Путин пред Такър Карлсън: Русия ще се бори докрай, не е ли по добре да се споразумеете с нея?!
- "Противоречи на здравия разум да започнем глобална война"
- "Не помня откога не съм разговарял с Байдън"
- "ЦРУ взриви „Северен поток“"
- "Клинтън се съгласи, после отказа на Русия влизане в НАТО"
- "Егон Бар беше умен старец"
- "Володя, какво правиш, защо подрепяте нацистите?"
Американският телевизионен журналист Тъкър Карлсън публикува на сайта си интервю с руския президент Владимир Путин. За последен път президентът на Руската федерация даде интервю пред представител на западната преса през октомври 2021 г., след което, след края на пленарната сесия на Руската енергийна седмица, с него разговаря водещият на американския телевизионен канал CNBC Хадли Гембъл.
В интервюто с Карлсън Путин говореше на руски език, а отговорите му бяха дублирани на английски. Той започна с дълги бележки за отношенията на Русия с Украйна, Полша и други държави. Кремъл заяви, че Путин се е съгласил на интервюто с Карлсън, защото подходът на бившия водещ на Fox News се различава от "едностранчивото" отразяване на конфликта в Украйна от много западни новинарски агенции.
Русия и НАТО
По темата за НАТО, Путин посочи, че по време на среща в Кремъл с отиващия си тогава президент на САЩ Бил Клинтън той го попитал: "Смятате ли, че ако Русия поиска да се присъедини към НАТО, това ще се случи?". Клинтън отговорил: "Мисля, че да". По-късно обаче двамата седнали на вечеря и Клинтън заявил: "Говорих с моя екип. Не, това не е възможно сега". "Можете да го попитате. Мисля, че той ще гледа нашето интервю, ще го потвърди", каза още Путин. Запитан настойчиво от Карлсън дали би се присъединил към НАТО, Путин обясни: "Ако беше казал "да", щеше да започне процес на сближаване и в крайна сметка това можеше да се случи, ако бяхме видели някакво искрено желание от страна на нашите партньори. Но това не се случи". "Обещанието беше, че НАТО няма да се разширява на изток. Но това се случи пет пъти. Имаше пет вълни на разширяване. Ние търпяхме всичко това. Опитвахме се да ги убедим. Казвахме: "Моля, не го правете", поясни руския президент. Джордж Буш прокара разширяването на НАТО през цяла Източна Европа до Украйна, твърди Путин и нарече бившия президент на САЩ "твърд политик". "Петте вълни на разширяване - Балтийските държави, цяла Източна Европа и така нататък. И сега по същество - те дойдоха и в Украйна". "В крайна сметка през 2008 г., на срещата на върха в Букурещ те обявиха, че вратите за присъединяване на Украйна и Грузия към НАТО са отворени. Президентът Буш, а той е такъв силен човек, силен политик, както ми казаха по-късно, упражни натиск върху нас и ние трябваше да се съгласим. Това е нелепо", каза президентът.
Русия и Украйна - минало
Разговорът с президента започна с въпрос защо е наредил инвазията в Украйна. Путин заяви още, че съветската република Украйна е била създадена от болшевиките, дотогава тя не е съществувала. Първоначално думата "украинец" е означавала, че човекът живее в покрайнините на държавата, обясни президентът на Русия. Проблемът се корени в това, че след получаването на независимост Украйна поставя в центъра на своята идентичност фалшивите герои, които са сътрудничили на Хитлер, подчерта Путин в интервюто.
Намесата на САЩ и разговори с Русия
„Наистина ли американците нямат какво по-добро да правят? Имате проблеми на границата. Проблеми с миграцията, проблеми с държавния дълг. Повече от 33 трилиона долара. Няма какво да се направи. Ето защо трябва да се биете в Украйна“, каза Путин. „Не е ли по-добре да се споразумеете с Русия? Да постигнем споразумение, вече разбирайки ситуацията, която се развива днес, разбирайки, че Русия ще се бори за своите интереси докрай и, разбирайки това, всъщност да се върнем към здравия разум, да започнем да уважаваме нашата страна, нейните интереси и да гледаме за какво - какво е решението?“, каза руският президент. На въпроса "Защо вярвате, че САЩ може изведнъж да нападнат Русия, как стигнахте до подобно заключение?" Путин отвърна раздразнено "Не съм казвал това, това токшоу ли е или сериозен разговор?"
Карлсън пита дали Путин се е опитал да разговаря със САЩ по този въпрос и дали е дал да се разбере, че ще действа, ако Украйна бъде военизирана със сили на НАТО. "Говорихме за това през цялото време. Обърнахме се към ръководството на САЩ и европейските страни да спрат незабавно това развитие на събитията, да изпълнят споразуменията от Минск", обясни руският президент. Запитан кога за последен път е разговарял с американския президент, Владимир Путин отговаря: "Не мога да си спомня кога съм разговарял с него. Защо трябва да помня всичко? Имам си свои собствени неща за вършене. Имаме вътрешнополитически дела", каза президентът. След това той потвърди, че не е разговарял с Джо Байдън отпреди февруари 2022 г., когато започна инвазията в Украйна. Карлсън пита Путин защо не се е обадил на Байдън, за да "решат нещата", на което руският президент отговори: "Какво има да се решава? Ако наистина искате да спрете войната, трябва да спрете да доставяте оръжия. Тогава тя ще приключи в рамките на няколко седмици".
Преговорите за спиране на войната
„Г-н президентът на Украйна издаде указ, с който забрани преговорите с нас. Нека отмени този указ и това е“, каза Путин по този въпрос. „Никога не сме отказвали преговори. Чуваме през цялото време: готова ли е Русия, готова ли е? Да, не отказахме! Те публично отказаха. Ами, нека си отмени указа и да влезе в преговори. Никога не сме отказвали. Предполагам, че са направили това по инструкции от Вашингтон. Взеха грешно решение, сега трябва да търсят изход. Те направиха грешката, нека сами я поправят“, добави президентът на Русия. „Почти се бяхме договорили в Истанбул. Но след като изтеглихме нашите войски от Киев, както казах, другата страна изостави тези споразумения и се подчини на инструкциите на западните държави - европейските страни и Съединените щати - да се бори с Русия до победен край“, заяви руският президент. "Трябва да кажете на сегашното украинско ръководство да спре и да седне на масата за преговори, да отмени това абсурдно постановление. Ние не сме отказали", категоричен беше Путин.
С Украйна "рано или късно ще се споразумеем"
„Тази безкрайна мобилизация в Украйна, истерия, вътрешни проблеми, всичко това... Така или иначе рано или късно ще се споразумеем. И познай какво? Може дори да звучи странно в днешната ситуация: така или иначе отношенията между народите ще бъдат възстановени. Ще отнеме много време, но ще се възстанови. Това, което се случва, до известна степен е елемент на гражданска война. И всички на Запад смятат, че боевете завинаги са разделили едната част от руския народ от другата. Не. Обединението ще се случи. Никъде не е отишло“, каза Владимир Путин.
Взривът на „Северен поток“ – кой има интерес
„Кой взриви Северен поток? Вие, разбира се. Вие лично може да имате алиби, но ЦРУ няма такова алиби“, каза Путин. „Знаете ли, няма да навлизам в подробности, но в такива случаи винаги казват: търсете някой, който има интерес. Но в случая трябва да търсим не само някой, който се интересува, но и някой, който може да го направи. Защото може да има много заинтересовани, но не всеки може да се спусне на дъното на Балтийско море и да извърши този взрив“, изтъкна президентът на Русия.
Ядрената война и руската опасност
„Страните от НАТО говорят за глобална война и ядрен конфликт и се опитват да сплашат населението си с въображаема руска заплаха. Това е очевиден факт. И мислещите хора - не обикновените хора, а мислещите хора, анализаторите, занимаващите се с реална политика, просто умните хора - прекрасно разбират, че това е фейк“, изтъкна Путин. „Руската заплаха се раздухва. Русия ще изпрати свои войски в Полша само в един случай: ако има нападение срещу Русия от Полша. Защо? Защото нямаме интереси нито в Полша, нито в Латвия - никъде. Защо ни е това? Ние просто нямаме интерес. Това е само само раздухване на заплахи“, отговори Путин на въпрос би ли нападнал Полша или която и да е друга страна. Карлсън посочи: "Аргументът е: "Той нахлу в Украйна. Той има териториални цели на целия континент". А вие казвате недвусмислено, че нямате", каза журналистът. Путин отново отрече и категорично заяви, че това е "абсолютно изключено". "Противоречи на здравия разум да се замесваме в някаква глобална война, а една такава ще доведе цялото човечество до ръба на унищожението. Това е очевидно", заяви президентът.
Съветският съюз, Русия и НАТО
„Русия доброволно и проактивно се зае с разпадането на Съветския съюз, надявайки се, че това ще бъде възприето от Запада като покана за сътрудничество и съюз. Това очакваше Русия - както от САЩ, така и от така наречения колективен Запад“, каза президентът. Путин припомни, че Егон Бар в частни срещи със съветското ръководство малко преди разпадането на СССР предлагаше система за сигурност в Европа с участието на САЩ, Канада, Русия и други страни от Централна Европа, но изключваща по-нататъшното разширяване на Северноатлантическия алианс. „Това каза той: ако НАТО се разпространи, всичко ще бъде същото, както беше по време на Студената война, само че по-близо до границите на Русия. Това е всичко. Беше умен старец. Никой не го послуша“, припомни Путин.
Целите в Украйна и въпрос към Зеленски
Все още не сме постигнали целите си в Украйна, защото една от целите е денацификацията. Това се отнася до забраната на всички неонацистки движения. Трябва да се отървем от тези хора, които следват тази теория и практика в живота и се опитват да я запазят - това е денацификацията. Веднъж говорих със Зеленски за това. Казах: "Володя, какво правиш? Защо подкрепяте неонацистите в Украйна, когато баща ти се е борил срещу фашизма? Той е бил войник на фронтовата линия. Няма да казвам какво ми отговори, това е отделна тема и мисля, че е некоректно“, обясни Путин. Президентът обсъди потенциалното членство на Украйна в НАТО. Той посочи, че през 2014 г. е имало "преврат" и че Украйна е "започнала да преследва онези, които не са приели преврата". "Те създадоха заплаха за Крим, който трябваше да вземем под наша защита", заяви руският президент, визирайки незаконното анексиране на Крим от Русия през 2014 г., което не е признато от по-голямата част от държавите по света. Карлсън попита дали Путин смята, че би било унизително НАТО да признае руския контрол над това, което беше украинска територия преди две години. "И аз казах: нека помислят как да го направят с достойнство. Има варианти, но ако има желание", отговори Путин. Путин също така твърди, че Украйна е "започнала войната" в източната част на Донбас през 2014 г. "с използването на самолети и артилерия срещу цивилни граждани".
Западът се страхува от Китай
Западът се страхува повече от Китай, отколкото от Русия, търди Путин. По думите му потенциалът на страната е "огромен". "Западът се страхува от силен Китай повече, отколкото от силна Русия, защото Русия има 150 млн. души, а населението на Китай е 1,5 млрд." "Икономиката там расте скокообразно - с по 5% годишно. Преди беше дори повече, но това е достатъчно за Китай. Както се е изказал някога Бисмарк: потенциалите са най-важни. Потенциалът на Китай е огромен", коментира Путин.
Илон Мъск не може да бъде спрян
Путин похвали Илон Мъск като "много умен човек", който може да помогне на света да намери безопасен начин за използване на изкуствения интелект. "Мисля, че няма как да спрем Елон Мъск. Той ще направи това, което сметне за необходимо. Въпреки това ще трябва да намерите някакъв общ език с него", посочи президента. "Мисля, че той е умен човек. Така че ще трябва да постигнете споразумение с него, защото този процесът на ИИ трябва да бъде формализиран и подчинен на определени правила", заяви президента.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.