Културни кодове: Постпандемичните разходи растат в цял свят, но в една страна младите пестят

Културни кодове: Постпандемичните разходи растат в цял свят, но в една страна младите пестят

Постпандемичните възстановителни разходи все още продължават, но в една част на света се случва нещо напълно противоположно – мащабно спестяване.

Вместо да харчат пари за импулсивни покупки, младите хора в Китай спестяват яростно, докато втората по големина икономика в света забавя темпото си на растеж.

Разказите за спестяване се превърнаха в тренд в социалните мрежи в страната, като китайските младежи си поставят екстремни месечни цели за спестяване.

26-годишнажена  с потребителско име „Little Zhai Zhai“ описва подробно опита си да ограничи месечните си разходи до само 300 китайски юана ($41,28) на месец, като скорошно видео показва как тя е ограничила ежедневните си разходи за храна до само 10 юана ( $1,38).

Други намират „партньори за спестявания“ в социалните мрежи. Тези партньори образуват „спестяващ кръг“, който гарантира, че членовете му се придържат към целите си. Мерките за спестяване също включват хранене в обществени столове, обикновено за възрастни хора, където се продават пресни ястия на сравнително ниски цени.

„Китайските младежи имат манталитет за яростно спестяване“, каза Шон Рейн, управляващ директор на China Market Research Group. „За разлика от младежите през 2010 г., които често харчеха повече, отколкото печелеха, и вземаха пари назаем, за да купуват луксозни артикули като чанти на Gucci и Apple iPhone, младите китайци започнаха да спестяват повече“, коментира той пред Си Ен Би Си.

Други издайнически признаци за това, че по-младите китайци затягат кесията си, са модерните термини като „обратно потребление“ и „оскъдна икономика“. Първият се отнася до полагането на по-съзнателни усилия за намаляване на разходите, докато вторият означава активно търсене на отстъпки и оферти при пазаруване.

Това е в рязък контраст с по-широка тенденция сред младежите, особено от поколението Z  (родени между 1997 и 2012 г.) които според съобщенията финансират своите разходи чрез дълг. Според доклад на Intuit за индекса на просперитета, вместо да намаляват разходите, за да увеличат спестяванията, 73% от поколението Z в САЩ заявяват, че предпочитат да имат по-добро качество на живот, отколкото допълнителни пари в банка.

Защо китайските младежи стават все по-внимателни с разходите си?

„Младите хора вероятно усещат същото, което усещат всички останали: икономиката просто не върви толкова добре“, каза Кристофър Бедор, заместник-директор за китайски изследвания в Gavekal Dragonomics.

Общите депозити на домакинствата в юани през първото тримесечие на 2024 г. отбелязаха ръст от 11,8% на годишна база, според скорошен доклад на Народната банка на Китай.

Въпреки че БВП на Китай за първото тримесечие надмина очакванията с ръст от 5,3% на годишна база, прогнозите все още сочат продължаващо забавяне, като Международният валутен фонд очаква ръст от 4,5% през 2025 г.

За трудностите допринася и стегнатия пазар на труда, който е особено лош за младите хора, твърдят експерти.

„Хората, които отказват да харчат пари, са истински феномен тук“, каза Джиа Миао, асистент в NYU Shanghai. „За някои от младите хора това просто се дължи на факта, че не могат да си намерят работа или просто са открили, че им е по-трудно да увеличат доходите си. Те нямат друг избор, освен да харчат по-малко пари“, добави тя.

Коефициентът на безработица сред младежите на възраст от 16 до 24 години достигна 14,2% през май, което е доста над средното за страната от 5%. Въпреки че няма официална статистика за месечните заплати, получени от студенти, проучване установи, че средната месечна заплата на тези с бакалавърска степен, получена през 2023 г., е била 6050 юана ($832), 1% по-висока от година по-рано, според вътрешни доклади, събрани от Проучване на MyCOS и публикувано в местни медии.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ