Пясъчните бани: Eдин необичаен лек
Да ви заровят в горещ пустинен пясък вероятно е последното нещо, което бихте искали да се случи, особено през сухото и жежко лято. Но за някои, да са заровени до шия в пясъка на оазиса Сива в Западен Египет е последната надежда за лечение.
Когато преди няколко години чух за тези летни „пясъчни бани”, помислих, че става въпрос за нов мода. Но скоро разбрах, че това е традиционен метод за лечение. Според местните, престоят в сухия пясък лекува медицински състояния като ревматизъм, ставни болки, импотентност и безплодие.
Когато бях на мястото, температурата на въздуха достигаше 46 градуса. Вероятно в пясъка е дори по-висока, но за щастие не мога да кажа, тъй като не позволих да ме подложат на това.
Пациентите се събличат около 1-2 по обед и работник им помага да се заровят в пясъка, където стоят около 10-15 минути. След това се преместват в палатки, предварително изложени на силното слънце, за да наподобяват сауни. Там се пие топла напитка, подобна на чай, със семена. Пациентите могат да останат вътре колкото желаят.
„Винаги се чувствам по-добре тук, полезно е за кръвообръщението, дишането и за имунитета ми като цяло”, казва Рафат Ел-Фики, учител по математика и учен от Александрия, който си прави пясъчни бани в Сива от няколко години.
Ел-Фики страда от болки в гърба. Той обяснява, че докторът му го насърчил да изпробва този необичаен лек.
След еднодневно лечение, пациентите биват отвеждани в къща, където да се разхладят и преоблекат преди вечеря. Не им е позволено да се къпят в продължение на 3 дни, нито да се излагат на студ. Методът не е подходящ за страдащите от хипертония или сърдечни заболявания.
„Препоръчително е да си правите пясъчни бани между 3 и 9 дни, ако искате да усетите полза”, казва Исаид Ал-Сайед Харун, собственик и мениджър на бизнеса. Лечението струва между 300-400 египетски лири (от $38 до $51) на ден, като подслонът и храната са включени в цената. 20% от пациентите са жени.
Харун ръководи бизнеса, който е наследил от дядо си и баща си, с помощта на 12-членен екип. Първата баня е доста трудна за повечето пациенти, но постепенно се свиква. Много рядко някой иска процедурата да бъде прекратена заради непоносимост към високите температури.
Преди свалянето на Хосни Мубарак през 2011 година, много от пациентите са чуждестранни туристи, но политическата ситуация и ислямистките атентати прогонват голяма част от посетителите на Египет.
Ел-Фики си прави слънчеви бани не само заради болките в гърба:
„Тук има чист въздух и тишина, на каквито не можеш да се насладиш в пренаселените градове. Дори храната е по-вкусна заради по-естествената среда.”
Когато се върнах в Кайро след пътуването до Сива, ясно помнех жегата и спокойствието. Как им се наслаждавах.
Асма Уагуи за Reuters.com
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.