Симулатор ще помага на учените да предвижат бъдещето

Симулатор ще помага на учените да предвижат бъдещето

Международна група от учени разработва компютърен симулатор, който ще пресъздаде всичко, което се случва на земята – от глобалните метеорологични условия и природните катаклизми, до международните финансови транзакции и движението по пътищата в съвсем малките градове.

Това може би е един от най-амбициозните компютърни проекти на всички времена, отбелязва BBC. Проектът се нарича The Living Earth Simulator (LES), а идеята е чрез него да се обхванат съвременните човешки действия, които оформят бъдещето на нациите и природните сили, които определят физичните явления в света.

Според д-р Хелбинг от швейцарския Федерален институт по технологиите, много от проблемите, пред които човечеството е изправено днес, включително социалната и икономическа нестабилност, войната и разпространението на болестите, се дължат на човешките действия и на икономическите и обществените процеси в държавите, които учените очевидно не разбират и не си обясняват добре.

За изграждането на симулатора ще бъдат необходими години, защото в проекта ще бъде включено обработването на цял "океан" от информация от милиарди източници, включително от система със суперкомпютри. Симулаторът LES ще бъде захранван с данни от Google Maps, от Wikipedia, от социалните мрежи и държавната информация на някои от правителствата, като това на Великобритания, както и от милиони други източници.

Ако симулаторът функционира по план, той би трябвало да може да прогнозира разпространението на масовите болести като свинския грип, да идентифицира методи за проследяване на промените в климата и дори да долавя индикациите за финансови явления като кризата. Смята се, че LES ще бъде своеобразен „голям адронен ускорител на знанието”.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Бойко Борисов: Вече нямаме мнозинство за правителство, ГЕРБ, ИТН и БСП са малцинство със 100 депутати
Гърция поиска помощ от ЕС в борбата с горските пожари
Времето: Непосилна жега от 37-42 градуса, а привечер - гръмотевици
Проект: Здравните кабинети в детски градини и училища с нови изисквания и дейности
Неработещи климатици и работа навън са най-честите сигнали за опасни условия на труд в жегата към Инспекцията по труда
Европейски рекорд за всички времена: Турция измери 50,5 градуса по Целзий
Желязков: В атаките срещу приемането на еврото имаме данни за руско участие
Близо 4000 служители на НАСА избират да напуснат Aгенциятa