Политически брожения във Великобритания заради студентските такси

Политически брожения във Великобритания заради студентските такси

Британските вестници коментират напрежението в управляващата коалиция и в опозицията във Великобритания заради нуждата от бюджетни ограничения и по-специално заради вдигането на студентските такси.

Наскоро приветстван като по-популярен от Чърчил, Ник Клег сега може да е най-мразеният човек във Великобритания, коментира в. “Индипендънт он сънди”. Лидер на либералдемократите, вицепремиер, архитект на новата политика и „Юда” за милиони студенти. Със сигурност има моменти, когато е имал лоши мисли, съжалявал е. „Не. Никога. Абсолютно убеден съм, че всяка друга посока на действие би била катастрофална за страната”, казва той.

Докато министърът на икономиката обмисля дали да гласува собственото си предложение за висшето образование, Клег е непреклонен, че ще го подкрепи и призовава колегите си да го последват.

Клег заявява, че все още е решен да се справи със социалните несправедливости и лошото образование. 150-те млн. лири за държавни стипендии ще дадат на безплатно обучаващи се 18 000 студенти безплатна храна, казва Клег.

Лидерът на британските лейбъристи ще опитва да използва растящото разделение сред редиците на либералдемократите около по-голямото намаляване на парите за образование, пише в. “Обзървър”. Опозиционният водач Ед Милибанд обвинява коалиционното правителство в „културен вандализъм” заради таксите за университетите, с което се опитва да вдъхне нови сили на разклатената си лидерска позиция.

Преди седмицата на студентски протести и важното гласуване в Камарата на общините в четвъртък, лидерът на лейбъристите поема сериозен риск, като повторно поставя на дневен ред случая с данъчното облагане на дипломиращите се - въпреки шумния протест на финансовия министър в сянка Алан Джонсън.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ