Швейцария и Италия преначертават част границата си в Алпите заради топене на ледници

Швейцария и Италия преначертават част границата си в Алпите заради топене на ледници

Швейцария и Италия преначертават част от общата си граница в Алпите поради топенето на ледниците, причинено от изменението на климата, пише Би Би Си.

Част от засегнатия район ще бъде под връх Матерхорн, един от най-високите в Европа, и близо до редица популярни ски курорти.

Големи участъци от швейцарско-италианската граница се определят от ледникови гребени или зони с вечен сняг, но топенето на ледниците е причинило изместване на тези естествени граници, което води до това и двете страни да се стремят да коригират границата.

Швейцария официално одобри споразумението за промяната в петък, но Италия все още не е направила същото. Това следва проект на споразумение от съвместна швейцарско-италианска комисия през май 2023 г.

Статистика, публикувана миналия септември, показа, че ледниците в Швейцария са загубили 4% от обема си през 2023 г. – втората най-голяма загуба след рекордното топене през 2022 г. от 6%.

Всяка година се издава годишен доклад от Швейцарската мрежа за наблюдение на ледниците (Glamos), която приписва рекордните загуби на последователни много топли лета и много слаб снеговалеж през зимата през 2022 г. Изследователите казват, че ако тези климатични модели продължат, размразяването само ще се ускори.

В петък Швейцария заяви, че предефинираните граници са изготвени в съответствие с икономическите интереси и на двете страни.

Смята се, че изясняването на границите ще помогне и на двете страни да определят коя е отговорна за поддържането на конкретни природни зони.

Точните промени на границите ще бъдат приложени и споразумението ще бъде публикувано, след като двете страни го подпишат.

Швейцария казва, че процесът на одобрение за подписване на споразумението е в ход в Италия.

Миналата година Glamos предупреди, че някои швейцарски ледници се свиват толкова бързо, че е малко вероятно да могат да бъдат спасени, дори ако глобалните температури се поддържат в рамките на целевото покачване от 1,5 градуса по Целзий според Парижкото споразумение за климата.

Експерти казват, че без намаляване на парниковите газове по-големи ледници като Алеч, който не е на границата, могат да изчезнат в рамките на едно поколение.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Unilever разработи дизайнерско звено, базирано на изкуствен интелект
Радев: Правителството е декор на дуото Пеевски-Борисов, а правосъдието е избирателно
На днешната дата, 19 юли. Рождениците днес
Чехия прие закон, който определя пет години затвор за комунистическа пропаганда
Три начина за справяне със стреса на работното място
Президент на Иран си взе такси, след като заредиха колите от кортежа му с разреден бензин
Бившият шеф на УЕФА и легендарен футболист Мишел Платини беше обран в дома си край Марсилия
На фокус през следващите седем дни: Избори, лихви и финансови отчети