Нетаняху отхвърля създаването на палестинска държава след края на конфликта в Газа

Нетаняху отхвърля създаването на палестинска държава след края на конфликта в Газа

Израелският премиер Бенямин Нетаняху е заявил пред Съединените щати, че се противопоставя на създаването на палестинска държава, след като конфликтът в Газа приключи, предаде Би Би Си.

На пресконференция Нетаняху обеща да продължи с офанзивата в Газа „до пълна победа“: унищожаването на „Хамас“ и връщането на останалите израелски заложници. Той каза, че това може да отнеме „още много месеци“.

С почти 25 000 убити палестинци в газа, според управляваното от „Хамас“ министерство на здравеопазването, и 85% от населението на ивицата е разселено, Израел е под силен натиск да овладее офанзивата си и да се включи в преговори за устойчив край на войната.

Съюзниците на Израел, включително САЩ, както и много врагове на страната, настояха за съживяване на дълго пасивното „решение за две държави“, при което бъдеща палестинска държава ще стои рамо до рамо с израелската.

Надеждата в много кръгове е, че настоящата криза може да принуди воюващите страни да се върнат към дипломацията. Но от коментарите на Нетаняху намерението му изглежда точно обратното.

Говорейки пред репортери след последните коментари на Нетаняху, говорителят на Съвета за национална сигурност при Белия дом Джон Кърби призна, че САЩ и Израел „очевидно“ виждат нещата по различен начин.

По-рано в четвъртък Нетаняху каза, че Израел трябва да има контрол върху сигурността върху цялата земя на запад от река Йордан, което би включвало територията на всяка бъдеща палестинска държава.

„Това е необходимо условие и противоречи на идеята за (палестински) суверенитет. Какво да правим? Казвам тази истина на нашите американски приятели и също спрях опита да ни бъде наложена реалност, която би навредила на сигурността на Израел“, каза той.

Нетаняху прекара голяма част от политическата си кариера в противопоставяне на палестинската държавност, като само миналия месец се похвали, че е бил горд, че е предотвратил нейното установяване.

Но самото публично опровержение на дипломатическия натиск на Вашингтон и решимостта да бъде запазен сегашния военен курс показват, че пропастта между Израел и западните му съюзници се разширява.

След атаките на 7 октомври - най-лошите в историята на Израел, когато въоръжени мъже от „Хамас“ убиха около 1200 израелци и взеха около 240 заложници, САЩ подкрепиха правото на Израел да се защити.

Но тъй като броят на жертвите в Газа нараства, западните правителства призоваха Израел за сдържаност.

Белият дом многократно се е опитвал да повлияе на военната политика на Израел, настоявайки за повече прецизни удари и обезсърчавайки наземна офанзива. Вашингтон също така настоява за решение с две държави, с роля на палестинската власт в следконфликтната Газа.

Кърби каза, че САЩ са били „изключително ясни“ за това как искат да изглежда Газа след войната.

„Искаме управление в Газа, което е представително за стремежите на палестинския народ, че те имат право на глас как да изглежда това и че няма повторна окупация на Газа“, каза той.

Съветите на Вашингтон често остават пренебрегнати или биват посрещнати с пълно отхвърляне - често публично, като по време на посещенията на американския държавен секретар Антъни Блинкън.

Това от своя страна засили разочарованието в някои американски кръгове от очевидната всеобща подкрепа на администрацията на Байдън за Израел, с резки призиви да се поставят условия за помощта на САЩ за техния близкоизточен съюзник.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ