Най-щастливите държави в света

Най-щастливите държави в света

Най-щастливите държави в света

Богатството не означава щастие, но понякога не е точно така.

За втора поредна година авторите в „Уолстрийт джърнъл“ изследваха годишния доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), посветен на удовлетвореността от живота на хората в държавите в развития свят. Икономическото богатство, здравето и силната социална подкрепа продължават да бъдат задължителна предпоставка на щастието, резюмират те. За пореден път САЩ не се класира в топ 10 на най-щастливите държави.

ОИСР изследва повече от 30 комплекса от данни в 11 различни категории, включително образование, здравеопазване и заетост. Освен това организацията моли жителите на всяка държава да поставят оценка от 1 до 10 на цялостното си удовлетворение от живота. Класацията на 10-те най-щастливи държави в света изглежда така:

     10. Швеция. Нивото на удовлетвореност от живота там е средно 7.3. Хората живеят средно до 81.5 години. Нивото на замърсяване на природата в изключително ниско. 73% от населението има работа, което означава петата най-висока заетост в света. Почивката е приоритет в тази държава. Само 1,28% от жителите й работят повече от 50 часа седмично.

     9. Канада. Нивото на удовлетвореност в нея в 7,4. Особено успешна е здравната й система, базирана на силно социален план, който осигурява покритие на всички нейни граждани. Здравето на 88% от канадците е добро или много добро, според тях. 54% от населението има поне диплома за средно образование, ако не по-висок образователен статус.

     8. Австралия. Също 7,4 ниво на удовлетвореност. Сред изследваните държави там се почива най-малко. Австралийците са склонни да работят дълги часове, като 14% от населението работи повече от 50 часа седмично, което е сравнително голям дял. Средната продължителност на живота е 81,8 години – петата най-висока в ОИСР. В допълнение, 85% от австралийците твърдят, че здравето им е добро или много добро. Икономиката на страната също се справя добре в последните години, дори въпреки кризата, а безработицата е 5,7%.

     7. Финландия. 7.4 удовлетворение от живота. Според ОИСР финландците ценят особено високо свободното си време. Те прекарват 14,9 часа на ден за лични инициативи и дейности. В това отношение са девети по ред в списъка на държави в ОИСР. За сравнение, американците се нареждат 20. поред с техните 14.2 часа свободно време всеки ден.

     6. Израел. Същата степен на удовлетвореност от живота. Най-дългата средна продължителност на живота принадлежи на жителите на тази държава: 81,7 години. Освен това страната има най-малък дял хора с наднормено тегло – 13,8%. Въпреки постоянните проблеми със сигурността, нивото на смъртност вследствие на убийства там е в синхрон със средното за ОИСР – 2,1 души на 100 хиляди.

     5. Австрия. 7,5 удовлетвореност от живота. Първа е в много икономически категории. Средният годишен доход там е 27,541 долара, докато в ОИСР е 22,387 долара. Хората живеят средно до 80,7 години. Безработицата е много ниска. Наскоро страната влезе в списъка с държавите с безработица под 5%.

     4. Швейцария. 7,5 удовлетвореност от живота. Тя оглавява списъка с държавите с най-висока заетост – 79%. Освен това оглавява топ 5 по 3 други показателя: годишни доходи (27,756 долара), висока самооценка за здравето (87%) и дълголетие. Швейцарците имат много добра компютърна и интернет грамотност. Както и много високо ниво на застраховане.

      3. Холандия. 7,5 индекс на удовлетвореност от живота. Според държавни експерти на САЩ холандското правителство има силна регулаторна роля и намеса в почти всеки аспект на икономическата активност. Но пък може би затова  Холандия има 75% ниво на заетост. От всички заети обаче, едва 0,68% работят повече от 50 часа седмично.

     2. Норвегия. Сред всички нации в ОИСР, тя е една от най-икономически обезпечените. Средният годишен доход там е 30,645 долара. Норвегия значително надхвърля отделяните средства за здравеопазване. Средно там се харчат 5003 долара на човек годишно, което е далеч над средното за ОИСР от 3060 долара годишно. Страната успява да предложи публично здравеопазване и образование като продължава да поддържа бюджетен излишък от 162,5% от БВП и кредитен рейтинг ААА, според Standard & Poor's.

     1. Дания. 7.8 удовлетвореност от живота. Дания оглавява списъка с най-щастливите държави в света, според населението й. На пръв поглед причината не е очевидна. Поне не според икономическите показатели. Дания не се класира на по-високо от четвърто място в категориите, които силно отговарят на цялостното удовлетворение от живота на хората. Въпреки това, в допълнение към рейтинга от ОИСР, Дания постоянно се появява в докладите на организации като Световна карта на щастието и Световна база данни на щастието като една от държавите, където хората се чувстват най-добре.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ