Прогноза: Глобалното затопляне ще съкрати продължителността на живота в Европа

Прогноза: Глобалното затопляне ще съкрати продължителността на живота в Европа

Глобалното затопляне ще предизвика сериозни изменения в динамиката на смъртността на населението на Европа. Заради повишаването на летните температури, средната продължителност на живота на европейците ще се съкрати с три-четири месеца, а пикът на смърността ще се измести от зимата към лятото, твърдят испански учени в статия, публикувана в списание Nature Communications.

Специалисти от Каталунския институт за изследване на климата създали модел на динамиката на смъртността през следващите сто години като проследили взаимовръзката между средната температура и влажността на въздуха и показателите на смъртността.

Като климатичен модел учените заложили в изследването си един от сценариите за промени в климата, формулиран още през 2001 г. от междуправителствена експертна група, известен в научните среди като вариат A1B.

Той предвижда високо ниво на глобализация, бърз икономически ръст, увеличаване на населението на Земята до 9 млрд. души към 2050 г. и балансирана структура на източниците на енергия. При такова съчетание на факторите, средните летни температури от 2003 г., които се отличаваха с иторически рекорди, ще са обичайни за летата в Европа след 50–100 години.

Изследователите отбелязват, че тогава лятната смъртност ще се повиши средно до 900-1000 души на 1 милион в сравнение със сегашните 765. Зимната пък ще намалее от 900 до 860 на 1 милион. Според прогнозите на климатолозите, в следващите 20-30 години ще започне да се понижава отчетливо смъртността в северните региони на планетата точно заради намаляването на зимната смъртност и увеличаването на благориятните условия за живот.

От друга страна, средногодишната смъртност ще започне постепенно да нараства от средата на този век, което ще съкрати средната прдължителност на живота с 3-4 месеца към 2070 година.

Учените предполагат, че намаляването на зимната смъртност няма да може да компенсира увеличаването на лятната, тъй като адаптирането на човешкия организъм към повишаването на летните температури не е безпределно.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ