"Катар гейт" е само върхът на айсберга

Катар гейт е само върхът на айсберга

"Катар гейт" е само върхът на айсберга

За обикновения човек "Катар гейт" е шокиращ, заради идеята, че избрани длъжностни лица ще вземат действителни подкупи от един от най-репресивните режими в света, в замяна на омаловажаване на сериозни нарушения на човешките права. Но за тези от нас, които от години работим, за да хвърлим светлина върху корупцията в ЕС, този последен скандал не е шок или дори изненада. Това е само върхът на айсберга, пишат в авторски коментар за EUobserver колумнистите Люси Хол и Ханс ван Шарен.

Това е продукт на години на пренебрегване от страна на европейски служители, когато става дума за лобистките практики на репресивните режими. В Corporate Europe Observatory (CEO) ние работим, за да разкрием тези практики, но също така отиваме по-далеч от простото изискване за прозрачност: отново и отново сме заклеймявали сериозните неадекватности на правилата, които управляват лобирането на европейски политици и институции.

В продължение на десетилетия репресивните режими се обръщат директно към политици и служители в опит да повлияят на политиката, включително с подаръци и подкупи. Освен това те възлагат своята дипломация на подизпълнители на PR компании, лобисти и групи за натиск, и едрия бизнес.

Работата на лобистите често включва "изчистване" на кървавите репутации на диктатори, насърчаване на доходоносни търговски и инвестиционни сделки с тоталитарни държави, противопоставяне на санкциите или клеветене на дисиденти.

Независимо дали лобират в институциите на ЕС или в столиците, те обикновено работят в сянка без истински страх от санкции, тъй като Регистърът за прозрачност на ЕС не е правно обвързващ.

Сравнено със САЩ, където Законът за регистрация на чуждестранни агенти (FARA) на Съединените щати изисква всички лобисти, работещи за което и да е чуждо правителство, да бъдат регистрирани, да публикуват договори, а за тези, които не го правят, се прилагат правни санкции, и човек може да започне да разбира мащаба на проблема, който ЕС има.

През 2015 г. публикувахме доклад за европейските PR фирми, които полагаха усилия да представят в добра светлина брутални режими. Докладът включваше 18 казуса на PR фирми и консултанти, работещи в Европа за съмнителни режими, обвинени във военни престъпления и нарушения на човешките права.

По-специално, докладът показва, че през 2014 г. Катар надмина Русия като най-големият клиент на лобистката фирма Portland Communications, която беше замесена в материал на обществения телевизионен оператор Channel 4 за практикуване на така наречения "astroturfing" - техника за фалшифициране на спонтанно популярно движение, в този случай футболни фенове, които би трябвало да подкрепят кандидатурата на Доха за Световната купа.

Между 2012 г. и 2014 г. азербайджанският режим насочи милиарди долари през офшорни компании, за да плаща подкупи, включително на тези, които участват в мега тръбопровода Италия - Азербайджан или т. нар. "Южен газов коридор".

След това европейски служители участваха в представянето в добра светлина на образа на репресивен режим чрез минимизиране на изборните измами и грубите нарушения на човешките права. Звучи ли ви познато?

И тогава имаше лобиране за Кремъл, неговите богати приятели и руски компании като "Газпром", което се провежда в Брюксел от години. Когато президентът Владимир Путин анексира Крим през 2014 г., 20% от европейския внос на газ идваше от Русия. Тази цифра нарасна до 40% до началото на 2022 г. благодарение на западните компании за изкопаеми горива. Нахлуването в Украйна разкри зависимостта на континента от руския петрол и газ, чийто внос пряко финансира военните усилия на Путин. 

Все още под прякото влияние на компаниите за изкопаеми горива, ЕС сега иска да замени руските изкопаеми горива, като удвои вноса на газ от други репресивни режими като Катар и Азербайджан. 

Вносът на втечнен природен газ (LNG) от Катар се споменава два пъти в плана REPowerEU на Европейската комисия за премахване на руския газ - план, ръководен от същите компании за изкопаеми горива, които продължават да ни държат зависими от репресивните режими.

Германската енергийна компания RWE наскоро подписа споразумение за доставка на два милиона тона LNG годишно от Катар от 2026 г. с подкрепата на германското правителство.

В Corporate Europe Observatory (CEO) ние призоваваме институциите на ЕС да приложат отдавна закъснели реформи: задължителна регистрация на срещи между всички членове на ЕП и лобисти; защитна стена срещу лобита на репресивни режими; реформа на настоящия регистър на лобитата, за да стане правно обвързващ.

Освен това правилата, уреждащи настоящото освобождаване на определени категории лобисти от "лошите режими", следва да бъдат засилени, за да се защити европейският процес на вземане на решения от такава намеса.

В институцията трябва да има орган, на който са дадени необходимите правомощия за проактивен мониторинг и разследване на нарушения на тези строги правила.

И накрая, трябва да направим публично достояние собствеността на компаниите и активите, за да можем да проследим мръсните пари в ЕС и по света.

Европейските политици, които току-що си отбелязаха автогол с този скандал, би било добре да инвестират в честна и етична политика. 

Люси Хол, Ханс ван Шарен, EUobserver

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ