Си към Путин: Връзки между Китай и Русия няма да се променят на фона на бурния геополитически пейзаж
Дълбоките отношения между Китай и Русия няма да се променят въпреки турбулентността в глобалната геополитика. Това заяви китайският президент Си Дзинпин пред своя руски колега Владимир Путин при откриването на срещата на върха на БРИКС в Казан, Русия, предаде Си Ен Би Си.
Лидерите на Китай и Русия са разговаряли на срещата на върха на БРИКС в Казан във вторник следобед местно време, според официалните съобщения на двете правителства.
„Светът днес е изправен пред огромни трансформации, невиждани от един век, водещи до бързо променящ се и бурен международен пейзаж“, каза Си. „И все пак съм уверен, че дълбокото и трайно приятелство между Китай и Русия няма да се промени“, добави той.
Путин също нарече руско-китайското партньорство „един от основните стабилизиращи фактори на международната арена“, според официалното съобщение на Кремъл.
И двете страни говорят за приятелство „без ограничения“ от февруари 2022 г.. В своите забележки Си характеризира отношенията между Китай и Русия като „без съюз, без конфронтация и без атаки към трета страна“. Двете страни „действаха в духа на трайно добросъседство и приятелство“ и „продължиха да задълбочават и разширяват“ стратегическата координация и „всестранното практическо сътрудничество“, каза Си.
„Признаци на напрежение“
И все пак „приятелството без граници“ не е лишено от търкания, тъй като Китай се опитва да се позиционира като глобален играч, докато търси баланс относно войната в Украйна, като не осъди инвазията на Русия.
Пекин „внимава да не се свързва тясно“ с войната на Русия в Украйна и „поддържа фасада на безпристрастност“, написа през септември Юджийн Румър, директор и старши сътрудник в програмата „Русия и Евразия“ на фондация „Карнеги“.
Въпреки че Пекин провъзгласи „безгранично“ приятелство с Русия малко преди Москва да започне инвазията си в Украйна, Китай не е предоставил директно оръжия и боеприпаси за военните усилия.
Срещата на върха тази седмица ще бъде „шанс за Москва да демонстрира единство с Пекин на фона на признаци на напрежение в отношенията“, каза Габриел Вилдау, управляващ директор на Teneo.
Вилдау също посочи, че затягането на контрола върху износа на технологии и стоки с военна употреба от страна на Китай по-рано тази седмица, преди посещението на Си в Русия, „изпраща сигнал до Москва и останалия свят, че има ограничения в желанието на китайското ръководство да подкрепи военните усилия на Путин.
Задълбочаването на връзките между Русия и Северна Корея също постави Китай в неудобно положение. Въпреки че Китай се присъедини към Русия в отблъскването на призивите за нови санкции срещу Северна Корея, страната се въздържа от гласуване на резолюция на Съвета за сигурност на ООН за разширяване на панела за наблюдение на прилагането на санкциите, на което Москва наложи вето.
Все пак нарастващият икономически и дипломатически натиск от страна на САЩ и техните съюзници може да принуди Китай да се сближи с Русия, посочват наблюдатели.
Срещата на върха на БРИКС, която се провежда от вторник до четвъртък, събра представители от 36 държави и ще бъде най-голямата международна среща, на която Путин е домакин след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г.
Икономическият съюз първоначално се състоеше от Бразилия, Русия, Индия и Китай през 2009 г., преди Южна Африка да се присъедини през 2010 г., давайки сегашното име на организацията на бързо развиващите се икономически нации. Оттогава той се превърна в геополитически форум за най-мощните нации в света извън Запада.
БРИКС придоби по-голямо влияние, след като Египет, Етиопия, Иран и Обединените арабски емирства се присъединиха към групата през януари, като членството в блока се превърна в привлекателна перспектива за страни, които искат да стимулират търговията, инвестициите и икономическото развитие.
„Все още не е ясно дали групата може да премине отвъд издаването на неясни изявления за солидарност и да функционира като механизъм за съгласувани действия“, каза Вилдау, като добави, че последното разширяване е направило организацията „потенциално по-влиятелна, но също така и по-тромава“.
Очаква се Путин да даде пресконференция след срещата на върха в четвъртък, съобщи Ройтерс, цитирайки помощника на Путин по външната политика Юрий Ушаков.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.