История на двете Сирии: Как Идлиб се превърна в новото икономическо ядро на страната?

История на двете Сирии: Как Идлиб се превърна в новото икономическо ядро на страната?

Падането на режима на сирийския диктатор Башар ал-Асад е от голяма полза за Мохамед ал-Бадави. Продажбите в неговия магазин са се удвоили, тъй като напитките, които той внася евтино от Турция в бившия бастион на бунтовниците Идлиб, вече могат да се продават и в останалата част на Сирия.

За бизнеса на Хайтам Джуд обаче промяната на режима носи само негативи. Той е изградил своята империя от храни, напитки и потребителски стоки в столицата Дамаск под строгия контрол на протекционисткия режим на Асад, а сега е обезпокоен от експеримента на новото правителство със свободната пазарна икономика. 

„С целия този внос, трябва да видим какво ще се случи с местните индустрии. Това е голямо предизвикателство“, коментира пред Reuters Хайтам Джуд в притежавания от него бутиков хотел, скрит зад древните стени на Стария град на Дамаск.
 
Противоречните съдби на двамата бизнесмени разкриват промяната, която настъпи в Сирия, откакто ислямистките бунтовници на Хаят Тахрир аш-Шам (ХТШ) дойдоха на власт през декември. Новото им правителство обеща да отмени много от разпоредбите на предишния режим, по време на който икономиката беше контролирана от шепа магнати.

Според новите управляващи политиката на Асад е тласнала страната с 24 милиона души население към икономически спад, на фона на западните санкции и бруталната гражданска война. Повечето хора в контролираните от режима райони живеят под прага на бедността, според Световната банка, а износът е доминиран от незаконни продажби на каптагон (наркотик, подобен на амфетамина). 

Много сирийци обаче таят надежда, че страната им може да започне да се възстановява след 14-годишния конфликт. Бързото отваряне на икономиката обаче измества влиянието в северозападната провинция Идлиб и го насочва към свързаните с ХТШ организации, смятат някои от местните бизнесмени и анализатори.

Това подхранва негодуванието сред някои членове на бизнес общността и обикновените граждани, най-вече в районите, контролирани от бившия режим. Те се страхуват, че една форма на фаворизиране може да бъде заменена с друга, а това би разпалило напрежението в етнически и религиозно разделената страна.

„Има много недоволство. Нещата са добри за Идлиб, където живеят по-малко хора, но много лоши за останалите сирийци, които са мнозинство“, казва Джихад Язиги, редактор на водещия англоезичен бюлетин Syria Report.  

Въпреки негативната реакция, според Язиги, инерцията зад новата администрация след свалянето на непопулярния авторитарен режим на Асад засега я е поддържала.  

Докато бизнесмените в районите, контролирани преди това от стария режим, изпитват затруднения, търговците от Идлиб печелят от разширения си вътрешен пазар. Те се възползват от силните връзки със съседна Турция, която е дългогодишен поддръжник на бившата сирийската опозиция и е готова да играе важна роля в новия икономически и политически живот на страната.

В складовете си в процъфтяващия град Сармада, близо до турската граница, Мохамед ал-Бадави наблюдава как оператор на мотокар премества палети с Pepsi, току-що пристигнали от другата страна на границата. „Хората в Сирия са жадни за всичко“, казва той. 

Централизиране на властта 

Промяната в сирийската икономика е в съответствие с централизираната структура на властта на ХТШ в преустроената Сирия. Организацията назначава своите съюзници за ръководители на ключови министерства, а лидерът ѝ Ахмад ал-Шараа - за президент за петгодишен преходен период. Компаниите, базирани в Идлиб, са сред ключови доставчици на услуги за новата власт. 

ХТШ проучва десетки бизнеси, базирани в зоните на бившия режим, търсейки връзки и компенсации чрез преговори с фирми, за които се смята, че са се възползвали от управлението на Асад. 

Заплатите в публичния сектор в цяла Сирия ще се изплащат чрез свързаното с ХТШ приложение Shamcash. Но разликите в заплащането на държавните служители, в зависимост от географското им местоположение, остават големи. В Дамаск хората се редят на дълги опашки пред банкоматите всяка сутрин, за да теглят максималната сума пари в брой. В Идлиб не се наблюдават такива явления. 

Хората в районите, контролирани от бившия режим, все още печелят няколко пъти по-малко от служителите в Идлиб, а обещаното 400% увеличение на заплатите в публичния сектор не се е осъществило.

Много хора не могат да си позволят вносното разтворимо кафе Nescafe и шоколадовите блокчета Bounty, които вече замениха местните имитации, предлагани преди по рафтовете на магазините.

Сирийската икономика исторически е била смесица от промишленост, селско стопанство и силен търговски сектор. Годишното производство се е свило с до 90% от около 60 милиарда долара в навечерието на протестите срещу Асад през 2011 г., които предизвикаха гражданската война, според оценка на Световната банка.

Санкциите на САЩ, които задушиха икономическата активност, остават в сила въпреки постепенното им разхлабване, което предотвратява възобновяването на широкомащабната външна търговия. САЩ искат новото правителство да постигне напредък по осем критерия за по-нататъшно облекчаване на санкциите. Дамаск твърди, че вече се работи по повечето от тях. 

Разделена икономика 

Новите сирийски управници гордо гледат на Идлиб като на модел на свободен пазар, който са изградили при екстремни обстоятелства, след като го превзеха от режима на Асад преди повече от десетилетие.

В Дамаск стари автомобили се движат по градските улици, останали в тъмнина от прекъсванията на електропреносната мрежа. Изключително бавният интернет свежда онлайн работата до минимум, а държавните институции имат много персонал, но ниска производителност.

В Идлиб обаче пътищата са осеяни с по-нови автомобили, идващи през Турция от цял ​​свят, а цените им са една трета от това, което са били по време на митата от ерата на Асад. Въпреки че превозните средства пристигат и през средиземноморските пристанища на Сирия и южния граничен пункт с Йордания, купувачите се стичат към Идлиб, защото там цените са по-ниски, казват дилърите на автомобили.

На граничния пункт Баб ал-Хава в Идлиб с Турция търговията е нараснала с 42% през първото тримесечие на 2025 г. спрямо същия период на миналата година, каза говорител на граничната агенция.

„Търговците от Идлиб ще имат отпечатък в цяла Сирия, защото са конкурентоспособни и могат да получават продукти от всяка точка на света, докато тези в Сирия имат слабости. Аз съм оптимист“, казва местният търговец Бадауи.
 
Тази розова перспектива обаче не се споделя от неговия сънародник Хайтам Джуд от Дамаск. Сред най-ценните му начинания са ексклузивните права за производство на продуктите на Pepsi в Сирия. Продажбите са намалели с около 70% след падането на Асад поради конкуренцията от вносители като Бадауи и срива на покупателната способност, свързан с недостига на валута.

„Да се ​​каже, че икономиката ще бъде свободна, е чудесно, но трябва да видим подробностите“, смята Джуд.

Абдала Дардари, роденият в Сирия помощник-генерален секретар на ПРООН, казва, че държавата трябва да разработи търговски политики, включително и митнически тарифи, ако иска да защити сирийската индустрия.

„Ако разчитаме само на пазарните сили, без намеса в разпределението, няма да имаме успех“, прогнозира той.

Свобода и развитие

Вносът дори на стоки от първа необходимост, като лекарства или пшеница, по времето на Асад е бил труден, тъй като търговците са се нуждаели от месеци, за да си осигурят твърда валута през официалните държавни канали, а директните сделки с долари са били незаконни.

Около 600 милиона долара, депозирани в правителствената платформата преди падането на Асад, сега са изчезнали, коментират пред Reuters сирийските представители. Липсата на средства от платформата не е била докладвана преди. 

В Идлиб турските лири и щатските долари се приемат навсякъде, но сирийският паунд - не. Достъпът до електричество, доставяно от Турция, е денонощен, а телекомуникационната мрежа, базирана в областта, осигурява бърз интернет.

Бизнесмените от Идлиб, казват, че са се чувствали овластени да изградят икономиката като форма на съпротива срещу Асад. Тези в контролираните от режима райони пък твърдят, че са били задушавани от изнудване и покровителство.

„Когато страната беше освободена, осъзнахме, че въпреки че ние бяхме под бомбардировки, всъщност те (режимът и неговите защитници) бяха унищожени“, каза Мустафа ал-Таа, ръководител на бунтовническата организация на сирийските търговски камари, създадена в Идлиб през 2014 г.

В елегантния си офис в Сармада, оборудван с Wi-Fi, се използват сканируеми кодове за бързо регистриране на фирми.

През февруари новите сирийски управници назначиха колегата си Алаа ал-Али за ръководител на могъщата Федерация на сирийските търговски камари в ход, разглеждан като знак за нарастващата роля на Идлиб. Камарите са неправителствени, но имат широки правомощия да оформят бизнес отношенията в Сирия.

„Идлиб е като ядро“, каза ал-Али пред Ройтерс в интервю от богато украсения офис в Дамаск, който сега използва.

Но никой няма да получи преференциално третиране въз основа на връзки с новите власти, каза той, описвайки мисията си като премахване на корупционните практики и включване на всички предприемачи в икономиката.

„Хората тук не мислеха, че ще бъде така. Имахме лош имидж, че, едва ли не, сме дошли да убиваме, да ограбваме и да вземаме парите им. Вместо това видяха уважение“, каза той. 

Осем търговци от Дамаск свидетелстват за положителна промяна в тона и подхода. Правителството сега ги изслушва и те се чувстват по-свободни да говорят.

Основната разлика е корупцията. Преди чувствахте, че не можете да свършите нищо, без да платите на някого. Това чувство вече го няма“, коментира пред Reuters Надин Чауи, бизнесдама от християнско семейство, която наскоро e назначена в Търговската камара на Дамаск. Но нейният бизнес за внос на фармацевтични продукти е засегнат от променящите се регулации, контрабандата, новата конкуренция и спада на покупателната способност. 

Междувременно в Reva Pharma, фирма за производство на фармацевтични продукти, създадена в Идлиб през 2014 г. от сирийци, избягали от правителството на Асад, служителите сега работят на двойни смени, за да задоволят търсенето на генерични лекарства. Reva е наела и над 100 агенти, за да предлага продуктите си на пазара в други части на Сирия, включително Алепо, Хама, Дамаск.

„Това беше качествен скок за нашето развитие. Вътрешният пазар е огромен сега“, казва мениджърът по продажбите Мустафа Дугхайм, говорейки за смяната на режима в Сирия.
 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ