Развенчават мита за 35-часовата работна седмица във Франция

Развенчават мита за 35-часовата работна седмица във Франция

В множество общи представи Европа се дели на две части – индустриалният Север, който се характеризира с ниска безработица и динамична икономика и мудният Юг, където хората предпочитат да прекарват по-голямата част от деня в сиеста.

Много хора биха приобщили Франция към юга, заради прословутата 35-часова работна седмица, дългите обедни почивки и още по-дългите отпуски. Всеки, които е работил в страната, обаче разказва друга история. „Работя около 45-50 часа на седмица, от 9:00 до 19:30“, споделя Оливър, старши консултант в голяма международна френска фирма.

Противно на множеството стереотипи, прочутите 35 часа „представляват просто праг, след който започват да се начисляват извънредни часове“, твърди френския икономист Жан-Мари Пербост.

От „сините якички“ или хората, които полагат тежък физически труд, се очаква да работят точно 35 часа, но часовете, които „белите якички“ натрупват всяка седмица не се отчитат. Както всички професионалисти в повечето държави, хората, работещи на бюро, не си тръгват преди да завършат последните си задачи. За разлика от другите държави, обаче служителите във Франция получават компенсация за всеки час работа след 35-ия.

Изглежда, че този мит не засяга само Франция. Работното време в Испания също се разминава с общоприетите представи. Пабло Мартинез, старши мениджър продажби и инженерство в германска компания в Мадрид твърди, че започва работа в 8:00 и рядко си тръгва преди 18:30. „Ситуацията в Испания се промени, не може да си позволим да изоставаме от международните пазари“, каза той. „Не е нетипично за хората да си вземат обяд за пред компютъра, нещо което не бих казал преди 20 години, когато започнах работа“.

Всъщност, работните седмици в Европа са по-сходни отколкото си мислим. Според Eurostat, през 2008 г. средното работно време за Еврозоната е малко под 41 часа на седмица, а при французите то е 40 часа.  39 часа за Норвегия и 43 часа за Австрия са съответно долната и горната граница на работната седмица.   

„Именно тези 35 часа са в основата на  идеята, че французите не работят много.“ , казва Оливър. „Митът се вкоренява в мислите на хората, но не е истина“.

Друг фактор, който влияе на тези данни, е почасовата работа, която набира популярност в Европа в последните 15 години. Тези изследвания включват най-вече хората на пълен работен ден, а това изкривява реалната представа за европейската работна етика. Почасовата заетост е по-често срещана в Нидерландия, Швеция, Дания, Великобритания и другите държави от северна Европа. При всички тях Eurostat отчита най-ниската средна работна седмица - 35 часа за 2012 година. Същевременно в Гърция резултатът е 38 часа, като Испания, Италия и Португалия отбелязват сходни данни.

Проучване на френската изследователската група Dares, към Министерството на заетостта, твърди, че хората с почасова заетост във Франция работят най-много. Хората с непълно работно време в страната прекарват на работа средно 23 часа на седмица в сравнение с 20 часа за повечето държави членки на Европейския съюз.

„Винаги съм изненадан, когато се обадя в Германия след 16:30 и разбера колко малко хора са все още в офиса. Може би ние в Испания сме тези с грешния подход“, казва Мартинез.

Източник: BBC

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 4-ти до 10-ти ноември
Намаляването на разходите на Volkswagen е необходимо след „десетилетия на структурни проблеми“
Съвети за водене на преговори от шеф на компания, управляваща активи за 2 млрд. долара
"Алианс за права и свободи" дава подкрепа за декларацията на ПП-ДБ за санитарен кордон около Пеевски
И от "Възраждане" се обявиха за повторно преброяване на гласовете от изборите
Борисов: Не държа да бъда премиер, но председателят на НС трябва да е от ГЕРБ
Причините, които могат да направят Тръмп или Харис следващия президент на САЩ
МЕЧ иска цялостно касиране на изборите