Учен обяснява сериозно защо носът на елена Рудолф е червен

Учен обяснява сериозно защо носът на елена Рудолф е червен

Учен обяснява сериозно защо носът на елена Рудолф е червен

Американският биолог Натаниъл Домини е открил рационално обяснение защо е яркочервен носът на Рудолф, който помага на Дядо Коледа да разнася играчките с вълшебната шейна, съобщават РИА Новости и БТА.

Ученият от колежа "Дартмут" в Хановър, щата Ню Хемпшир, е открил, че северните елени имат способност да различават ултравиолетовата светлина. През 2013 г. учени обявиха, че очите на северните елени променят цвета си в зависимост от сезона - през лятото са жълти, а през зимата - сини. Благодарение на тази смяна през зимата животните получават уникалното си зрение.

Сега Домини установява, че червеният нос на Рудолф е своеобразна топлинна лампа, която помага на необичайните очи на северния елен да откриват препятствията по пътя през мъглата и облаците, пише сп. Frontiers for Young Minds.

Легендата за елена Рудолф е разказана от писателя Робърт Мей в "Нощта преди Коледа". Заради светещия си червен нос Рудолф не бил добре приет от останалите елени. Една нощ го срещнал Дядо Коледа, който имал нужда от помощ, за да намери в тъмното комините на къщите. Така Рудолф станал водач на шейната на Дядо Коледа, която се носи по нощното небе и в нея са впрегнати 9 северни елена.

Въздухът и особено водната пара в мъглата поглъщат и разсейват ултравиолетовите лъчи и синия цвят - това на практика трябва да заслепи Рудолф, когато влиза в облак в долните слоеве на атмосферата или прелита през мъглата. Именно тогава идва на помощ червеният нос. Ако той свети, както пише Мей, то в шейната си Дядо Коледа вижда какво има пред него, обяснява Домини.

Единственият проблем за Рудолф е, че такъв голям и червен нос трябва да има много кръвоносни съдове, в резултат на което животното ще губи много топлина, за да нагрява своя "светилник". А това означава, че Дядо Коледа и децата трябва да хранят Рудолф по-добре, отколкото останалите елени от впряга на добрия старец, заключава биологът.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ