Принципът на 10-те процента
![Принципът на 10-те процента](/media/271/gettyimages-513194994~1.l.webp)
Вярно е, че коефициентът на интелигентност е относително фиксиран, което означава, че нашата интелектуална сила не се променя много през целия ни живот. Един Fiat не може магически да се превърне във Ferrari. Но начинът, по който поддържате и работите с невероятната машина, която е вашият мозък, прави огромна разлика в това колко далеч може да стигнете и колко бързо ще го направите.
Има много добри съвети как да бъдете по-умни, но скорошна публикация в LinkedIn от психолога и професор от бизнес училището Уортън към Университета на Пенсилвания Адам Грант обобщи голяма част от тази теория само в няколко действени думи.
Можете да гледате на идеята на Грант като на „принципа на 10 процента“.
Как да станете по-умни? Бъдете по-малко глупави
Ако искате да разберете как да бъдете по-умни, може би най-полезният ви ход е да обърнете този въпрос наобратно. Вместо да се чудите как да бъдете по-умни, помислете за това какво всъщност прави хората глупави. Примерите са много –вземаме недалновидни решения, пропускаме важна информация или сляпо повтаряме грешки от миналото. Какво ни тласка към този тип глупост?
Отговорите на тези въпроси, разбира се, не липсват. Понякога причината се крие в някои от многото добре документирани пристрастия на човешкия мозък, които ни карат да се държим като глупаци. В други случаи емоциите могат да надделеят над разума. Стресиращата среда също може да има негативен ефект върху вашия IQ.
Още по-често коренът на проблема се крие в арогантността. Смятаме, че вече знаем правилния отговор, така че не отделяме достатъчно време за прочуване и разбиране на това какво всъщност не знаем.
Както казва психологът Дейвид Дънинг, който е известен с изучаването на глупостта, „да не знаеш обхвата на собственото си невежество е част от човешкото състояние“.
Самият Грант посочи на неотдавнашна конференция, че това да си интелектуално надарен не те предпазва от арогантност. По ирония на съдбата, това ви прави по-уязвими към прояви на арогантност. „Колкото по-гениален си, толкова по-зле осъзнаваш собствените си ограничения“, каза Грант.
Накратко, това, което често ни прави по-глупави, отколкото трябва да бъдем, е да мислим, че сме по-умни, отколкото сме в действителност.
Мигновено подобряване на IQ
Какъв е лекът срещу този проблем? Ако проблемът е в арогантността, тогава решението е в смирението. Както покойният Чарли Мънгър – дясна ръка на Уорън Бъфет, обясни в миналото: „Забележително е колко дългосрочно предимство са получили хора като нас, опитвайки се постоянно да не бъдат глупави, вместо да се опитват да бъдат много интелигентни“.
Начинът да бъдете по-умни е да сте наясно с човешката склонност да бъдете глупави, или иначе казано – прекалено самоуверени. След това трябва да опитате да коригирате тази склонност. Как? Тук на помощ идва принципът на 10-те процента на Грант.
Ако искате да подобрите уменията си за критично мислене, Грант наскоро написа в LinkedIn, трябва да „бъдете десет процента по-скептични към хората, с които сте съгласни, и десет процента по-благосклонни към хората, с които не сте съгласни”.
Лесно е да се каже, че интелектуалното смирение ще ви направи по-умни. Много брилянтни хора от Джеф Безос до Стивън Пинкър от Харвард казват точно това. Грант отива още една крачка по-напред и предлага удобно практическо правило за прилагане на това прозрение.
Прилагане на принципа на 10-те процента на практика
Следващия път, когато видите предизвикваща възмущение публикация за това какво не е наред с „другата страна“ и започнете да кимате одобрително, помислете за принципа на Грант. Ако отделите само малко повече умствена сила на проблема, може да откриете, че има някаква доза истина в това, което казва другата страна.
Опонентите ви все още могат да грешат ужасно. Но упражнението може да ви насочи към нещо, което можете да обмислите по-ясно, да научите повече или да съпреживеете по-дълбоко. Това чисто и просто ще ви направи по-умни.
Същото важи и за тези, с които сте съгласни. Ако вашият началник по маркетинг или финанси дойде в офиса ви, за да ви залее с хвалби заради вашата стратегия, не позволявайте на вашето его да се надуе твърде много и да загубите представа за реалността. Спомнете си принципа на 10-те процента на Грант. Направете пауза и посветете 10 процента повече умствена сила, за да обмислите какво може да пропускате.
Общият извод тук е, че арогантността ни прави по-глупави, отколкото трябва да бъдем, и по-голямото смирение е решението на проблема. Ако търсите удобно правило, което да ви помогне да приложите на практика този съвет за повишаване на интелигентността, тогава опитайте принципа на 10-те процента на Грант
………………..
Джесика Стилман, бизнес блогър, за Inc.com
Превод и редакция: Георги Георгиев
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.