Любознателен и самостоятелен или послушко

Любознателен и самостоятелен или послушко

"Не спори!”, „Не задавай излишни въпроси!”, „Прави това, което ти се казва!” Това е част от репертоара на един от най-масово разпространените възпитателни стереотипи. Но е все по-несъвместим с настоящето и бъдещето, предупреждават специалисти по детска поведенческа психология. Ако не сте съгласни с твърдението им, задайте си въпроса кого искате да отгледате – любознателен човек със собствена позиция и гледна точка или послушен изпълнител. В случай, че ви допада първата перспектива, трябва да започнете да развивате критично мислене у децата си още в предучилищна възраст. Ето и шест практични съвета как да работите в тази посока:

1. В разсъжденията трябва да има логика. Децата трябва да бъдат обучавани от най-ранна възраст да мислят логично. Покажете им как става като самите вие разсъждавате пред тях на глас, обосновавате мнението си и ги въвеждате в модела на построяване на фразата: "Ако..., то...".

2. Поощрявайте децата да сравняват предмети, да намират разлики или общи черти, да правят изводи след прочитане на приказки.

3. Не приемайте отговори от типа: "Защото така искам!" или "Защото така ми харесва!", когато става дума за аргументиране на собствено мнение. Настоявайте детето да мисли и посочва причината за решението или мнениети си. Помагайте му, като му задавате насочващи въпроси, за да се научи да търси и посочва причината.

4. Позволявайте на детето да се съмнява. Нека изразява недоверие към факти, за да има стимул да навлиза в дълбочина в обекта на спора. Така ще има възможност да научава много нови и интересни неща.

5. Вашето дете открива грешки във вашите разсъждения? Или задава много уточняващи въпроси? Това е чудесно! Значи изгражда умение да слуша внимателно, готово е да изрази мнение и иска всичко да знае. Поощрявайте такива разговори.

6. Старайте се чрез собствен пример и с примери от живота да показвате на детето, че винаги е необходимо първо да събере колкото се може повече и по-пълна информация и след това да прави изводи. Учете го, че е неуместно да се критикува нещо, за което нямаш достатъчно познания и винаги трябва да се стреми към обективност.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ