Учени разработиха протези за ретина
Изобретателите отбелязаха драматичен напредък в създаването на импланти за ретина чрез "код", който изпраща визуални сигнали към мозъка. Кодът се състои от специфични модели на електрически импулси, съобщава Daily Telegraph. Използвайки технологията, учените са стигнали близо до възстановяване на нормалното зрение при напълно слепи мишки, лишени от всякакви светлочувствителни клетки. Тестовете са показали, че животните са били в състояние да различат чертите на лицето и проследяват изображения с очите си.
Откритието може да проправи път към създаването на протези на ретината, вярват учените. Дори най-добрите импланти на ретина в момента възстановяват само много ограничено виждане, което позволява на пациентите да виждат само петна. "Нашите резултати показват, че включването на кода драстично увеличава изпълнението на протезата, далеч отвъд това, което може да бъде постигнато само чрез увеличаване на резолюцията“, пише д-р Шийла Ниренберг от университета "Корнел" в Ню Йорк, ръководител на изследването.
Учени от цял свят проучват потенциала на импланите на ретината, за да помогнат на хората, лишени от зрение. Повече от 20 милиона души по целия свят са слепи или са в риск от ослепяване поради болести. Обикновено дотам се стига заради унищожението на чувствителни на светлина фоторецептори на ретината. Със замяната на естествените фоторецептори с изкуствени такива учените се надяват, че в някаква степен зрението може да бъде възстановено.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.