Кратка история на рекламата 2

Кратка история на рекламата 2

Кратка история на рекламата 2

Един от интересните моменти в глобалната история на рекламата са първите кампании, популяризирали кафето. Ето разказа на авторите в MediaKnowall за тях.

Дори в най-ранната история рекламите били от ключово значение за информирането на потребителите за нови продукти. Кафето е такъв пример. За първи път то се е изварявало в гореща, ободряваща напитка в Близкия изток през 15 век. Арабите обаче пазели съставката на тази съживителна течност в тайна, отказвайки да обменят с други нации информацията как зрънцата да се превърнат в култовата и до ден днешен доза бодрост.

Легендата разказва, че Суфи Баба Будан внесъл контрабандно в Индия седем зрънца кафе и ги засадил в страната през 1570 г. Оттам, кафето се разпространило до Италия. После, в цяла Европа започнало да се сервира в заведенията. Мащабното, масово разпространение на кафето като напитка и знак за определен модел на поведение (кафенетата станали места за срещи) до голяма степен се дължи на статиите във вестниците за здравословния ефект на кафето. Те били първата му печатна реклама.

Вдясно от този текст можете да видите как е изглеждала кратка информация за кафене и за напитката кафе, публикувана в лондонски вестник през 1657 г. Тя гласи: "На ул. „Баталомю”, на гърба на старото валутно бюро, напитката наричана кафе (която е много полезна, с отлични достойнства, затваря отвора на стомаха, усилва усещането за топлина отвътре, помага на храносмилането, забързва духа, олекотява сърцето... полезна срещу възпаления на очите, кашлица, настинка, ревматизъм, белодробна туберколоза, главоболие, воднянка, подагра, скробут, скрофулоза и мн. други) се продава както сутрин, така и в 15.00 часа следобед."

Този ранен пример за рекламно съобщение придава на кафето ореола на чудодейно лекарство. Докато твърденията в първата част на изречението могат да бъдат сметнати за верни (кафето наистина възпира стомашните спазми и ободрява духа), представянето му като лек за всички тези специфични медицински състояния, включително скрофулозата и воднянката, си е чиста рекламна хипербола.

Въпреки това този вид реклама е проработила. Хората започнали да прииждат на тълпи в заведенията в Англия, където се сервирало кафе, за да опитат върху себе си тази нова, лечебна напитка. Така възникнал кофеиновият навик, от който обществата ни са завладени и до днес.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ