Очакваните бъдещи събития променят поведението на хората в настоящето

Очакваните бъдещи събития променят поведението на хората в настоящето

Започвате да харчите предварително, защото технологичните новости  влияят на икономиката и очакванията на хората

Когато получите новината за значително увеличение на заплатата, можете да резервирате празцнична вечеря в най-близкия луксозен ресторант, за да отпразнувате повода, или да се поддадете на трескаво пазаруване, преди увеличението дори да е постъпило в банковата ви сметка.  Последните проучвания показват, че точно това се случва в по-широк икономически мащаб, когато излязат новини за бъдещи технологии. Очакванията по отношение на технологичния напредък са свързани с готовност за по-високи нива на просперитет в бъдещето. С появата на хоризонта на нови технологии като 5G клетъчни мрежи или дронове за доставка , ние знаем, че те значително ще променят ежедневието, както направиха интернет и смартфоните в недалечното минало.

Както при примера с бъдещото увеличение на заплатите, така и технологичното очакване, насърчава хората да харчат пари в момента, като повишават Брутният вътрешен продукт дори преди новата технология да е действително достъпна. Това проучване също помага да се разбере как заглавията за движението на лихвените проценти влияят върху бъдещето на икономиката.  Почти всекидневно четем и научаваме за предстоящи технологични постижения, които предлагат надежда за бъдещ просперитет и подобрено качество на живот – независимо дали става въпрос за нов тип телефон, по-добри средства за онлайн конференции или революционни разработки като РНК ваксини или самоуправляващи се електрически автомобили . Но няма нужда да чакаме, докато тези иновации станат достъпни, преди да започнат да влияят на живота ни. Поведението ни се променя просто в очакване на този технологичен напредък: започваме да харчим повече сега, докато си представяме по-богатото бъдеще. Икономистите изучават тези промени в поведението повече от 100 години, излагайки различни теории за тяхното въздействие върху основните икономически показатели като Брутен вътрешен продукт. Въпреки това инструментите и данните, необходими за измерване на икономическото въздействие, стават все по-достъпни и точни.  Моето изследване с Кристофър Ган от университета Карлтън и Томас Лубик от Федералната резервна банка на Ричмънд използва нови статистики, методи и източници на данни, за да докладва, че новините за бъдещ технологичен напредък неизменно генерират силни икономически бумове.  Това е така, защото тези очаквания са свързани с готовност за по-високи нива на просперитет в бъдеще. Слуховете за нови технологии ви карат да се чувствате по-богати сега и, както в примера за бъдещо увеличение на заплатите, водят до по-високи разходи дори преди технологията да е налична. Това е в съответствие с констатациите, че свързаните с новините очаквани шокове или промени в икономиката е по-вероятно да причинят колебания в деловия бизнес цикъл, отколкото в производителността.  Разбира се, има още какво да се разбере за много от аспектите, които водят до коригиране на очакванията, в светлината на новините, както и тяхното въздействие върху икономиката. Например, твърде рано е да се определят всички икономически фактори по време на рецесията с  Covid-19, но горното проучване предполага, че положителните технологични новини смекчиха тежкия спад и допринесоха отчасти за първоначалното икономическо възстановяване след пандемията. Технологичните разработки, за които чухме по онова време, варираха от разработване на ваксини до по-ефикасни видеоконференции и споделяне на софтуер онлайн.

Очаквайте по-високи лихви

Констатацията, че очакванията относно бъдещите технологии са важен определящ фактор за бумовете и спадовете в икономиката, може да се приложи и към други видове нова информация. В края на краищата не само новините за бъдещите технологии влияят върху бизнес циклите. В днешно време цените на суровините, решенията за лихвите на централната банка и инфлационните събития са сред новините, които оформят очакванията за бъдещето. Мисленето върху тези въпроси засяга ежедневните икономически решения, което има важно въздействие върху икономиката като цяло.

Когато централните банки обявяват намерението си да повишат лихвените проценти, големите търговски банки се подготвят да повишат лихвените проценти по ипотеки, заеми и спестявания. Следователно, след като чуят новината за вероятно бъдещо повишаване на лихвите, собствениците на жилища с ипотеки често започват да обмислят преминаване към по-ниска фиксирана лихва с по-дълъг период на изплащане. Те също така започват да прехвърлят пари от фондовия пазар към спестовни финансови продукти, които са по-пряко свързани с нарастващите лихвени проценти. Централните банки очакват повишаването на лихвените проценти да предизвика спад в търсенето на стоки и услуги, тъй като хората спестяват повече и изплащат ипотеки и заеми. Те знаят, че това ще намали бъдещата инфлация, ключова цел в настоящия икономически климат. По този начин новините за бъдещи промени в лихвените проценти не само засягат настоящата икономика, но също така предизвикват промени в очакванията на хората, засягайки и бъдещата икономика.

Източник:https://The Conversation

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ