Съвети за стабилна служебна атмосфера

Съвети за стабилна служебна атмосфера

Том е надзорник. Въпреки поста си, той често чувствa, че няма никакви авторитет и право на мнение при вземането на решения. Чувства се почти невидим. Не може да се сближи с екипа си, защото е „шефът“. Но и му се струва, че с високопоставените лидери не се намират на една и съща страница – той е просто „мърморещ надзорник“. За да върши работата си качествено обаче, той трябва да може да е близък с всички.

Елена е високопоставен мениджър. Мнението й има голяма тежест. Тя често трябва да взема трудни решения за това, кои проекти да бъдат реализирани и кои – отказани. Нейното влияние хвърля голяма сянка в рамките на организацията. Елена не е всемогъща – тя просто си върши работата. Но ролята й е издигнала стена между нея и много от колегите й.

Винаги ще се изправяме пред препятствия по пътя към изграждането на стабилни работни взаимоотношения. Борби за надмощие. Разделение между класите. Преумора. Лични конфликти. И все пак трябва да си вършим работата – при това да го правим заедно.

Затова обсъдих проблема с Джейн Дътън, професор по бизнес администрация и психология в University of Michigan. Ето няколко съвета, благодарение на които, според нея, ще излеете основите на надеждните офис връзки.

1. Оказване на помощ

Това включва следене ва дейността на колегите и подчинените и търсене на начини да им съдействате в името на техния успех. Ако сте мениджър, може би е добре да питате служителите си дали има нещо, с което бихте могли да им помогнете.

Някои компании са съумели по креативен начин да превърнат този съвет във фирмена политика. Например в началото на всяко седмично събрание екипите излагат по едно свое постижение, една цел и една молба. Така за кратък период от време всички служители са разбрали какво колегите им се опитват да постигнат и биха могли да окажат съдействие.

2. Уважително общуване

Уважителната комуникация означава да общувате с колегите си така, че те да се чувстват стойностни и оценени. Методът включва израз на подкрепа, одобрение и благодарност. Освен това е изключително важно да реагирате положително на добрите новини, които те ви поднасят.

3. Доверие

Доверието е ключът към изграждането на стабилни работни взаимоотношения. Помислете за начини, по които да демонстрирате на колегите си защо смятате, че те са надеждни и могат да се представят на високо ниво.

4. Забавление

Човешкият вид – като всеки друг – изгражда взаимоотношения чрез различни забавления. Липсата на добро настроение в компанията говори, че една напълно естествена и полезна форма на поведение е подложена на репресии.

Илад Левинсън, старши консултант по фирмена ефективност към 4128 Associates, за LinkedIn.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ