ООН отчита „безпрецедентен спад“ на световните нива на раждаемост

ООН отчита  „безпрецедентен спад“ на световните нива на раждаемост

Намрата Нангия и съпругът ѝ обмислят идеята да имат още едно дете, откакто се е родила петгодишната им дъщеря.

Но винаги се връща към един въпрос: „Можем ли да си го позволим?“

Тя живее в Мумбай и работи във фармацевтичния сектор, съпругът ѝ работи във фирма за гуми. Но разходите за отглеждане на едно дете вече са непосилни - училищни такси, училищен автобус, уроци по плуване, дори ходенето на личен лекар е скъпо.

Според нов доклад на Фонда на ООН за населението (UNFPA), ситуацията, пред която е изправена Намрата се превръща в глобална норма, пише Би Би Си.

Агенцията зае най-строгата си позиция досега по отношение на намаляването на раждаемостта, предупреждавайки, че стотици милиони хора не са в състояние да имат желания брой деца, посочвайки непосилната цена на родителството и липсата на подходящ партньор като някои от причините.

UNFPA е анкетирала 14 000 души в 14 държави относно техните намерения за раждаемост. Един на всеки петима е заявил, че не е имал или очаква да няма да желания брой деца.

Държавите, в които са били проведени проучванията – Южна Корея, Тайланд, Италия, Унгария, Германия, Швеция, Бразилия, Мексико, САЩ, Индия, Индонезия, Мароко, Южна Африка и Нигерия, представляват една трета от световното население.

Те са смесица от страни с ниски, средни и високи доходи, както и такива с ниска и висока раждаемост. UNFPA е анкетирала млади хора и тези, които са преминали репродуктивната възраст.

„Светът започна безпрецедентен спад в нивата на раждаемост“, казва д-р Наталия Канем, ръководител на UNFPA.

„Повечето анкетирани искат две или повече деца. Нивата на раждаемост падат до голяма степен, защото мнозина се чувстват неспособни да създадат семействата, които искат. И това е истинската криза“, добавя тя.

„Да наречем това криза; да кажем, че е реално. Това е промяна, според мен“, казва демографът Анна Роткирх, която е изследвала намеренията за раждаемост в Европа и съветва финландското правителство по политиката за населението.

„Като цяло има повече недостиг, отколкото превишаване на идеалите за плодовитост“, коментира тя. Роткирх е проучила това подробно в Европа и се интересува да види как се отразява на световно ниво.

Тя е била изненадана и от това колко много респонденти над 50 години (31%) са заявили, че имат по-малко деца, отколкото искат.

Проучването, което е пилотно за изследване в 50 държави по-късно тази година, е ограничено по обхват. Що се отнася до възрастовите групи в рамките на държавите например, размерът на извадката е твърде малък, за да се правят заключения. Но някои открития са повече от ясни.

Във всички страни 39% от хората са заявили, че финансовите ограничения им пречат да имат дете.

Този отговор е най-често срещан в Корея (58%), а най-рядко в Швеция (19%).

Общо само 12% от хората са посочили безплодието - или трудностите със зачеването, като причина да нямат желания брой деца. Но тази цифра е по-висока в някои страни, включително Тайланд (19%), САЩ (16%), Южна Африка (15%), Нигерия (14%) и Индия (13%).

„Това е първият път, когато ООН наистина се е заела с  проблемите на ниската раждаемост“, казва проф. Стюарт Гител-Бастен, демограф в Хонконгския университет за наука и технологии.

Доскоро агенцията се фокусираше силно върху жените, които имат повече деца, отколкото са искали, и върху „незадоволената нужда“ от контрацепция.

Въпреки това UNFPA призовава за предпазливост в отговор на ниската раждаемост.

„В момента това, което виждаме, е много реторика за катастрофа, или пренаселеност, или свиващо се население, което води до този вид преувеличена реакция, а понякога и манипулативна реакция по отношение на опитите да се накарат жените да имат повече или по-малко деца“, посочва д-р Канем.

Тя посочва, че преди 40 години Китай, Корея, Япония, Тайланд и Турция са се притеснявали, че населението им е твърде високо. До 2015 г. те вече са започнали да полагат усилия за повишаване на раждаемостта.

„Искаме да се опитаме, доколкото е възможно, да избегнем приемането на каквито и да е паническа политика от тези страни“, казва проф. Гител-Бастен.

„Виждаме ниска раждаемост, застаряване на населението, стагнация на населението, използвана като извинение за прилагане на националистически, антимигрантски политики и консервативни политики по отношение на пола“, добавя той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
Държавният департамент на САЩ одобри продажба на въоръжение на България за 620 млн. долара
Зеленски обяви, че следващият кръг мирни преговори между Украйна и Русия ще бъде в сряда
Град Ню Йорк и щатът Ню Джърси очакват 3,3 млрд. долара приходи от Световното първенство по футбол през 2026 г.
Гърция премахва таксите за теглене от банкомат
По план за 43 млн. евро: Изкуствен интелект ще помага на държавната администрация в Испания
Слънце и жега: Термометрите удрят 42° във вторник
Най-опасният престъпник на Еквадор беше предаден на властите в САЩ