Джеф Безос знае простата истина за успеха, повечето хора я игнорират

Джеф Безос знае простата истина за успеха, повечето хора я игнорират

Джеф Безос знае простата истина за успеха, повечето хора я игнорират

В забързания бизнес свят общоприетата мъдрост гласи, че признаването на грешки е признак на слабост, които може да доведе до загуба на власт или авторитет. Това също така осведомява другите, че сте се провалили. В действителност нещата стоят по по-различен начин. Истината е, че признаването на грешките може да промени изцяло траекторията, в която върви развитието ви като лидер, и то в положителна посока.

Основателят на Amazon Джеф Безос е сред хората, които разбират това.

„Безос забеляза, че най-умните хора непрекъснато преразглеждат своите разбирания и анализират отново проблем, който са смятали, че вече са решили. Те са отворени за нови гледни точки, нова информация, нови идеи , противоречия и предизвикателства пред собствения им начин на мислене“, казва основателят на компанията Basecamp Джейсън Фрайд, който споделя за срещата си с Безос в офиси на компанията преди няколко години.

За всички лидери е добре да практикуват тази форма на интелектуално смирение. Най-важното за целта е смелата първа стъпка - да признавате, когато правите грешни избори, като същевременно оставате отворени за разглеждане на идеите на други хора.

Изследванията и ползите

Необходима е много емоционална интелигентност и смелост, за да се поставите в подобна ситуация. Едно 7-годишно проучване, включващо 12 000 души, публикувано в книгата „Performing Under Pressure“, установи, че признаването на грешки е рядко срещано поведение, което силно корелира с най-добрите резултати. Според прочуването хората, които попадат във най-добре представящите се 10%,  се отличават от средните по способността свои колеги именно по способността да признават грешките си.

Установено е също, че признаването на грешките има положителна връзка с повишението. Ето защо, когато идентифицирате потенциални лидери, е важно да търсите хора, които са готови да признаят грешките си.

Признаването на грешките има много предимства, включително създаване на доверие в екипите. Представете си следното: Вие ръководите отбор и сте взели решение, което, като се замислите, не е най-добрият ход. Вместо да го замитате под килима, вие го признавате.

Признаването, че нечия идея е по-добра от вашата, показва истинската ви автентичност и способността ви да бъдете уязвими, когато залозите са високи. Вашият екип ще ви уважава повече за това, че сте искрени. Това изгражда мост на доверието, който може да устои на бурите, през които преминава всяко работно място.

Признаването на грешки в крайна сметка ви помага да се учите от един наистина страхотен учител: провала. Когато признаете грешките си, вие не просто признавате грешка; вие казвате: "Хей, аз се уча, точно като теб“. Така задавате тон, че грешките не са краят на света, а са стъпала към успеха.

………………

Марсел Шванц, основател на Leadership From the Core, за Inc.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ