Половин век от издигането на Берлинската стена
Преди точно половин век Германия символично се разцепва на две с изграждането на Берлинската стена. В продължение на 28 години „стената на срама” разделя града на Източна и Западна част. Много недоволни от социализма се опитват да я преминат. Между 125 и 206 от тях изгубват живота си. Днес Германия ще почете тяхната памет.
През нощта на 12 срещу 13 август 1961 г. ръководителят на ГДР Валтер Улбрихт подписва заповедта за началото на така наречената „Операция Роза”. Тя идва в период на засилен антагонизъм между СССР и САЩ и нарушава следвоенното споразумение на страните победителки във Втората световна война, според което СССР, САЩ, Великобритания и Франция имат равни права върху управлението на град Берлин.
Десет хиляди източногермански войници започват строежа на бариерата за „антифашистка защита”, която трябва да спре изтичането на поданиците на комунистическа ГДР към капиталистическите зони на влияние в ГФР. До този момент това са сторили 2,5 млн от общо 19 млн поданици на ГДР.
Строежът и преоборудването на стената продължават до 1975 г. В завършения си вид стената се състояла от 45 хил. бетонни блока с размери 3,6 х 1,5 метра. Въпреки всичко над 5 хиляди успяват да преодолеят препятствието и да избягат на Запад, като най-известен е случаят с масовото бягство, при което десетки се промъкват през тайно изкопан тунел, дълъг 149 метра.
На 9 ноември 1989 г. министър-председателят на правителството на ГДР Гюнтер Шабровски обявява отмяната на ограниченията за излизане от Източна Германия. Гражданите и специални органи се нахвърлят върху стената – символ на изолацията им от света, и я разрушават за късо време. Днес фрагменти от стената с графити на различни творци се продават като обекти на изкуството с висока стойност по цял свят. Такива са изложени в централните офиси на Microsoft и на ЦРУ. До Мемориала на жертвите на тоталитаризма в София също е изложен дареният на България на 16 май 2006 г. фрагмент от стената.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.