По света и у нас през февруари
България:
1 - 3 февруари - Честване на 130 години от раждането на Владимир Димитров-Майстора, гр. Кюстендил - по случай годишнината от рождението на именития български художник Художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора" организира изложба.
3 февруари - Празник на град Раковски - на 3 февруари 1966 г. Раковски е обявен за град. На този ден се провеждат множество културни и развлекателни събития.
4 февруари - Тържествено честване 140 години от рождението на Гоце Делчев.
14 февруари - Трифон Зарезан, празник на лозарите и винарите по стар стил – един от най-почитаните български празници, свързан с местния поминък - отглеждането на лозя и производството на хубаво вино, ракия и коняк. Чества се в всички краища на България с множество забавни ритуали и конкурси. По традиция, рано сутринта стопанката омесва хляб — пресен или квасник. Освен това сготвя и кокошка, която се пълни с ориз или булгур. Кокошката се вари цяла, а след това се припича на саджак. В нова, вълнена торба се слага питата, кокошката и бъклица с вино. С такива торби на рамо мъжете отиват на лозето. Там се прекръстват, вземат косерите и от три главини, всеки отрязва по три пръчки. След това отново се прекръстват и поливат с донесеното вино лозите. Този ритуал се нарича „зарязване“. После следва ритуалът по избиране на „Царят на лозята“. Едва тогава започва общо угощение.
14 февруари - празник на град Ивайловград. На този ден в града се организират различни културни мероприятия, голяма част от които свързани с виното.
19 февруари - честване на 139 години от обесването на Васил Левски - в редица градове от страната на този ден се почита паметта на един от най-великите българи - Васил Левски.
19 февруари - Празник на сланината и греяната ракия в гр. Априлци - община Априлци и читалище "Светлина - 1895" организират за първи път Празник на сланината и греяната ракия. Празникът ще е в неделя, на Месни заговезни и на него жители от общината ще могат да участват в конкурсите за най-вкусна сланина и "най-блага" греяна ракия.
19 - 25 февруари - Общински кукерски празник Стралджа. Стралджа от векове се счита за център на кукерските игри. Всяка година, през февруари общината организира Общински кукерски празник, в който участват групи от селата на общината и различни райони на страната, където този обичай се съхранява и популяризира. Водеща е групата на домакините от читалище "Просвета" в Стралджа, която пази в архива си множество награди от участие в кукерски и маскарадни празници у нас и в чужбина.
25 - 26 февруари - Фестивал на българските традиции за Сирни Заговезни "Пречистващият огън" гр. Русе - Фестивалът предвижда участия на кукерски дружини, атракции със скачащи кокили, стрелба с лък. За доброто настроение ще се грижат самодейни състави и ансамбли. В гр. Мартен в събота ще бъде подготвена кладата на обредния огън, като целта е пламъците му да достигат височина от 5-6 метра. Ще бъде изработена и четириметрова кукла, която ще поведе шествието по централната улица "Александровска" в Русе. То ще бъде съпроводено от кукери, перкусии, огнено шоу, акробатични танци и номера.
Европа:
11 - 21 февруари - Карнавалът във Венеция (Venice Carnival). Едно от най-пищните и популярни в света събитие събира стотици хиляди туристи, облечени с традиционните за Венеция от епохата на дожите костюми и маски. Тържественият ритуал, който дава старт на карнавала е „Полета на ангела”. Всяка година, от върха на камбанарията на площад „Сан Марко” се опъва въже до специално подготвена сцена, по което се спуска жена, облечена като ангел. За първи път ритуалът е бил извършен от турчин, който обещал на тогавашния дож (върховният управник на Венеция, по времето, когато е била град-държава) да полети. През 1797 г. Наполеон завладял Венеция и традицията да се празнува карнавалът била прекъсната до 1979 г. По-късно е възстановена, като и до ден-днешен се спазва един от характерните обичаи мъже да се маскират като жени и обратното.
19 – 21 февруари – карнавалът в Бенш (Carnaval de Binche). Празникът е включен в календара на ЮНЕСКО и се провежда всяка година в белгийския град Бенш. Чест е за всеки местен жител да е в костюм на шут. В последния ден на карнавала Mardi Gras (мазният вторник) участниците се замерват с портокали. Ако те улучат, се счита за добро предзнаменование.
17 февруари – 4 март – карнавалът в Ница, Франция (Nice Carnival). Празникът се провежда всяка сряда от този период и през уикендите. Карнавалът има повече от вековна история и религиозен елемент. Датата на неговото провеждане се мени всяка година, но винаги е през февруари, преди началото на великите 40-дневни пости. Главната атракция на празника е шумният парад, характерен за всички карнавали по света, като този в Ница се отличава с невероятното изобилие от цветя. Всяка година над 20 платформи, богато украсени с рози, карамфили, маргарити, ириси и разбира се мимоза, която е символ на пролетта в Ница, преминават по крайбрежния булевард Променад Де-з-Англе. Около платформите е пълно с танцьори, музиканти и актьори, облечени в карнавални костюми, а вечерта след шествието има зрелищни фойерверки.
5, 12, 19, 21, 26 февруари – 3 март - Карневале ди Виареджо (Carnevale di Viareggio) е един от най-известните карнавали не само в Италия, а и в Европа. Провежда се в няколко уикенда. С края на карнавала се слага началото на Великденските пости. Основното събитие по време на карнавала е парадът на богато украсени подвижни платформи и големи маски на известни хора - политици, спортисти и др. Всяка година, по време на карнавала целият град се украсява със знамена, маски и многоцветни ленти. Маските са с огромни размери и са различни всяка година. Голяма част от тях пресъздават сцени от събития, които са се случили наскоро: личности и теми, които живо интересуват населението. Правят се от папие-маше, а процесът на изработването им е бавен и изисква много търпение. Художници работят целогодишно върху новите маски, с които да впечатлят и смаят цял свят.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.