7 прости начина да се превърнете в по-добър ръководител

7 прости начина да се превърнете в по-добър ръководител

Тази относително нова фаза в живота ми като рисков инвеститор е първата, в която работя с главни изпълнителни директори, които не са минали формално – или поне неформално – обучение по мениджмънт. Шефовете ми винаги са се изкачвали по всяко стъпало в йерархията. Аз бях първо директор, после вицепрезидент, по-късно основател и едва накрая станах главен изпълнителен директор. В миналото повечето ми колеги от SaaS, които се пребориха за този пост, имаха зад гърба си опит като мениджъри.

Всичко е наред. Можете да научите тези неща, а и най-важното е да изградите страхотен екип. Но изкачвайки се постепенно в йерархията, поне имате възможност да наблюдавате как действат по-добрите от вас. В противен случай има опасност да пропуснете някои основни практични уроци, които наистина могат да ви бъдат от полза.

Така че ако не сте наемали и ръководили мениджъри в миналото, предлагам ви няколко прости съвета, които значително ще ви улеснят в тази задача:

Провеждайте неформални индивидуални срещи с всички вицепрезиденти всяка седмица или две

Много хора не го правят. Идеята е срещата да няма предварителна цел, нито да представлява оценка на представянето. Точно обратното – да бъде възможност за вицепрезидентите да споделят мислите и мненията си, без да им се налага да следват някакъв план или да спазват граници. Просто да нахвърлят идеи. Да потърсят помощ. Да се похвалят. Да получат малко любов от мама и татко. Причината е без значение. Може да не им отделите повече 20 минути. Струва си обаче да го направите.

Насърчете вицепрезидентите си да провеждат индивидуални срещи помежду си

Шефът на отдел „Продажби“ трябва да се среща с шефа на отдел „Маркетинг“. Ако не са го правили преди, накарайте ги. Това важи и за ръководителите на останалите отдели. Да, те работят съвместно всеки божи ден, но това няма значение. Предложете им да платите сметката за служебен обяд или вечеря.

Провеждайте срещи с екипа всяка седмица

Да, налага се. Всяка седмица трябва да събирате подчинените си за 35-40 минути и те да информират останалите за целите, по които работят. Сигурен съм, че използвате имейли, но срещите ви принуждават да се събирате на едно място и да общувате лице в лице. Като главен изпълнителен директор трябва да имате някакъв простичък дневен ред. Наистина простичък.

Поставете няколко основни цели и използвайте ключови индикатори на представянето (KPI), към които всички да се придържат.

Започнете със средногодишната норма на възвращаемостта (ARR). Уверете се, че всички в компанията са запознати с Топ 5 на годишните цели; че последните се разглеждат и осъвременяват на всяко служебно и екипно събрание, както и на срещите на борда.

Накарайте вицепрезидентите да презентират (повече от вас) по време на събранията на борда

Някога събранията на борда си бяха цяло изтезание. Постарайте се да ги превърнете в движеща сила на екипа си. Уверете се, че всяка среща е разделена на сесии, в които ръководителят на всеки отдел изнася презентация. Вие общувате достатъчно с борда на директорите, но членовете на екипа ви рядко има тази чест. А те със сигурност имат какво да кажат. И дори по-важно – така структурираните събрания ще накарат вицепрезидентите ви да се чувстват отговорни не само пред вас, но и пред борда. Има ефект! Така че, като главен изпълнителен директор, говорете по-малко – ако изобщо – за отделите, ръководени от вашия екип.

„Рециклирайте“ срещите на борда във фирмени срещи

Прозрачността поражда доверие. Затова вземете документацията от срещата на борда, направете някоя друга корекция и проведете отново същото събрание с цялата компания. Така ще спестите допълнителния труд на екипа си от заместници, а служителите ще получат повече информация, отколкото по принцип научават, и ще се чувстват като „вътрешни хора“, каквито трябва и да бъдат.

Празнувайте

Работил съм в няколко стартиращи бизнеса, които се разраснаха от 0 до $5 милиона, след това до $10 милиона и нагоре... Ехо, къде са купоните?! Трябва да празнувате, да похарчите малко пари! Екипът и служителите ви може да не помнят 2,34-процентовия бонус, но със сигурност ще запомнят страхотното празненство. Направете го и не бъдете стиснати. Заедно. Накарайте хората си да се чувстват специални, защото са именно такива.

Повечето неопитни главни изпълнителни директори не прилагат нито едно от тези 7 предложения, а всяко от тях е доста лесно за въвеждане и със сигурност ще се отрази чудесно на общуването и работния дух в цялата организация. Освен това, тези съвети могат за нула време да ви превърнат в по-добър главен изпълнителен директор.

Джейсън М. Лемкин, управляващ директор на Storm Ventures, за Inc.com (статията е публикувана за пръв път в Quora.com)

 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

"Величие" поиска Николай Марков и Виктория Василева да се оттеглят от ръководството на парламентарната група
"Възраждане" призова за правителство "всички срещу ГЕРБ и ДПС" с третия мандат
Пеевски: Прибързана радост, оставаме монолитни, с Доган вървим напред
Бойко Борисов: Няма да участваме повече в преговори, отиваме на избори
Джевдет Чакъров: В групата има напрежение. Да се надяваме, че няма да има разцепление
319 мъдри и забавни афоризми
5 идеи за обзавеждане на малък апартамент
Близо 1 милиард лева добавена стойност е годишният принос за икономиката на Системата на Кока-Кола в България