Илон Мъск посети „лагера на смъртта“ Аушвиц и отрече всички обвинения в антисемитизъм

Илон Мъск посети „лагера на смъртта“ Аушвиц и отрече всички обвинения в антисемитизъм

Предприемачът Илон Мъск, който беше обвинен в допускане на антисемитски публикации в своята социална медийна платформа X, посети лагера на смъртта „Аушвиц-Биркенау“ в Полша. Мъск заяви след това, че трагедията на Холокоста „те удря много повече в сърцето, когато я виждаш лично.” „Беше невероятно трогателно и дълбоко тъжно и трагично, че хора могат да причинят това на други хора“, каза Мъск сред посещението. „Аз съм изучавал история, така че съм виждал снимките, бях гледал видеоклиповете, но ... много повече те удря в сърцето, когато го видиш лично“, допълни той след посещението в концентрациония лагер заедно с 3-годишния си син.

Мъск посети покрития с мрачна слава „лагер на смъртта“, създаден от нацистка Германия по време на Втората световна война, преди да присъства на конференция за антисемитизма, организирана от Европейската еврейска асоциация в близкия полски град Краков, съобщи Асошиейтед прес.

Той призна, че доскоро е бил „наивен“ относно степента на антисемитизма, като каза, че това е така, защото повечето му приятели са евреи и той не е имал много контакти с противниците им през живота си.

„В кръговете, в които се движа, не виждам почти никакъв антисемитизъм“, каза Мъск на конференция в дискусия с консервативния подкастър Бен Шапиро от Daily Wire. „И знаете ли, има една шега -  „Имам един приятел евреин“. Не, около две трети от приятелите ми са евреи. Имам два пъти повече приятели евреи, отколкото приятели неевреи. Аз съм като евреин по асоциация, аз съм евреин по желание", каза Мъск. Той защити своята платформа X като място, където процъфтява свободата на словото, като каза, че свободният обмен на идеи е нещо, което в крайна сметка помага да се коригира омразата, отбелязвайки, че нацистите са затворили свободата на печата и информацията.

Предприемачът използва трибуната на конференцията и за нов залп от словесната си война с "алармистите" като заяви, че всъщност "фундаментално антисемитски" и дискриминационни са политиките за наемане на работа, подчинени на многообразието.

"Винаги бъдете предпазливи към всяко име, което звучи като излязло от книга на Джордж Оруел. Това никога не е добър знак", каза Мъск по време на разговора си с Шапиро. "Разбира се, разнообразието, равнопоставеността и приобщаването звучат като хубави думи, но това, което всъщност означават, е дискриминация въз основа на раса, пол, сексуална ориентация и е против заслугите, поради което смятам, че в основата си е антисемитско.", заяви Мъск.

„Основната цел на платформата X е да бъде най-добрият източник на истина в света“, каза той. „Непрестанното преследване на истината е целта на X и позволяването на хората да казват това, което искат, дори и да е противоречиво, при условие че не нарушава закона“, изтъка бизнесменът.

Милиардерът е изправен пред обвинения от Лигата срещу клеветата, видна еврейска организация за граждански права, и други, че толерира антисемитски съобщения в платформата, известна преди като Twitter, откакто я купи през 2022 г.

Той предизвика протести през ноември, включително от Белия дом, когато отговори в X на потребител, който обвини евреите, че мразят белите хора и изповядват безразличие към антисемитизма, като публикуваха: „Вие казахте истинската истина“. По-късно той се извини за коментара, наричайки го „най-глупавият“ пост, който някога е правил.

Няколко големи марки, включително Disney и IBM, спряха да рекламират на платформата миналата година, след като либералната застъпническа група Media Matters заяви, че техните реклами се появяват заедно с пронацистко съдържание и публикации на бели националисти. Оттогава X съди Media Matters, заявявайки, че базираната във Вашингтон организация с нестопанска цел е изработила доклада, за да „прогони рекламодателите от платформата и да унищожи X Corp.“

Повече от 1,1 милиона души са били убити от нацистите и техните поддръжници в Аушвиц по време на Втората световна война. Повечето убити са евреи, но сред жертвите има и поляци, роми, съветски военнопленници и др. Общо около 6 милиона европейски евреи са загинали по време на Холокоста. Когато съветските войски освобождават лагера, те намират около 7000 оцелели, съобщава Аошиейтед прес.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ