2014-та може да се окаже най-горещата

2014-та може да се окаже най-горещата

През декември 2009 в Копенхаген преговорите за мерки срещу глобалното затопляне протекоха в полярен студ – зимата на 2009 г. беше климатична аномалия, една от на-студените в последния половин век. Тази ирония на природата няма да се повтори в Лима, Перу, където международната общност ще подготви до 12 декември условията за споразумение за климата. То може да бъде подписано в Париж в края на 2015 г., пише френският Le Monde.

В междинния си доклад Международната метеорологична организация (ММО) обявява, че 2014 г. ще е „една от най-горещите, ако не и най-горещата” регистрирана изобщо.   

През първите 10 месеца на годината средните температури в ниските атмосферни слоеве са достигнали 14,57 °C – с повече от половин градус над средната температура за периода 1961 – 1990 г. Ако тенденцията се задържи и през ноември и декември, 2014 г. ще бъде най-топлата от края на 19-ти век насам, и ще надмине рекордите от 2010, 2005 и 1998 г.

„Междинният доклад показва, че 14 от 15-те най-топли години са регистрирани през 21-ви век  - коментира генералният секретар на ММО Мишел Жаро -  Няма пауза в затоплянето. Наблюденията ни през 2014 отговарят на очакванията ни за климата – рекордни жеги, комбинирани с проливни дъждове и наводнения, които унищожават ресурси и разрушават животи.”

Най-необичайното и тревожното тази година е повишаването на температурите в обширни части от океана, включително и в Северното полукълбо,  казва метеорологът. Според ММО тези необичайни условия, заедно с още фактори, са довели до изключително обилните валежи и наводнения в някои страни, както и до екстремно засушаване в други страни.

Тази година рекордни жеги са отбелязани в Аржентина, Парагвай, Боливия и Бразилия. Обратното -  студени вълни са ударили северните части на САЩ и Канада.

През януари и февруари 12 зимни бури са връхлетели Великобритания, която преживя най-влажната зима от началото на метео наблюденията насам. През зимата имаше рекордни наводнения. Същото се случи и по атлантическото крайбрежие на Франция.

Големи наводнения имаше през пролетта в Сибир, в Турция и на Балканите, където повече от 2 млн. души пострадаха от бедствията. Пострада и Средиземноморието с най-влажните месеци юли и август в историята. Там продължи да вали и през октомври, като нивото на валежите бе 3 до 4 пъти над средното. Рекорди са записани през август в Япония, в северните части на Бангладеш и Пакистан, в Индия.

В същото време северо-източните части на Китай, големи части на централна Америка и централните части на Бразилия страдаха  от сушата, която се настани и в големи участъци в западните Съединени щати през последните години. Сао Паулу, Бразилия, беше особено засегната от острия недостиг на вода, отбелязва ММО.

Метеорологичната статистика за 2014 г. потвърждава тенденцията на затопляне на Ел Ниньо. На всеки 3 - 7 години този естествен климатичен феномен затопля екваториалните води на Тихия океан и кара световния термометър да скача нагоре. Тенденцията се наслагва върху другите фактори за затоплянето на планетата.

Друг фактор за климатичния катаклизъм е намаляването на арктическия лед, който достигна в средата на септември 5,02 млн. квадратни километра – шестата най-малка стойност, постигана някога. Антарктическият лед постави противоположен рекорд с увеличаване на размера си. Парадоксът е привиден и учените го отдават отчасти на промяната на атмосферната циркулация, наблюдавана през последните 30 години, която промени въздушните течения около Антарктика, поясняма учените от ММО. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ