-силно се открояват Гергьовден и Денят на българската просвета и култура.
В Европа едно от най-значимите събития е Международният филмов фестивал в Кан, който привлича гости и туристи от всички краища на света.
България:
1 май – Ден на труда и международната работническа солидарност. Историята на празника се свързва с международното социалистическо движение през 19. век и работническите протести за зачитане на елементарните социални права. Началото на отбелязването на датата е поставено на 1 май 1886 година в САЩ, когато профсъюзите провеждат национална стачка, в която вземат участие над 300 хил. работници с искане за въвеждане на 8-часов работен ден. След тридневни протести в Чикаго полицията и частните охранители разпръсват протестиращите, раняват около 200 души и убиват поне четирима.
1 май - Годишнина от Априлското въстание, Клисура - Всяка година на Първи май се чества годишнина от Априлското въстание с тържествен митинг-заря. Възпроизвеждат се моменти от въстанието в Клисура. Празникът е съпроводен с богата художествена програма и народни хора. Клисурската местност "Зли дол" е своеобразен паметник на културата, запазил спомените за едно от най-страшните сражения на Априлското въстание, което градът губи в неравен бой срещу жестокия поробител и бива изцяло опожарен. Роденият в Клисура революционер Никола Караджов лично донася в града кървавото писмо на Тодор Каблешков, което обявява началото на Априлското въстание.
16 - 18 май - Европейски младежки поп-рок конкурс „Сарандев” , гр. Добрич - Един от най-престижните фестивали за млади поп-рок изпълнители, място за творчески контакти и сверяване на художествени критерии и постижения. Първото издание на конкурса е през май 1988 г. Конкурсът предоставя сценична изява на млади таланти, стимулира талантливи изпълнители. контакти.
1 май – 31 октомври - Демонстрация на домашни занаяти - През летния сезон всяка събота и неделя в Етъра се правят демонстрации на различни стари домашни занаяти, които българите са практикували през многовековното си съществуване. Занаятчийската чаршия е представена от шестнадесет архитектурни образци. Нейните къщи са копия на съществували сгради в Габрово и региона. Занаятчийската чаршия в габровския музей на открито показва възрожденски занаяти - грънчарство, кожухарство, бакърджийство, куюмджийство, мутафчийство, хлопкарство, шекерджийство, дърворезбарство,боядисване с растителни багрила, плетене на изделия от царевична шума, шиене с гайтан, и други.
4-6 май – Международен музикален фестивал “Море и спомени” - Фестивалът е основан през 1998 г. по инициатива на Музикална къща “Престо” на Йордан Попов и читалище “Васил Левски” със съдействието на община Варна. Провежда се ежегодно в продължение на три дни около средата на месец май. Първоначално фестивалът е национален, а след 1999 г. прераства в международен. Основната идея на организаторите е да разпространяват образците в популярната музика, създадена между 1940 и 1980 г. Програмата включва състезание между български любителски ансамбли и рецитали на чуждестранни участници. От 2006 г. участниците от чужбина също получават право да се включат в конкурсната програма.
5 -30 май – Майски салон на изкуствата, гр. Варна - Програмата съдържа литературни вечери, и редица културни забавления.
6 май – Гергьовден/ Ден на Българската армия - В българския народен календар Гергьовден е един от най-големите празници през годината и най-големият пролетен празник. Народът разделя годината на два цикъла: летен - от Гергьовден до Димитровден, и зимен - от Димитровден до Гергьовден. Затова празникът е толкова значим. Гергьовден се празнува в чест на Св. Георги, традиционно приеман като повелител на пролетната влага и плодородието (отключва изворите и влагата, побеждавайки ламята; обхожда и наглежда полята и посевите), покровител на земеделците и най-вече на овчарите и стадата. Според поверието Св. Георги е бил син на богати родители християни и става верен поклоник на Христовата вяра. Като неин защитник е жестоко изтезаван и обезглавен. Георги се превръща в образец на „идеалния воин-християнин" и светец-покровител на войната и войската.
По традиция жената в къщата става рано сутринта на Гергьовден още преди изгрев слънце, премита двора и пътя и закичва вратите със здравец, цъфнала клонка от плодно дръвче и люляк за здраве. Зеленината остава по вратите, докато изсъхне. Това се прави за здраве, щастие и берекет през годината. Наред с обичаите за здраве и плодородие се извършват и обреди за прогонване на злото, което може да повлияе на животните и да отнеме плодовитостта им. Народът извършва различни магични ритуали чрез използване на растения и храсти, покрити с тръни и бодли, жилещи и лютящи, със силна и натрапчива миризма- чесън, коприва, глог, къпина.
6 май - Празникът на Русе - В дните около тази дата всяка година се организира т.нар. тарла, т.е. панаир, който продължава около седмица. В деня на празника има интересна и разнообразна културна програма. Също така се организира шествие завършващо с тържествена церемония пред паметника на загиналите в Сръбско-българската война.
6 май - Ромски празник, посветен на Гергьовден, гр. Банско - Най-големият пролетен празник почитан от ромите в България. Празнуването на Гергьовден е свързано с вярването, че Свети Георги е спасител на ромите. Празненствата обикновено продължават три дни. Най-важният елемент от празника е купуването на агне. Има поверие, че агнето за курбана трябва да пренощува в къщата и се гледа 2-3 дни. Щом агнето влезе в къщата започват и празненствата. Портите се окичват със зелени върбови клонки, на главата на обредното животно се поставя венец и къщата се кади за здраве.
9-13 май – „Седмица на камерната музика” 2011, гр. Добрич e музикално събитие с дългогодишна традиция и национално значение. Първото издание е през 1975 година по инициатива на проф. Константин Илиев и маестро Йордан Дафов, като ежегоден празник на класическата музика, за популяризиране на българското изпълнителско изкуство. На сцените се представят утвърдени български музиканти – солисти и състави.
10-13 май - 34. Международен майски хоров конкурс „проф. Георги Димитров” , гр. Варна– Провежда се от 1967 г. и е с международен статут. Конкурсът е член на Организационния комитет на международната асоциация връчваща Голямата Европейска награда за хорово пеене – „Гран при Европа”, който се провежда последователно в Арецо (Италия), Дебрецен (Унгария), Тур (Франция), Варна (България), Толоса (Испания) и Марибор (Словения).
18 май – Международен ден на музеите – Събитието се чества за първи път на тази дата през 1978 г. съгласно решениеу взето през 1977 г. в Москва на 11. генерална конференция на Международния съвет на музеите. В цял свят на този ден служителите на музеите и галериите празнуват своя професионален празник, като организират най-различни културни събития.
18-20 май - Международен фестивал на популярната музика „Откритие”, гр. Варна – фестивалът се провежда от 1991 г. До 1997 г. включва промоции на музикални проекти, театрални спектакли, книги и национален конкурс за поп изпълнители. От 1998 г. се провежда и международен конкурс за поп изпълнители, а от 1999 година включва и международен конкурс за популярна песен.
21 май- Празник на град Елена „Свети равноапостоли Константин и Елена” - Организират се изложби, концерти, футболни срещи между ветерани, конкурс „Царица Елена”, детски празници.
24 май - Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост. На този ден в България се чества българската просвета, култура и създаването на глаголицата от Кирил и Методий. Първите преводи на свещените писания Кирил и Методий записват на глаголица. Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 г., където се споменава за честване на светите братя на 22 май 1803 г. в Шумен. За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий — създатели на глаголицата. Денят 11 май не е случайно избран от Найден Геров — това е общият църковен празник на двамата светии. Във възрожденската ни книжнина първите известия за празнуването на Кирил и Методий на 11 май, се срещат в "Христоматия славянского язъка" от 1852 г. на Неофит Рилски. Най-ранните данни за отбелязване на 11 май като ден на Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий датират от 12. век, като те са признати за светци още в края на 9. век. Поотделно паметта на св. Кирил се отбелязва на 14 февруари, а на св. Методий — на 6 април (дните на тяхната смърт). Празникът се отбелязва с много празненства в цялата страна.
24 май - Празник на Балчик, изпъстрен с поредица от културни събития на местни художници, поети, творчески колективи, както и на гостуващи формации. Кулминация е празничният спектакъл в центъра на града, който завършва с десет минутна заря.
24 май - Празник на град Велики Преслав -По време на празника има много културни забави и връчване на общинската награда “Златен век” за значими, постижения в образованието, просветата, културата, спорта и обществената дейност, награждава ке и първенеца на випуска.
28 май - Празник на Розата, гр. Карлово – Празникът е с близо 100-годишна история и се радва на огромен интерес. Привлича хиляди гости от страната и чужбина. Празникът на розата, типичен за карловския регион, е ден, който показва цялото многообразие от културни традиции и занаяти характерни за българина.
29 май- Празник на Асеновград – на патронния празник на града ще се проведат много забавни мероприятия на площад „Каварджията".
Европа:
12 май – 6 юни, Пролетен международен музикален фестивал в Прага, Чехия - Световно известните триседмични серии от класическа музика и танцови изпълнения започват на годишнината от смъртта на Бедрих Сметана, на 12 май. Традицията за вечерта на откриването включва изпълнение на симфоничната поема на Сметана – „Моята страна”. По време на фестивала едни от най-добрите таланти на от цял свят идват в Прага, за да покажат уменията си в музикалното изкуство - опера, симфонии и камерна музика. Първият фестивал се провежда през 1946 г. под патронажа на Чехословашкия президент Едвард Бенеш. През същата година Чешкият филхармоничен оркестър чества своята 50. годишнина.
11 май – 17юни, Фестивалът във Виена, Австрия - Продължава 5 седмици и предлага широк спектър от изкуства, най-вече музика, но също танци и театър. Събитието е от 1951 г. В момента това е един от водещите културни фестивали в света и е сред най-значимите в годишната културна програма на австрийската столица.
16-27май, Международният филмов фестивал в Кан, Франция - Това е един от най-престижните кино форуми в света. За първи път се провежда на 1 септември 1939 в гр. Кан, южна Франция с филма “Гърбушкото от Нотър Дам.” Датата обаче се оказва съдбовна не само за провеждането на фестивала, но и за цялото човечество – нацистка Германия напада Полша и избухва Втората световна война. Възраждането на фестивала е през 1946 г. от 20 септември до 5 октомври. След това се провежда всяка година през месец май с малки изключения. До 2002 г. се използва името Филмов фестивал в Кан. Фестивалът е посещаван от много кинозвезди. Най-престижната награда, давана в Кан, е Златната палма за най-добър филм.
25 - 27 май, ATP All Tomorrow's Parties, Съмърсет, Англия - Това е рок фестивал с непредсказуеми и вълнуващи изпълнения. Концепцията се разширява и в други държави като Австралия, САЩ и Испания. Фестивалът датира от 1999 г. Според Observer събитието е в списъка с 10. най-добри фестивала през годината. Основателят на събитието Бари Хоуган го определя така: “ATP е като отлична микс диск”.
25 май – 15юли – Фестивалът „Бели нощи“, Санкт Петербург, Русия - Наречен на сезона, когато слънцето не залязва. Относително новият музикален фестивал „Бели нощи“ вълнува публиката с различни изпълнения и културни събития, в които основна роля играе превъзходната оперна и балетна трупа на Санкт Петербург и театърът, който е дал името й – „Киров“ по съветско време, днес (както в царските времена) Мариински. Културният фестивал дава на международната публика възможността да види галаспектакли в диапазона от класически руски балетни постановки до концерти на Санктпетербургската филхармония и гастролиращи артисти от световна класа.
30 май – 3юни, Международният музикален фестивал Бат, Съмърсет, Англия - Класика и други музикални стилове могат да бъдат чути в този най-класически град във Великобритания. Създаден през 1948 фестивалът покрива широк спектър от музикални стилове: оркестрален, джаз, фолк и електроника. В момента артистичният директор на фестивала е Джоан МакГрегър.
30 май - 3 май, San Miguel Primavera Sound, Барселона, Испания - Това е един от най-големите музикални фестивали в Испания, провежда се на Parc del Fòrum, на брега, на 6 км. североизточно от Барселона. Събитието се провежда годишно и има много почитатели. През 2010 г. фестивалът е бил посетен от над 100 000 души. Фестивалът е прочут е електронното си звучене, с фокус върху независимата музика. Иначе стиловете, които могат да бъдат чути са алтернатив, инди, поп, хип хоп, денс, фолк, джаз, метал и експериментал. Събитието датира от 2001 г.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.